S. Butkus. Buvusių KGB darbuotojų tarnyba Lietuvos institucijose – grėsmė nacionaliniam saugumui

Delfi.lt

Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus gyvename laisvoje ir demokratinėje valstybėje. Lietuvos piliečiai gali jaustis pakankamai saugūs, nes Lietuva – stipriausio karinio Aljanso narė, o būdami valstybės – Europos Sąjungos narės piliečiais, mes turime žymiai didesnes galimybes.

Tuo pačiu reikia pripažinti, kad valstybės valdyme neišvengta ir klaidų, kurios gali formuoti Lietuvai nenaudingą įvaizdį NATO ir ES sąjungininkių akyse ir kelti grėsmę tiek mums, tiek ir mūsų sąjungininkams. Daugelis Nacionalinio saugumo tematika besidominčių ekspertų, be abejonės, akcentuotų gynybos finansavimo svarbą ir būtų teisūs, bet šį kartą norėčiau atkreipti dėmesį į tas nacionalinio saugumo spragas, kurioms užkamšyti būtina tik politinė valia, o ne finansiniai resursai.

Politinė šalies vadovybė pirmiausiai privalėtų pasirūpinti Rusijos įtakos agentų nušalinimu nuo pareigų, kuriose jie gali spręsti svarbius valstybei klausimus ar daryti poveikį tokių sprendimų priėmimui. Valstybės saugumo departamentas (VSD) disponuoja informacija apie Lietuvos piliečius, kurie sovietmečiu buvo kadriniais KGB darbuotojais ar bendradarbiavo su sovietiniu saugumu, bet kol kas neturi teisinių įrankių sutrukdyti tokiems asmenims siekti karjeros valstybės tarnyboje. Buvusių KGB darbuotojų ar sovietinio saugumo bendradarbių tarnyba Lietuvos institucijose – potenciali grėsmė nacionaliniam saugumui.

Pamenu kaip dėl liustracijos procesų iš pareigų buvo atleidžiami buvusio Varšuvos pakto valstybių, tapusių NATO ir ES narėmis, aukšto rango pareigūnai, diplomatai. Tai buvo labai logiškas politinis sprendimas. Deja, Lietuvos politinis elitas nesuprato, kad negalima leisti užimti aukštas pareigas valstybės tarnyboje asmenims, bendradarbiavusiems su KGB, nors ir prisipažinusiems apie tokį bendradarbiavimą. Be abejo, Lietuvos valstybė privalo vykdyti savo įsipareigojimus dėl prisipažinusių asmenų neviešinimo, bet tuo pačiu privalo išsaugoti patikimos NATO ir ES sąjungininkės įvaizdį.

Išlieka ir buvusių sovietinio saugumo informatorių pažeidumo problema. Kai Lietuvos valstybėje sprendimus veikia ar svarbiose derybose šalį atstovauja buvę KGB agentai, rizikuojame ne tik įvaizdžiu partnerių akyse, bet ir šalies interesais.

Ar ne dėl Rusijos įtakos agentų veiklos Lietuvos žvalgybos institucijų rekomendacijų dažnai nepaisoma, šalies gynybai ir žvalgybai skiriamos minimalios lėšos, o už energetinius resursus Rusijai dar ne taip seniai mokėjom bene brangiausią Europoje kainą?

Kita ne mažiau svarbi ir spręstina problema – Rusijos žvalgybos ir saugumo agentų galimybės veikti NATO ir ES erdvėje pasinaudojant Lietuvos Respublikos pilietybe ar leidimais laikinai gyventi Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Viešojoje erdvėje daug diskutuojama Lietuvos pilietybės bei užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje klausimais. Vis dėl to tenka konstatuoti, kad vienas svarbus aspektas kol kas neatsispindi šią sritį reglamentuojančiuose teisės aktuose ir tai sudaro sąlygas Rusijos žvalgybos bei saugumo tarnyboms veikti prieš Lietuvos sąjungininkes, o tuo pačiu ir prieš Lietuvą.

