Locked N’ Loaded | Veidaknygė
Geopolitinis kontekstas
Įvyko G20 valstybių susitikimas Indijoje. Jame buvo priimta bendra deklaracija, kurioje pasirodė nemalonūs ir nuo žemės atitrūkę teiginiai, kaip antai kvietimas kare Ukrainoje abiem pusėm nutraukti kovos veiksmus. Reikia pasakyti, kad deklaracija nėra itin naudinga rusijai, kadangi ten buvo parašyta apie valstybių teritorinio vientisumo neliečiamumą bei raginimą nenaudoti branduolinio ginklo. Tačiau ši triada – kaltojo kare neįvardinimas, teritorinio integralumo neliečiamumas ir branduolinio ginklo nenaudojimas – yra esminiai punktai Kinijos stumiamame „taikos plane“. Tad galima daryti išvadą, jog ši deklaracija yra naudingiausia Pekinui. JK ir Vokietijos lyderiai pasveikino šią deklaraciją, o Vašingtono viešų pareiškimų apie šią deklaraciją rasti nepavyko. Žinoma, sunku buvo tikėtis, kad tokių skirtingų valstybių formate yra įmanoma griežtai surašyta bendra deklaracija, todėl natūralų, buvo paskelbtas kompromisinis variantas. Tačiau tai, kad tas kompromisas keistai atliepia Pekino poziciją, gali turėti įtakos tiek Ukrainos ir Vakarų santykiams, tiek mikroklimatui transatlantinėje bendruomenėje.
G20 taip pat pažymėjo būtinybę užtikrinti saugų grūdų judėjimą Juodojoje jūroje. Tokio punkto negalėjo nebūti, žinant, kad didžioji dalis šiame formate esančių valstybių tiesiogiai yra suinteresuotos grūdų tiekimu į savo valstybes. Kaip ir tikėtasi, Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas bandė tuo pasinaudoti ir ragino valstybes atliepti rusijos interesus, t.y. nuimti dalį sankcijų. Ar formali deklaracija ir turkų pagarsinti „aspektai“ įgaus praktinį pobūdį dar sunku pasakyti. Tačiau JK ir JAV sprendimai stiprinti laivų, Juodojoje jūroje plukdančių Ukrainos grūdus, saugumą gali būti netiesioginis atsakas į tokius Turkijos viražus. JK priėmė sprendimą intensyvinti šių laivų palydą dronais bei tikėtina bus stiprinama Rumunijos oro erdvės apsauga. Tokius žingsnius taip pat paskatino rusų drono – savižudžio nuolaužos, rastos Rumunijos teritorijoje. Savo ruožtu, Vokietija taip pat pareiškė, kad į Ukrainą išsiųs naują „Gepard“ sistemų partiją.
Šią savaitę JAV Valstybės sekretorius A. Blinken lankėsi Kyive. Jis paskelbė apie naują pagalbos Ukrainai paketą, kurio bendra suma sieks 1 mlrd. JAV dolerių. Tačiau tikėtina, kad JAV diplomatijos vadovas atvyko ne tik pranešti šias geras naujienas, tačiau ir tarėsi su Ukrainos atstovais dėl tolimesnės karo perspektyvos. Neatmestina, jog toks pasitikrinimas įvyko prieš G20 tam, kad Vašingtonas turėtų pilną supratimą apie Ukrainos poziciją įvairiais klausimais (Ukrainos grūdų eksporto, galimų taikos derybų ir pan.).
