Sausio 13-oji Lenkijos fotografo Mariuszo Foreckio akimis

Siūlome aplankyti lietuvių kilmės Lenkijos fotografo Mariuszo Foreckio nuotraukų parodą „Lietuva. Sausis“. Paroda veikia LR Seimo II rūmų parodų salėje (įėjimas nuo A. Goštauto gatvės, prie barikadų) – ją galima aplankyti iki sausio 22 d.

M.Foreckis buvo vienintelis užsienietis fotografas, fiksavęs Sausio įvykius Aukščiausiosios Tarybos viduje. Per radiją išgirdęs, kas vyksta Vilniuje, iškart suprato, jog turi būti čia ir pro fotoaparato objektyvą stebėti, jo manymu, svarbiausius Lietuvos istorijos įvykius. Paklusęs šiam impulsui reikalingą antspaudą pase gavo per pusvalandį. Ne kartą fiksavęs Rytų Europos ir buvusių Sovietų Sąjungos respublikų istorinius pokyčius, Vilniuje fotografas atsidūrė pačiame įvykių epicentre.

„Jutau tą nerimą, netikrumą, laukimą, ar nutiks kažkas blogo, ar vis dėlto ne. Tos dujokaukės, gulinčios ant parlamentarų staliukų, kiti vaizdai demonstravo ryžtą apginti savo laisvę bet kokia kaina. Visa tai atrodė labai svarbu ir buvau išties pačiame įvykių centre, jutau tai. Gyvenau tuo metu posėdžių salėje, čia miegodavau. O kitose šalyse taip arti nebuvau“, – prisiminimais apie įsimintinus Sausio įvykius per parodos atidarymą dalijosi fotografas.

Seime surengtoje parodoje demonstruojama tik dalis M.Foreckio nuotraukų. Kitos pražuvo sužlugus laikraščiui, kurio redakcijai buvo perduotos. Pirmąkart eksponuojamos fotografijos rodomos ten, kur ir buvo sukurtos – tuometinėje „Lietuvos širdyje“. Nuotraukose užfiksuoti ir parlamentarai, ir parlamento gynėjai. Besiruošiantys gintis, susikaupę, budintys, pavargę, miegantys, gedintys ir besimeldžiantys. Ir Seime, ir už jo sienų.

M.Foreckio tvirtinimu, ši paroda jam svarbi ir kaip fotografui dokumentalistui, ir kaip žmogui – jo mama lietuvė, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje buvo priversta trauktis į Vakarus. Apsistojo šalia Poznanės, Didžiosios Lenkijos vaivadijoje – ten fotografas gyvena ir dirba iki šiol.

„Man svarbu viskas, kas susiję su žmonėmis, viskas, kas jiems nutinka. Bet svarbu ir tai, kas susiję su manimi. Šiuo atveju visa tai susijungė. Tai buvo itin svarbūs įvykiai lietuviams, gal net – patys svarbiausi pastaraisiais metais. Man tai svarbu, nes dalis mano giminės iš mamos pusės yra iš Lietuvos, iš Kybartų“, – pasakojo fotografas.

Šaltinis: 15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Sausio 13 reikia

rinktis į mitingą.

dedule

jau tuo metu zinojo lietuvos likima

2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top