alkas.lt
Liepos 4 d. Seimas po pateikimo priėmė svarstyti įstatymo projektą Nr. XIVP-2700 kuriuo siekiama keisti moteriškų pavardžių darybą taip, kad moterims kurių tėvo ar sutuoktinio pavardė baigiasi su galūne -a ar -ia, būtų galima rinktis vyrišką pavardę. Projektui pritarė 23 iš 39 balsavime dalyvavusių didžiausios valdančiosios TS-LKD frakcijos atstovų, įskaitant premjerę I. Šimonytę ir partijos pirmininką G. Landsbergį.
Tokį įstatymo projektą pateikusi Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė savo siūlymą grindė tariamomis žmogaus teisėmis rinktis tokią pavardę kokios pageidauja asmuo, nes esą pavardės nepriklauso lietuvių kalbos sričiai ir joms negalioja gramatikos taisyklės:
„Žmogaus vardas ir pavardė yra ne gramatikos klausimas, o žmogaus privataus gyvenimo ir jo pasirinkimo klausimas. Pavardžių daryba Lietuvoje yra pakankamai konservatyvi. Šiandien kaip tik yra švenčiamas dvidešimtmetis, kai nepriesaginė galūnė -ė buvo leista Lietuvoje.
Matome, kad per dvidešimt metų niekas nesugriuvo, nei gramatika, nei lietuvių kalba ir populiariausia išlieka tradicinė pavardė. Atsirastų papildoma galimybė pasirinkti žmonėms, kuriems tai aktualu, o tradicija, kaip rodo patirtis, išlieka“, – išvedžiojo šio projekto iniciatorė Ieva Pakarklytė.
Dar daugiau, ji teigė, kad dabartinėje moteriškų pavardžių sudarymo tvarkoje galima įžvelgti diskriminacijos apraiškų, ne esą „moterys, kurių vyrų pavardės baigiasi -ė (pvz. Dirsė, Lapė) turi teisę turėti tokią pačią pavardę, kaip ir jų vyrai, tačiau tokia teisė nėra suteikiama moterims, kurių vyrų pavardės baigiasi -a ar –ia (pvz. Šalna, Stundžia)“…
Jei tokioms pataisoms Seimas pritartų, tai iš taip sudarytų pavardžių būtų neįmanoma suprasti tai vyras ar moteris.