Ruošiamas skaitmeninis konclageris?

Justina Gafurova | respublika.lt

Taip kai kurie gyventojai vadina naujausius planus, kurie įvestų prievolę verslui pereiti prie elektroninių kasos aparatų. Pirmieji projekto įgyvendinimo etapai turėtų prasidėti jau kitų metų pradžioje, tačiau verslas piktinasi, kad iki šiol neaišku, kaip realybėje atrodys nauji planai. Projektą įgyvendinanti Valstybinė mokesčių inspekcija, sulaukusi kritikos, atsitraukia ir keičia planus. Tačiau dalis verslininkų nė neabejoja, kad naujausios technologijos atvers galimybes ateityje pirkėjus rūšiuoti pagal QR kodus ir galbūt net kontroliuoti jų apsipirkimus.

Virtualūs kvitai

Tokias naujas galimybes versle galėtų užtikrinti projektas, kurio metu kuriamas išmaniųjų elektroninių kasos aparatų posistemis i.EKA. Projektą įgyvendina Valstybinė mokesčių inspekcija ir apie jį su verslu kalbama jau ne pirmus metus. Tačiau, likus daugiau nei pusmečiui, vis dar yra daugiau klausimų nei atsakymų.

Štai neseniai Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija socialiniame tinkle pasidalijo kiek anksčiau iš VMI gauta informacija apie tai, kaip projektas atrodys realybėje.

Jam įgyvendinti vasario pradžioje jau priimtas Vyriausybės nutarimas. Pagal projektą, nuo 2023-01-01 visi verslai, kurių pajamos viršija 300 tūkst. eurų, turės atnaujinti savo kasos aparatus ir užtikrinti, kad jie kriptuoja (skaitmenindami šifruoja – red.past.) duomenis.

Pasirinkimai yra du: arba naudoti virtualų VMI kasos aparatą su i.EKA posistemiu, arba įsigyti mechaninį kasos aparatą, kuris pats kriptuotų ir perduotų duomenis VMI.

Dar vėliau, nuo 2025-05-01 tokia prievolė turėtų būti taikoma visiems verslo atstovams, nepriklausomai nuo jų pajamų dydžio.

Nenorintys naudotis virtualiu kasos aparatu turės įsigyti „android“ operacinę sistemą palaikančius aparatus, kurie galėtų atlikti i.EKA funkcijas – tai reiškia, koduotų ir siųstų pirkėjų pirkimo duomenis VMI.

Tai suteiks galimybę pirkėjams išduoti elektroninius kvitus, kuriuos kiekvienas pirkėjas galėtų matyti prisijungęs prie i.EKA sistemos. Kaip tas veiktų, kad būtų apsaugoti gyventojų asmens ir privatūs duomenis, kol kas neaišku.

„Vakaro žinių“ kalbinta Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pasakoja, kad apie šias permainas kalbama jau ne pirmus metus.

Visą šį laiką buvo kalbama, kad naudojant virtualų kasos aparatą, gyventojai vietoj popierinio kasos aparato kvito gaus virtualų kvitą, kuris turės atkeliauti į to gyventojo el.pašto dėžutę.

„Anksčiau VMI tikino, kad jie sukurs visiems mokesčių mokėtojams el.pašto dėžutes. Labai įdomu, kaip tuo galėtų pasinaudoti užsieniečiai? Dabar, kai ši informacija pasklido ir viešojoje erdvėje, mes tikinami, kad to nebus, bet oficialios informacijos apie tai neturime“, – sako D.Čibirienė.

Ji priduria, kad naujieji aparatai būtų patikimesnis variantas, jeigu atsirastų poreikis pardavėjui nuskenuoti pirkėjo QR kodą ar brūkšninį kodą. Apie tokias galimybes VMI taip pat buvo paskelbusi verslui.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top