Seimas: ar užteks politinės valios susitrumpinti kadenciją?

Aida Valinskienė | vakarozinios.lt

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Seimo narys Ramūnas Karbauskis siūlo pusmečiu sutrumpinti šio Seimo kadenciją ir Seimo rinkimus rengti pavasarį, – pratęstoje Seimo sesijoje kitų metų sausio 12 d. planuojama pateikti tai siūlančią Konstitucijos pataisą. Pagrindinis R.Karbauskio argumentas – nauja Vyriausybė galėtų vasarą dirbti biudžeto klausimu, o jį tvirtintų naujas Seimas.

„Siūlysime pusmečiu trumpinti šito Seimo kadenciją tam, kad būsimi seimai nesusidurtų su tokia situacija, kokia yra dabar, kai reikia priimti sprendimus per valandas, per dienas“, – teigia R.Karbauskis.

„Vakaro žinios“ domėjosi, ką apie šį siūlymą mano patys Seimo nariai.

Rima BAŠKIENĖ (1) Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė:

Siūlymas tikrai teisingas. Kadangi Seime dirbu jau ketvirta kadencija, matau, kad kiekvieną kartą, kai susirenka naujasis Seimas, mes išgyvename tą patį: užtrunka, kol suformuojami Seimo komitetai, Vyriausybė, o tuo pačiu metu turi būti svarstomas ir tvirtinamas kitų metų biudžetas. Ir yra tragedija tikrąja to žodžio prasme, kai ką tik pradėjusiai dirbti Vyriausybei lieka kelios dienos peržiūrėti valstybės biudžetą. Taip yra negerai.

Jei Seimo rinkimai vyktų kovą ar balandį, po poros mėnesių nauji žmonės galėtų jau patys rengti ateinančių metų biudžeto projektą, žinotų, kas į jį įrašyta, kodėl įrašyta, ir darbas būtų daug nuoseklesnis. Dabar ant naujos Vyriausybės ir Seimo pečių užgriūna senosios Vyriausybės parengtas biudžetas, į kurį įsigilinti nėra laiko. Tad ir ši sesija buvo labai sudėtinga – nuolatinis skubėjimas, bėgimas, o per tą skubėjimą, net ir nuoširdžiai norint daryti tik gerus darbus, įsivelia klaidos, nesusipratimai, neapsižiūrėjimai.

Sako: jūs galėjote iš anksto tam pasiruošti. Tačiau juk žmonės nežinojo, taps ministrais ar ne. Dabar dar bandome suspėti pagal terminą ir, manau, suspėsime, bet kokiomis sąnaudomis? Nėra ramaus darbo, nuoseklumo, nėra kada paaiškinti žmonėms, kodėl vieni ar kiti sprendimai priimami.

Manau, kad vieną kartą šią situaciją reikia pakeisti. Ne visi kolegos bus patenkinti, nes planavo Seime dirbti ketverius metus, o tektų dirbti tik trejus su puse. Bet ateinantiems Seimo nariams dirbti būtų tik geriau.

Algimantas SALAMAKINAS (2), Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys:

Man tokie siūlymai atrodo daugiau negu keistoki. Čia reikia ilgų diskusijų, svarstymų, reikia ne tik valdančiosios daugumos, bet ir opozicijos balsų. Man tai primena eilinį „popsą“.

Sako: biudžetą rengs ir tvirtins naujai išrinkta valdžia. Tačiau juk jai teks daugiau nei pusę metų gyventi su senosios valdžios patvirtintu biudžetu. Jeigu nueinantieji bus „blogiukai“, jie gali išeidami ir žinodami, kad pralaimės rinkimus, tokį biudžetą suformuoti, kad neduok Dieve, – per pusmetį viskas bus išleista ir atėjusi nauja valdžia kitą pusmetį gyvens su „sausu“ biudžetu.

Kitas dalykas – kai, pavyzdžiui, konservatoriai atėjo į valdžią, jie per savaitę pertvarkė biudžetą taip, kaip norėjo. Tai kokia čia problema? Jei tik toks argumentas, kad trūksta laiko susitvarkyti biudžetą, nesuprantu. Visi iki šiol suspėdavo. Jeigu galvojate laimėti rinkimus – ruoškite „namų darbus“. O jeigu esi nepasiruošęs valdyti, tai rinkimus renk kada nori – valdyti neišmoksi.