Situacija fronte
Luhansko kryptis
Svatove. Agresorius toliau vykdė intensyvias lokalias atakas pietiniame flange prie Novoyehorivka. Nors rusams pavyko nežymiai pasistūmėti no mans land, tačiau perimti taktine prasme labai svarbios kalvos (190.8 m.) kontrolę jiems nepavyko. Ukrainos gynėjai ėmė intensyviau atakuoti okupantų perkėlas per Zherebec upę, taip trikdydami agresoriaus aprūpinimą.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Kremina. Šią savaitę abi pusės vykdė lokalias atakas pietiniame flange. Savaitės viduryje ukrainiečiams nežymiai pavyko pastumti agresorių, tačiau platesnio puolimo Ukrainos pajėgos neišvystė. Nepaisant to, kad gana ženklios agresoriaus pajėgos paliko sektorių (į Zaporizhia kryptį buvo perdislokuoti 76-osios VDV divizijos vienetai), panašu, jog ir tokiomis sąlygomis ukrainiečiai neturi pranašumo ir nerizikuoja vystyti platesnio masto puolimo.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Lysychansk. Agresorius kas kelias dienas vykdė didesnio ar mažesnio masto atakas Bilohorivka ruože. Jų dinamika sufleruoja, kad rusai realistiškai supranta savo galimybes ir nesiekia artimiausiu metu užimti Bilohorivka. Tikėtina, okupantų pagrindinis tikslas šiuo metu prikaustyti sektoriuje veikiančias Ukrainos pajėgas ir neleisti joms vienetais esančiais čia sustiprinti savo pajėgų Bakhmut ar Kremina sektoriuose.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
Bakhmut. Ukrainos gynėjai suintensyvino operacijas pietiniame flange. Panašu, tai sekė po pavykusios žvalgybos ir gero agresoriaus aprūpinimo kelių apdirbimo su artilerija, kadangi ukrainiečiams sumaniai kaitaliojant puolimo kryptis rusai akivaizdžiai nespėjo reaguoti. Dėl to galima teigti, kad Ukrainos pajėgos pasiekė taktinę sėkmę visame flange, išstumdami rusus iš Andriivka ir įsitvirtindami naujai atsikovotose teritorijose.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Avdiivka – Mariinka. Ukrainos pajėgos surengė eilę sėkmingų atakų prie Opytne ir nustūmė agresorių gilyn į gyvenvietę. Kol kas tai labiau lokalaus pobūdžio sėkmė, kuri situacijos sektoriuje kardinaliai nekeičia. Tačiau jei ukrainiečiai išstums rusus iš gyvenvietės ir forsuos Vodiana upelį, gali kilti grėsmė Pervomaiske ruože esančios okupantų pajėgų grupuotės užnugariui. Kituose ruožuose tęsėsi sunkios pozicinės kautynės. Agresorius toliau spaudė prie Mariinka, jam pavyko nežymiai pasistūmėti no mans land.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Vuhledar. Po praeitos savaitės aktyvių lokalių susidūrimų Shevchenko – Pavlivka ruože, šią savaitę sektoriuje vyravo sąlyginis štilis. Kontaktinėje linijoje pagrinde vyko pozicinės kautynės, abi pusės aktyviai naudojo artilerijos ugnį. Agresorius ne kartą bandė Ukrainos gynėjus atakuoti su aviacijos antskrydžiais.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis. Savaitės eigoje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus logistinei sistemai Tokmak, Melitopol, Berdyansk, Mariupol. Savo ruožtu, okupantai surengė keletą stiprių smūgių objektams esantiems Zaporizhia mieste.
Orihiv. Per praėjusią savaitę agresoriaus padėtis sektoriuje toliau komplikavosi. Ukrainos pajėgos plėtė savo placdarmą Robotyne – Verbove ruože, taip pat jos sugebėjo pajudėti į priekį keliu Orihiv – Polohy, tokiu būdu nustumiant agresorių nuo Kamyanka. Dėl okupantams blogėjančios padėties, į sektorių buvo mesti rezerviniai vienetai, kurie be didelių pauzių įsitraukė į mūšį siekdami karštligiškai kamšyti skyles. Savaitės pabaigoje tokiu būdu rusams pavyko nežymiai pasistūmėti rytiniame flange esančioje no mans land, taip grasindami atkirsti Ukrainos gynėjų suformuotą pleištą esanti Robotyne. Tai pavojinga tendencija, bet tik po keleto dienų taps aiškiau ar ji virsta problemomis Ukrainos vienetams, ar ukrainiečiams visgi čia pavyks stabilizuoti padėtį.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Velyka Novosylka. Ukrainos pajėgos pagrindinių pastangų kryptį pakeitė link rytinio flango ir ėmė pulti Novodonecke – Novomayorske ruože. Ukrainiečiams pavyko pasistūmėti prie Novomayorske, tuo pačiu savaitės pabaigoje jie sėkmingai smūgiavo Keremenchik link, su tikslu atkirsti agresoriaus grupuotę esančia Novodonecke. Savo ruožtu, sumažėjus spaudimui rytiniame flange rusai suskubo tuo pasinaudoti. Kontratakų rezultate, okupantams pavyko pasistūmėti šiaurinėse Priyutne prieigose.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Pietų kryptis. Savaitės eigoje abi pusės intensyviai smūgiavo oponento gynybos gilumoje. Agresorius savo pastangas koncentravo atakuodamas Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrą bei smūgiavo civiliniams objektams (pvz. Kryvyi Rih). Ukrainos pajėgos tęsė smūgius rusų karinei infrastruktūrai Krymo pusiasalyje (pvz. kariniam daliniui Simferopol mieste) bei įvykdė ataką prie Pietų karinės apygardos vadavietės Rostove prie Dono. Tuo pačiu, tęsėsi lokalios abiejų pusių operacijos Dniepro upės salose.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
Agresorius toliau laikosi savo taktikos, raketų smūgius organizuoti tam tikromis bangomis. Šią savaitę jis taupė brangias raketas bei prioritetą skyrė civiliniams objektams (Konstantynivka, Kryvyi Rih). Dėl to sumenko jo nuostoliai šioje srityje (36 vs . Tuo pačiu, intensyvumą rusai siekė palaikyti naudodami daugiau dronų – savižudžių (pirmiausia prieš Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrą) dėl ko rusų nuostoliai šioje kategorijoje ženkliai išaugo (66 vs 149) lyginant su praėjusia savaite.
Agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo dideles rusų problemas kontaktinėje linijoje bei užnugaryje:
Rusų gyvosios jėgos (3840 vs 3970) ir šarvuotos technikos (175 vs 184) nuostoliai išliko panašiame aukštame lygmenyje;
Tuo tarpu, okupantų artilerijos nuostoliai išaugo ženkliai (190 vs 250). Svarbu, kad beveik dvigubai išaugo rusų MLRS netektys (11 vs 21), kas leidžia ukrainiečiams kiek ramiau veikti savame užnugaryje (reorganizuotis, persigrupuoti, telkti aprūpinimą).
Ėmė augti agresoriaus oro gynybos sistemų nuostoliai (4 vs 7). Per praėjusią savaitę fiksuota, kad jas dažnai apšaudydavo ukrainiečių HIMARS. Tad neatmestina, kad ir kitą savaitę galėsime matyti gana aukštus rusų nuostolius šioje grafoje.
Be to, praėjusią savaitę nudžiuginę ženkliai išaugę agresoriaus nešarvuotos technikos nuostolių skaičiai ir šią savaitę išliko panašiame lygmenyje (248 vs 236). Tai rodo, jog praeitą savaitę tokį rezultatą lėmė ne kažkoks atsitiktinumas, o kruopščiai suplanuotas Ukrainos gynėjų siekis sugriauti rusų užnugario logistinę sistemą. Tik priminsime, kad nešarvuoti automobiliai į kontaktinę liniją atveža šaudmenis, degalus, atsargines dalis technikai, maistą, vandenį, gyvosios jėgos papildymą bei išveža sužeistuosius.
Jūsų dėmesiui vizuale pateikiame praėjusių dviejų savaičių agresoriaus nuostolių dinamiką.
Bendras vertinimas ir prognozės
Tikėtina, ES formatuose ir Vašingtone stiprės siekiai paveikti sprendimo priėmėjus atliepti rusijos reikalavimus dėl grįžimo į „grūdų susitarimą“. Artėjantys rinkimai JAV, Prancūzijoje, prasidedantis politinis sezonas tiek JT Generalinėje asamblėjoje, tiek kitur gali būti patogus kontekstas tai daryti.
Ukrainos pajėgos sistemingai tęsia užsibrėžtų karinių tikslų siekimą mūšio lauke. Ukrainiečiai toliau sistemingai ir nuosekliai veikia pirmos plataus masto puolimo operacijos fazės paskutiniame etape (priešo pajėgų sukaustymas, taktinis klaidinimas, sąlygų pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations.
Ukrainos pajėgos Orihiv sektoriuje įsitvirtina pralaužę agresoriaus pradinę gynybos liniją prie Robotyne ir plečia savo placdarmą link Novoprokopivka ir Verbove, siekdami pralaužti agresoriaus pagrindinę gynybos liniją Robotyne – Verbove ruože. Tikėtina, taip ukrainiečiai gali sau atverti kelius tiek į rytus link Polohy, tiek į pietus link Tokmak.
Tikimybę, kad Ukrainos pajėgos pasieks išsikeltus karinius tikslus didina jau antrą savaitę išliekantys itin aukšti agresoriaus aprūpinimą užtikrinančių transporto priemonių (nešarvuotų automobilių) nuostoliai bei ženkliai išaugusios artilerijos sistemų netektys.
Atrodytų, kad esamomis sąlygomis Orihiv sektoriuje agresorius turėtų atsitraukti į kitą gynybos liniją, tačiau dėl pralaimimų artilerijos dvikovų (angl. counter battery fire) okupantai gali negebėti atsakyti Ukrainos artilerijai, kai ši efektyviu atstumu atakuos Tokmak komunikacinį mazgą (15-25 km). Dėl šios priežasties neatmestina, jog nepaisant didėjančių problemų, agresorius intensyvins kontratakas bei taip bandys sustabdyti Ukrainos vienetų puolimą. Savaitės pabaigoje suintensyvėjusios rusų kontratakos rytiniame Robotyne pleišto flange, tokius spėjimus tik patvirtina.