Seimas po pateikimo pritarė Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus teiktoms įstatymų pataisoms, kurios numato materialinę ir tarnybinę valstybės tarnautojų atsakomybę už viešųjų pirkimų pažeidimus, jos taip pat leis efektyviau kovoti su korupcija valdiškose įstaigose, greičiau pranešti apie korupcijos atvejus ir tiksliau valdyti korupcijos riziką, skelbiama lrs.lt portale.
Priėmus Valstybės tarnybos ir Korupcijos prevencijos įstatymų pataisas, V. Gailiaus teigimu, turėsime galingesnius ginklus kovai su korupcija, konkrečiau tarnautojų atsakomybę apibrėžiančią teisinę bazę.
„Turime situaciją, kai asmenys, padarę šiurkščius viešųjų pirkimų pažeidimus, išvengia pasekmių. Mano įsitikinimu, turi galioti aiški tarnybinė ir materialinė atsakomybė. Su ta grupe valdininkų, kurie korumpuoja valstybę ir tyčiojasi iš jos, manydami, kad jiems niekas negresia, efektyviausia kovoti viešumu. Tai šiandien – vienas pagrindinių ginklų kovai su korupcija. Todėl siūlau įvesti aiškias taisykles – pirmiausia, įstatymu įtvirtinant korupcijos rizikos valdymo ir vertinimo sąvoką, korupcijos atvejų viešinimo tvarką. Reikia naudotis ne vien baudžiamosiomis priemonėmis, o užtikrinti, kad neliktų galimybių korumpuoti valstybės“, – teigė V. Gailius.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys pabrėžia, kad dabar iš šalies savivaldybių, ministerijų, valstybės sienos apsaugos tarnybos gaunama labai mažai pranešimų apie galimus korupcijos atvejus. Todėl būtina įstatymu įtvirtinti įpareigojimą tarnautojams pranešti apie korupciją ar bandymus papirkti, taip pat nustatyti korupcijos atvejų viešinimo sistemą. Įstatymo pataisomis siūloma apibrėžti korupcinio pobūdžio administracinius, tarnybinius ir darbo drausmės pažeidimus.
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius pabrėžia, kad dar 2014 metais Europos Sąjungos kovos su korupcija ataskaita parodė, jog Lietuvos institucinė sistema kovai su korupcija yra pakankama. Tačiau atkreiptas dėmesys į nepakankamas prevencines priemones korupcijai pažaboti, valdiškų įstaigų pareigūnų interesų konflikto deklaravimo problemas.
Šiuo metu galiojančiuose įstatymuose nėra nustatyta korupcijos atvejų viešinimo tvarka, neapibrėžti korupcinio pobūdžio administraciniai, tarnybiniai ar darbo drausmės pažeidimai. Siūlomomis įstatymų pataisomis taip pat įvedamas privalomas korupcijos rizikos nustatymas valstybės ir savivaldybių įstaigose.