Veidaknygė
„TAI KAS GI YRA BLOGAI SU TOMIS VAIKŲ TEISĖMIS IR SU TUO ĮSTATYMU?“ Tokio klausimo sulaukiu kasdien. Paprasčiau bus paaiškinti, pasirėmus konkrečiu ir realiu pavyzdžiu.
Iš tėvų paimti du vaikai. Tėvai su jais matosi Vaikų gerovės centre „Gynia“. du kartus per savaitę. Pasimatymai trunka 2 valandas (griežtai!). Abu vaikai po pasimatymų nenori išsiskirti su mama; vyresnysis vaikas, protestuodamas prieš atskyrimą, rodo pyktį „gerovės“ centro darbuotojų akivaizdoje.
Užuot paguodę vaiką, „gerovės“ centro darbuotojai imasi kitos taktikos – VAIKUI GIRDINT pasakoma, kad jeigu jis dar protestuos prieš atskyrimą nuo motinos, BUS SUTRUMPINTAS PASIMATYMŲ SU TĖVAIS LAIKAS.
Rašome Kauno apskrities VTAS, tikėdamiesi, kad vaiko teisių apsaugos institucija, kuri veikia „išimtinai tik dėl vaikų interesų“, padės išspręsti šią problemą – mūsų požiūriu, tai valstybės vardu vykdomas psichologinis smurtas prieš vaiką.
Gauname atsakymą, paaiškinantį, kad mūsų raštas nukreiptas pačiam „gerovės“ centrui, nes tai „susiję su „gerovės“ centro veikla. Be to, centras nėra pavaldus A.Jakavonienės įstaigai (Valstybinei vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie SADM). Duodama suprasti, kad tarnyba šiuo atveju „ne prie ko“.
Taigi, iš šio atvejo ir iš kitų panašių situacijų (jų yra šimtai) matome, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba iš tiesų neturi tikslo iš tiesų ginti vaiko teises ir interesus visur ir visada. Tik tėvų atžvilgiu tarnyba veikia greitai ir griežtai. Ogi valstybinių įstaigų abejotinų veiksmų neskuba tirti ir nemato poreikio greitai reaguoti.
Tikiu, kad tarnybos elgesys pagrįstas galiojančiu įstatymu ir jo normų suvokimu. Tad jeigu įstatymas tarnybai leidžia taip abejingai vertinti akivaizdų psichologinį smurtą prieš vaiką, vykdomą po valdišku stogu, vadinasi „kažkas su tuo įstatymu negerai“.
Įstatymo pataisomis, be kita ko, yra siekiama sumažinti institucinio smurto prieš vaikus bei jų tėvus galimybes ir „užkaišyti“ tas skyles, per kurias bėdos atveju išsilaksto asmeninės atsakomybės vengiantys tarnybos darbuotojai.
P.S. Šios šeimos pagalbos plane yra įrašytas įpareigojimas tėvams: „Bendrauti su vaikais ir palaikyti ryšį su jais“.