Gytis Pankūnas | Alfa.lt
Su Valstybės kontrole (VK) nuolat bendradarbiaujančio Seimo Audito komiteto pirmininkė, parlamentarė, „tvarkietė“ Jolita Vaickienė mano, kad VK vadovybės siekis prisiteisti per finansinę krizę sumažintus atlyginimus yra teisėtas, tačiau taip elgtis, tautos išrinktosios manymu, yra visiškai nesąžininga, mat sunkmečiu algų mažinimą savo kailiu išgyveno ne vienas valstybinės institucijos vadovas.
„Yra teisėtumas ir teisingumas. Teisėtai, pagal įstatymus jie (VK vadovybė – Alfa.lt) turi teisę taip elgtis, tačiau žmogiškumas, principingumas, teisingumas yra, kad krizė nebuvo planuota. Tai toks dalykas, kurio nesugebėjome suplanuoti, nesugebėjome įžvelgti ir nesugebėjome laiku susitvarkyti savo išlaidas. Tas įvyko, todėl reikėjo spontaniškai tas išlaidas susimažinti. Kai visoj valstybėj sunku, yra solidarumo principas. Tai čia vien iš solidarumo yra nesąžininga, negražu ir nežmogiška, nes tą galėtumėme daryti visi valstybės pareigūnai. […] Tuo labiau, kad daug kam – ir pensininkams – yra kažkas nekompensuota, neatstatyta, nes valstybė šiuo metu yra krizinėje padėtyje, neturi tiek lėšų. Nemanau, kad tai yra pirmo būtinumo dalykai“, – Alfa.lt VK vadovybės siekį susigrąžinti sumažintus atlyginimus komentavo J. Vaickienė.
Seimo Audito komiteto vadovė pareiškė mananti, kad gali iškilti grėsmė, kad VK vadovų pavyzdžiu gali pasekti ir kiti aukščiausi ir nebūtinai aukščiausi valstybės pareigūnai.
„Aš manau, matant tokį pretekstą – kai tai atlieka aukščiausi valstybės pareigūnai – tai taip. Kiti pareigūnai suvokia tą solidarumo principą ir iš tiesų net nesiruošia gal niekada to daryti, bet pamatę, kad vadai, kurie turi rodyti pavyzdį ir būti atsakingi už savo elgesį, taip elgiasi, gali pagalvoti, kodėl gi nenueiti ir nepabandyti (susigrąžinti sumažintus atlyginimus – Alfa.lt). Tai bus teisėta, bet ar tai bus teisinga?“ – svarstė J. Vaickienė.
„Tvarkietei“ pritarė ir kitas Audito komiteto narys, konservatorius Donatas Jankauskas.
„Visi piliečiai turi teisę kreiptis į teismą, tačiau solidarumo prasme čia jau kyla klausimas dėl pilietiškumo. Tą solidarumo naštą krizės metu prisiėmė visi piliečiai. […] Jeigu kiti pasektų tokiu pavyzdžiu, nueitume į neprognozuojamus dalykus, kai visi krizės metu dirbę ir atlyginimų sumažinimą patyrę piliečiai kreiptųsi į teismus. Galėtų kilti chaosas“, – komentavo D. Jankauskas.
Nori susigrąžinti sumažintus atlyginimus
Alfa.lt skelbė, kad solidžius atlyginimus gaunantys valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė ir visi jos pavaduotojai – Daiva Bakutienė, Nijolė Mickuvienė ir Arūnas Keraminas – kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, reikalaudami jiems priteisti dešimtis tūkstančių litų per finansų krizę sumažintų atlyginimų.
Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino, kad rugsėjo 6 d. gautas G. Švedienės skundas, kuriame ji reikalauja priteisti 60 332 litus. Valstybės kontrolės tinklalapyje nurodoma, kad valstybės kontrolierė vidutiniškai per mėnesį šiuo metu gauna 6 532 litų darbo užmokestį.
Į teismą taip pat rugsėjo 6 d. kreipėsi ir visi trys G. Švedienės pavaduotojai. Vilniaus apygardos administracinio teismo valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Nijolė Mickuvienė prašo priteisti 71 096 litus, jos kolega Arūnas Keraminas – 50 158 litus, o Daiva Bakutienė – 51 913 litų.