Žinome, kad okupanto, pasitraukusio iš Lietuvos 1993 m. rudenį, ginkluotosiose pajėgose, saugumo bei žvalgybos struktūrose kadriniais kariškiais, pareigūnais tarnavo lietuvių tautybės ar kitų tautybių Lietuvos teritorijoje gimę asmenys. Komandiruoti į Lietuvos teritoriją okupaciniai pareigūnai čia sukurdavo mišrias šeimas. Didžioji dalis okupanto jėgos struktūrose Lietuvos teritorijoje tarnavusių asmenų pasitraukė į Rusiją ir ten tęsia(ė) tarnybą. Kai kurie iš jų veikia(ė) prieš NATO ir ES valstybes jų teritorijose. Tam tikra dalis tokių asmenų bei jų palikuonys pagal šiuo metu galiojantį Pilietybės įstatymą turi teisę į Lietuvos pilietybę. Manyčiau, jog būtina papildyti Pilietybės įstatymo 22 straipsnį nuostata, kad KSSO (Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija) valstybių valstybės tarnyboje pareigas ėjusiems asmenims Lietuvos pilietybė galėtų būti suteikiama tik išskirtiniais atvejais, inicijuojant Valstybės saugumo departamentui, jei toks poreikis iškiltų.

Pasitaiko atvejų, kai Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų pareigūnai, naudodami priedangą (mokslas, verslas, visuomeninės organizacijos ir kt.), gauna leidimus nuolat gyventi Lietuvos teritorijoje ir tai leidžia jiems laisvai keliauti po ES valstybes. Siekiant apsisaugoti nuo tokio pobūdžio grėsmių, būtina atsakingų valstybės institucijų sąveika ir Valstybės saugumo departamento rekomendacijų įgyvendinimas. Deja, net ir nustačius po priedanga veikiančius Rusijos šnipus, ne visuomet atsižvelgiama į VSD siūlymus dėl tokių asmenų išsiuntimo iš šalies.

Nereikia puoselėti iliuzijų, kad Rusija nesinaudoja mūsų nacionalinio saugumo spragomis. Taigi, abi įvardintos problemos – sprogstamasis užtaisas, griaunantis mūsų nacionalinio saugumo pamatą.

Ar Lietuvos vyriausybė šiandien pajėgi susitvarkyti su grėsmėmis ir iššūkiais nacionaliniam saugumui?

Po 2012 m. Seimo rinkimų valdančiąją koaliciją formavo keturios partijos, bet trims iš jų vadovavo odiozinės figūros: už LR Konstitucijos pažeidimus bei priesaikos sulaužymą iš valstybės prezidento pareigų pašalintas R. Paksas, „Darbo partijos byloje“ už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą teisiamas V. Uspaskich bei destrukciją Lietuvos–Lenkijos santykiuose keliantis ir „kolorado“ juostelę pamėgęs V. Tomaševskis. Taigi, tokia politinė koalicija – I. Krylovo pasakėčios vežimas, traukiamas į skirtingas puses.

Tikiuosi, kad 2016 m. Lietuvos piliečiai bus sąmoningesni ir sugebės išrinkti į Seimą politines jėgas, kurios pajėgs išspręsti aukščiau įvardintas problemas.

Trumpai apie autorių: atsargos pulkininkas leitenantas Sigitas Butkus yra Pulkininkų asociacijos valdybos narys.

Šaltinis: delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Lokys

O tai kas liustruos Grybauskaitę, Lansbergį ir Paulauską? Kada buvo išmontuojama sovietinė KGB, dalis bylų perėmė CŽV, ypatingai ne Rusijos teritorijoje. Specifinis personalas formuotas tada, išnaudojamas ir dabar, tik ne Lietuvos naudai tiek tada, tiek dabar.

antisemitai

KGB ypač buvo daug žydų tautybės asmenų.
reikia tą straipsnį nusiųsti pas nykštukus – nes jis antisemitinis.

Tox vienas

Pas nykštukus pasiųsčiau visų pirma provokatorių „antisemitai”. Ten yra tuščių sienų, ant kurių turėdamas daug laisvo laiko galėtum savo komentarus ir rašinėti.

Teisineje sistemoje -

kiseniniai, rezerviniai, exkomunistiniai juristai, o prie valdzios lovio prileista Lietuvos lenku-rusu aljansas, tarnaujantis tik kremliui. grybes ir Vaigausko palaikomi jie pateko ir i Seima.

Vytautas Ju.