Daugelyje valstybių rinkimai vyksta rudenį ir jokių problemų nekyla, o Lietuvoje atėjo išminčius ir sako, kad reikia rinkti pavasarį. Po ketverių metų kitas išminčius sakys, kad reikia grįžti į rudenį. Yra Konstitucijoje įrašyta nuostata ir ją reikia vykdyti. O tokie „popsiniai“ sprendimai gal tautai ir smagūs, bet darbui jie nepadės.

Kad kiekvienai atėjusiai valdžiai yra nemaloni situacija gauti biudžetą, kurį ruošė ankstesnioji valdžia, ir skubiai tenka spręsti biudžeto pertvarkymo klausimus – kartą per ketverius metus atsitinkanti problema. Sakyčiau, dėl to ankstinti rinkimus puse metų nėra reikalo.

Kęstutis MASIULIS (3), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys:

Nemanau, kad čia tokia problema, dėl kurios reikėtų keisti Konstituciją. O ir to paankstinimo privalumų neįžiūriu. Manau, R.Karbauskis tokiais siūlymais tik nori šiek tiek „prisidengti nuogą užpakalį“: jie žinojo, kad yra valdantieji, tačiau tris mėnesius nieko nedarė, tik dabar pradėjo dirbti biudžeto klausimu. Prisiminkime 2008-uosius – atėjo konservatoriai krizės metu ir radikaliai pakeitė visą biudžetą. Žinojo, kad turi prisiimti atsakomybę, tad kai tik buvo išrinkti, pradėjo dirbti. Kodėl dabar reikėjo tris mėnesius miegoti?

Manau, kaltas jų neveiklumas, ir tokia priežastis ankstinti rinkimus man nesuprantama – nebent yra kokia tyli „valstietiška“ priežastis. Konstitucija – dokumentas, kuris turėtų būti keičiamas, kai yra ypač aiškus pagrindas. Tad į R.Karbauskio siūlymą žiūriu skeptiškai, nebent bus įrodyta, kad tikrai kas nors labai pasikeis. Bet argumentai tikrai turi būti rimtesni nei tai, kad jie nespėjo. Ar mes į žioplius turime orientuotis?

Eugenijus GENTVILAS (4), Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas:

Kad kyla problemų – sutinku, ir dabar tai matome. Bet įstatymuose yra numatyta ir kita galimybė – biudžetą patvirtinti vėliau, o per tą laiką finansuoti kas mėnesį 1/12 pagal praėjusių metų biudžetą. Tad ir dabartinis Seimas neprivalo verstis per galvą. Galima atidėti, o po to sausio pabaigoje ar vasario pradžioje surengti neeilinę Seimo sesiją.

Dar vienas klausimas: ar optimalu pavasarį rengti Seimo rinkimus? Paankstinimas Seimo rinkimų mėnesiu iš esmės nieko nekeistų, naujai valdžiai laiko būtų daugiau, o ir dabartinėje situacijoje yra išeitis. Nematau čia didelės problemos.

Remigijus ŽEMAITAITIS (5), Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas:

Čia arba eilinis nesusipratimas, arba R.Karbauskis žaidžia gerus šachmatinius žaidimus. Bent jau stebint, ką jis daro, man atrodo, kad vaikšto žmogus ant tam tikros briaunos: „išmetu“ mintį, žiūriu, kaip reaguoja, po to pradedu sakyti, kad man reikia vieno, antro, trečio, galiausiai ieškau „kompromisų“ ir… gaunu, ko man reikia.

Manau, pagrindinė bėda yra šios Vyriausybės žioplumas ir neveiklumas. Dar nėra taip buvę, kad mes biudžetą priiminėtume gruodžio paskutinėmis dienomis. O galbūt siūlomas ankstinimas susijęs su tuo, kad 2019 m. numatomi prezidento, savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimai, tad dabar R.Karbauskis siekia savo ateities planus „patogiai“ išsidėlioti laike.

Ankstinti Seimo rinkimus pusmečiu nei teisinio, nei ekonominio pagrįstumo nėra. Juos galima būtų rengti rugsėjį, ir nauja Vyriausybė spalio pabaigoje jau gali ateiti į Seimą su pirmu biudžetu.

respublika.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top