Saulius Lapėnas: lietuviai patys turtingiausi ES? arba Dideli mokesčiai – tai kelias į skurdą

Paskutinėje Europos Komisijos ataskaitoje apie PVM tarifus akivaizdu, kad ES šalyse aktyviai naudojami „lengvatiniai PVM tarifai“ ir net „super lengvatinis PVM tarifas“, užtikrinantys ekonominį savos šalies konkurencingumą.*

Net didindamos kai kurių sričių PVM, jos neužmiršta, kad „galiausiai PVM sumoka galutinis vartotojas“ ir piniginių dydis yra ribotas, todėl bet kokį augimą kompensuoja „lengvatiniu PVM tarifu“ pirmo būtinumo produktams. Šią taisyklę taiko praktiškai visos ES šalys, išskyrus Lietuvą. Ir lengvatinio tarifo šildymui atsisakymas, ir jo padidinimas iki 21 proc. eilinį kartą potencialiam investuotojui primena, kad jam reikia laikytis kuo toliau nuo Lietuvos: juk kuo daugiau paimama per mokesčius, tuo mažesnė pasidaro gyventojų perkamoji galia, tuo mažesnės šalies ekonominio augimo galimybės ir brangesnė darbo jėga.

Ar ne per toli nuėjo mūsų vyriausybė keistai suvokdama teisingumą ir besistengdama visiškai panaikinti Lietuvoje „lengvatinį PVM tarifą“? Tai lengvai galima pastebėti ES Komisijos ataskaitos puslapiuose – ten kur kitų šalių vyriausybės taiko lankstų PVM, Lietuva demonstruoja užsispyrimą siekdama panaikinti bet kokias lengvatas savo piliečiams, tarsi būtume patys turtingiausi Europoje.

Apie tai, kad Lietuvoje iškreiptai suvokiamas „lengvatinis PVM“, jau rašiau straipsnyje „PVM už šildymą – vietoje diskusijos – balaganas. Gana manipuliacijų!“, tiems kam bus įdomu išsiaiškinti aplinkybes, šį straipsnį suras mano portale (skaitykite ČIA), o šiandien vadovaukimės faktais.

Dideli mokesčiai – kelias į skurdą ir vergovę

Liaudies išmintis byloja, kad turtingi tampa turtingesni pirmiausia todėl, kad mažiau išlaidauja. Pasižiūrėkim, kaip naudojami PVM tarifai įvairiose ES šalyse. Atkreipsiu dėmesį į kelis ryškesnius pavyzdžius – visą ataskaitą galėsite peržvelgti, atsisiuntę ją iš ES Komisijos (2015 – VAT Rates Applied in the Member States of the European Union).

Pradėkim nuo to, kad net bazinis PVM 21 proc. tarifas, aktyviai taikomas Lietuvoje, nepalyginamas su baziniu tarifu Liuksemburge – 17 proc. arba Vokietijoje – 19 proc. Todėl nenuostabu, kad ten daugelis prekių pigesnės nei Lietuvoje.

Tuo pačiu Liuksemburge, Prancūzijoje, Ispanijoje, Airijoje, Italijoje taikomas „super lengvatinis tarifas“ – nuo 2,1 iki 4 proc. (mažiau nei 5 proc.) (SUPER-REDUCED RATES – LESS THAN 5% (3psl.)), kurio mūsų šalyje net nėra. Visose šalyse, išskyrus Daniją, didelėms prekių grupėms taikomas lengvatinis PVM tarifas nuo 5 iki 14 proc. Tačiau, kad suvoktume skirtumus, būtina pažvelgti į lengvatinių tarifų taikymo sritis.

Brangūs maisto produktai – mokestis, sumokamas vargšų

Lietuvos vartotojų diskriminavimas akivaizdžiausias tokioje jautrioje srityje kaip maisto produktai. Kiekvienas iš mūsų esame priversti valgyti, tad kuo didesnę dalį atiduodame mokesčių pavidalu nuo perkamo duonos kąsnio, tuo mažiau galime sau leisti savo gaunamas pajamas panaudoti kitose srityse ar išsiveržti iš skurdo rato. Tačiau svarbiausia – nesugebėjimas maitintis kokybiškais produktais mažina mūsų šalies gynybines galias, o tai tampa itin aktualu.

Atsiverskime ES Komisijos ataskaitos 4 puslapį.

Neabejotina lydere, besirūpinančia savo piliečiais, yra Didžioji Britanija, Airija ir Malta, kur pagrindiniams maisto produktams taikomas 0 proc. PVM tarifas.

Nuo 3 iki 7 proc. PVM tarifas pagrindiniams maisto produktams taikomas Liuksemburge, Italijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Kipre, Olandijoje.

Nuo 9 iki 14 proc. PVM tarifas taikomas pagrindiniams maisto produktams Rumunijoje, Čekijos Respublikoje, Slovėnijoje, Graikijoje, Austrijoje, Suomijoje, Švedijoje.