Grėsmė nacionaliniam saugumui yra beretės, rinkimų dieną 7 valandą ryto, skuodžiančios prie balsadėžių. Atimk lazdą, atimk ramentus — pilvu nušliauš. Už brazauskėlį, už landsbergėlį, už liberastėlį!

kąą

ką slepia buvę komunistai socilademokratai, buvę komunistai koncervatoriai buvę komunistai liberalai kavodami KGBistus?

Tox vienas to kąą

Geras klausimas. Aš irgi pagalvojau, kiek dabar Seime yra buvusių komunistų ir buvusių KGBistų, kiek Vyriausybėje, Prokuratūroje, jėgos struktūrose, partijų viršūnėlėse. Kiek dar naujai užverbuotų, kurių suskaičiuoti neįmanoma. Tai va, suskaičiuokite, turėdamas (a) laisvo laiko per savaitgalį, ir jums pasidarys aišku, kur gyvenate.

Tox vienas

Ė… Pamiršau pagrindinę šaknį Prezidentūrą, šuniukus NVO, na ir neslėpsiu – Bažnyčią, kažkodėl labai nenorinčią apsivalyti.

Butkau

tai tiesiai rasyk Landsbergiui, Grybauskaitei, Kubiliui. Mes tai zinom, o jie primirse yra siek tiek.

Letas Palmaitis Autoriui

Nebijok, pone S. Butkau, buvusieji jau seniai „konvergavosi” su „Vakarais”! Užtat tie „Vakarai” ir yra (suprantama, kaip ir Orda, nors ne drauge) grėsmė nacionaliniam saugumui. Visi globalistinės administracijos darbuotojai yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui.

jo....

Tikrieji sovietu KGB uzgrobe Lietuvos valstybe ir uzeme valstybes tarnybose svarbias pareigas ,dabar kaip pedofilijos byloje bando apversti viska aukstyn kojomis.Ir….nekaltus kaip Landszbergis,Prezidente Tautos akyse padaryti KGB ir nusikalteliais.Man gaila tu issibezdejusiu KGB kurie besugeba viska apversti aukstyn kojomis.O kad Lietuva uzgrobe prokuratura ir teismus valdo sovietu KGB zmones AKIVAIZDU!Nes visi kaltinimai ir bylos eina pries Lietuva ir pries Tauta. Ir su suklastotom bylom dengiami tikrieji nusikalteliai.

o kaip jus manote?

Ka portalose veikia slapti sovietu KGB agentai?Provokuoja!Renka informacija!Formuoja zmoniu nuomone!Jug jiems taip lengvsi pavyko avinu banda supriesinti su gerb.Landzbergiu.Kodel nepabandyti ta pati padaryti ir pries Prezidente Grybauskaite????

jauciasi

Provokatoriu darbas komentaruose.Istisai komentatoriams persama mintis jog del visko kalta Grybauskaite.O as manau jog pacia Grybauskaite buve sovietu KGB uzgrobe Lietuvos valstybe ivare i kampa.Per tv.girdime ka kalba gerb.Prezidente ir ka daro vyriausybe.Viska atvirksciai!!!Ir….ne Lietuvos ir ne Tautos gerovei.

kas

O kas pakavojęs laiko tuos KGB agentus? Ar ne pats seimas? Ko seimas nepriima įstatymo demaskuojančio kas konkrečiai tie KGB agentai? Patys seimūnai KGB agentai kad slepia?

Nikstukai...

Tai buvusios sovietu KGB darbuotojai ,like Lietuvoje ir renkantys informacija apie Lietuvos piliecius,kurie teisingai masto.Teisingai mastantis zmogus KGB yra pavojingas.Nes visa tiesa turi buti „slapta”O dabar ir kaimo boba ju slapta informacija lengvai supranta.

Tikrai

Nieko nebegalima uzslaptinti,nes viskas kazkaip lengvai matosi.Gal tokie laikai atejo kaip Sventam Raste rasoma.Nieko nebus paslepto,kas nebutu atskleista!Gal Dievas parastiems zmonems duoda tiek isminties,kad jie slapciausias slapuku mintis supranta???Gal????

vasia

gaila zmoniu kurie nesupranta,kad LIETUVA tebevaldo komunistai,ir jokia tai sensacija.

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top