Seimas priėmė Civilinio kodekso pataisas, kuriomis patikslino vaikų globos (rūpybos) vaikų globos institucijoje tvarką. Tikimasi, kad pataisos pagelbės sumažinti vaikų, patenkančių į globos namus, skaičių ir paskatins įvaikinimą.
Už sprendimą balsavo 85, nė vienas nepasisakė prieš ir 5 Seimo nariai susilaikė.
Kodeksas papildytas nuostata, kad be tėvų globos likęs vaikas valstybinėje arba nevyriausybinėje vaikų globos institucijoje apgyvendinamas tik išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės jo globoti šeimoje arba šeimynoje.
Vaiko iki trejų metų globa vaikų globos institucijoje įstatymų nustatyta tvarka gali būti nustatyta tik išimtiniais atvejais, jei tai atitinka geriausius vaiko interesus, ir gali trukti ne ilgiau negu tris mėnesius, išskyrus atvejus, kai Vyriausybės įgaliota institucija pritaria, kad vaiko globa vaikų globos institucijoje tęstųsi ilgiau dėl šių objektyvių priežasčių: vaikui reikalingos specializuotos sveikatos priežiūros ir (ar) slaugos paslaugos, kurių teikimas negali būti užtikrinamas vaikui nustatant globą šeimoje arba šeimynoje (kai nėra galimybės nustatyti globą šeimoje) arba vaiko išskyrimas su broliais, seserimis pažeistų geriausius jo interesus, arba kai globa nustatoma dėl skubaus vaiko paėmimo iš šeimos ir nėra galimybių vaikui nustatyti globą šeimoje arba šeimynoje (kai nėra galimybės nustatyti globą šeimoje).
Taip pat nustatyta, kad vaiko laikinoji globa (rūpyba) trunka ne ilgiau kaip dvylika mėnesių. Valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija Vyriausybės nustatyta tvarka ir terminais informuoja Vyriausybės įgaliotą instituciją apie atvejus, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) trunka ilgiau kaip dvylika mėnesių. Vyriausybės įgaliota institucija per mėnesį nuo šios informacijos gavimo dienos Vyriausybės nustatyta tvarka įvertina galimybes grąžinti vaiką į šeimą ir įpareigoja valstybinę vaiko teisių apsaugos instituciją priimti sprendimą arba tęsti paslaugų teikimą šeimai, arba kreiptis į teismą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) pratęsimo ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo.
Pataisos įsigalios 2017 m. sausio 1 d.
Tiesos.lt primena, kad Lietuvoje šiuo metu yra apie 10 tūkst. vaikų, likusių be tėvų globos. 2013 metų pabaigoje beveik 60 proc. iš jų augo globėjų šeimose, 37 proc. – institucijose, likusieji – šeimynose. Šalyje veikia daugiau nei 100 vaikų globos institucijų. Iš viso šalyje.
Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas, vertinantis, kaip valstybės įgyvendina Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją, yra pareiškęs, jog Lietuva turi sumažinti didelį iš tėvų paimamų ir institucijose apgyvendinamų vaikų skaičių, ypač vaikų iki trejų metų amžiaus.
Kas apie apgailėtiną vaikų teisių būklę Lietuvoje rašoma Jungtinių Tautų Vaiko teisių komiteto išvadose, pateiktose 2013 metų pabaigoje, skaitykite ČIA.