Sekmadienį per Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizitą Maskvoje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teisino nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos 1939 metų rugpjūčio 23 dieną pasirašytą sutartį pasidalyti Rytų Europą pagal dvišalės nepuolimo sutarties – vadinamojo Molotovo-Ribbentropo pakto – slaptuosius protokolus.
„Kai SSRS suvokė, kad ją palieka akis į akį su hitlerine Vokietija, ji ėmėsi žingsnių, turėjusių neleisti kilti tiesioginiam susidūrimui. Ir buvo pasirašytas šis [Molotovo-Ribbentropo] paktas. Šia prasme laikausi tos pačios nuomonės kaip mūsų kultūros ministras, kad ta sutartis turėjo prasmę užtikrinant Sovietų Sąjungos saugumą“, – taip per spaudos konferenciją atsakė V. Putinas, paprašytas pakomentuoti Rusijos Federacijos kultūros ministro Vladimiro Medinskio pagyras sovietų diktatoriaus Josifo Stalino diplomatijai.
Savo atsakyme V. Putinas pabrėžė, kad pasirašyti šią sutartį Sovietų Sąjungą privertė 1938 metų Miuncheno sutartis, kurią su Adolfu Hitleriu pasirašė Didžioji Britanija, Prancūzija ir Italija ir kuri sužlugdė Maskvos viltis sukurti bendrą frontą prieš nacius.
Be to, jis pabrėžė, kad Lenkija, kurią prasidėjus Antrajam pasauliniam karui pasidalijo nacių ir sovietų pajėgos, anksčiau ir pati vykdė aneksavimo politiką.
„Primenu, kad pasirašius atitinkamą Miuncheno sutartį Lenkija pati ėmėsi veiksmų, siekdama aneksuoti dalį Čekijos (tuometės Čekoslovakijos) teritorijos. Nutiko taip, kad po (Molotovo-Ribbentropo) pakto ir Lenkijos padalijimo (Varšuva) pati tapo auka tos politikos, kurią mėgino vykdyti Europoje“, – sakė Rusijos vadovas.
Nors 2009 metais, minint Antrojo pasaulinio karo pradžios 70-ąsias metines, V. Putinas Molotovo-Ribbentropo paktą yra pasmerkęs kaip neetišką, šįkart jis pabrėžė, jog slaptieji protokolai buvo pasirašyti po to, kai Sovietų Sąjunga nesėkmingai „daug kartų mėgino sukurti antifašistinį bloką Europoje“.
„Šiandien suprantame, kad bet kokios formos susitarimas su nacių režimu nepriimtinas moralės požiūriu ir neturėjo jokių galimybių būti įgyvendintas“, – V. Putinas rašė prieš šešerius metus viename Lenkijos dienraštyje.
A. Merkel pripažino, kad istorinė atsakomybė dėl Antrojo pasaulinio karo tenka Vokietijai, ir pasmerkė Molotovo-Ribbentropo paktą bei jo slaptuosius protokolus, pagal kuriuos buvo padalyta Lenkija, o Baltijos šalys buvo perleistos Maskvai.
„Mano požiūriu, Molotovo-Ribbentropo paktą sunku suprasti, jeigu neatsižvelgiama į papildomą slaptąjį protokolą, – sakė ji. – Remdamasi šiuo požiūriu, manau, kad tai nebuvo teisinga – tai buvo atlikta neteisėtu pagrindu.“