Vienintelė lyderė, apmokestinanti PVM savo piliečių maisto produktų vartojimą, yra Danija – 25 proc. Tai iš tiesų turtinga šalis. O Lietuva eina iš karto po jos – 21 proc. ir be jokių išimčių ar lengvatų. Negi mūsų ekonomika prilygsta Danijai, o gyvenimo lygis aukštesnis nei išsivysčiusių ES šalių? Ir nejaugi išpūstos dėl padidinto PVM maisto produktams kainos lems ekonominį Lietuvos klestėjimą?

Pigesnis šildymas ir kiti džiaugsmai Lietuvoje draudžiami?

Panaši situacija daugiau ar mažiau klostosi ir kitose paslaugų ar prekių srityse. Diagnozė kartojasi – akivaizdžiai lankstus PVM tarifų taikymas kitose ES šalyse ir primityviai tiesmukas PVM tarifo didinimas iki 21 proc. Lietuvoje.

Grįžkime prie lengvatinio PVM tarifo už šildymą panaikinimo. Nors tai reikia sieti su tarifais, taikomais ir kitiems produktams, – juk sumokėti PVM skiriama vidutiniškai 1/5 bet kurios įsigyjamos prekės parduotuvėje ar gaunamos paslaugos vertės. Ir jei parduotuvėje jūs galite riboti savo išlaidas, tai ar didėjančios kainos už šildymą mažiau skausmingos?

Europos Komisijos ataskaitoje už praėjusius metus Lietuvoje lengvatinis PVM 9 proc. tarifas už šildymą dar rodomas. Ar buvo jis kuo nors išskirtinis tarp kitų ES šalių? Ne. Pavyzdžiui Prancūzijoje PVM tarifas šildymui siekia tik 5,5 proc., Vengrijoje – 5 proc. (District heating, 15 psl.)

Šiais metais atsisakydami lengvatinio PVM tarifo šildymui ir dirbtinai išpūsdami jį iki 21 proc., mes perspjausim ne tik tokias išsivysčiusias šalis kaip Prancūziją (5,5 proc.), Liuksemburgą (14 proc.), Vokietiją (19 proc.), Airiją (13,5 proc.), bet ir net Latviją (14 proc.).

Prie to reikėtų pridėti tai, kad daugelyje šalių, skirtingai nei Lietuvoje (21 proc.), galioja lengvatiniai PVM tarifai gamtinėms dujoms, elektros energijai ir kitiems energijos produktams (Energy Products 15 psl.) – nuo 5 iki 15 proc. Akivaizdu, kad civilizuotų šalių kelias ne mums.

Vargu ar tokią padėtį galime vertinti kaip patrauklią konkurencinėje aplinkoje būsimiems investuotojams. O gal Lietuvos gyventojai iš tiesų patys turtingiausi tarp visų ES šalių gyventojų? O gal patys…

O gal dabartinei valdžiai ne itin rūpi Lietuvos ateitis ir tokios „smulkmenos“ kaip piliečių gerovė? Ir už tai jiems atleidžiama pasitelkus propagandą apie piliečių „lygiateisiškumą“.

O jei Jums tai rūpi, jei Jūs nepritariate mokesčių ir kainų didinimui, birželio 18 dieną prisidėkite prie akcijos – „Europos laisvės nuo mokesčių diena“! Detaliau apie tai skaitykite ČIA.

–––––––
* 2015 – VAT Rates Applied in the Member States of the European Union

VAT Rates Applied in the Member States of the European Union

Šaltinis: slapenas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
puiki analize!

Ar musu valdzia neskaito tokios literaturos, kuria pasinaudojo str. autorius? Juk ponai ministrai tiek padejeju turi. Ir dar apmokamu! Autorius raso, analizuoja nemokamai, tai gal reiktu savuosius ,,padejejus”, ,,patarejus” iskeisti i tokius, kaip str. autorius?! Gal tada ir valstybe butu valdoma protingiau?!

ruta

Informacija – tai aukso vertes dalykas !Labai aciu Autoriui , reikia sviesti visuomene , nes per valdzios prikabintus makaronus sunkiai matosi realus vaizdas . Uzsirasiau info ,sviesiu draugus, pazystamus .

pensininke.

nieko nebeliko tik virve ant kaklo uzsikabinti, o tokiu bus dar daugiau nei yra dabar , pavargo zmones centus skaiciuodami, oi pavargo

jo...

Pagal statistika pirmauja socialdemokratai.Idomu gal tai tik paciu socisldemokratu statistika?O kad po nepriklausomtbes uzgrobe valstybe kgb komunidtai isvoge o sugryzo i valdzia galutinai suzlygdyti Lietuva ir Taura manau jau akivaizdu kiekvienam!!!

Letas Palmaitis

Matyt Lietuvą nutarta sunaikinti ir dar savųjų rankomis. Mokesčiai – dalis ekonominės politikos, kokia ji bebūtų, gera ar bloga. Neturint savos valiutos neįmanoma ir sava ekonominė politika. Kieno rankose (regioninė) valiuta, to ir ekonominė politika, tas ir nusprendžia, kam gyventi, kam mirti. Net ir patriotiškiausia vietos administracija mažai ką pakeistų, ką bekalbėti apie parsidavėlišką.

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top