Seimui politizavus Laisvės premiją, iniciatyvą rodo visuomenė – peticiją pasiūliusi Tauta premiją siūlo skirti Vytautui Landsbergiui

Kaip jau skelbėme, Seimas antradienį nepritarė Laisvės premijos komisijos siūlymui šiemetinę premiją skirti pirmajam faktiniam Lietuvos vadovui po nepriklausomybės atkūrimo Vytautui Landsbergiui.

Iškart po tokio balsavimo iš Laisvės komisijos pirmininkės pareigų pasitraukė konservatorė Irena Degutienė ir komisijos narė liberalė Dalia Kuodytė.

Nesutikdami su tuo, kad Laisvės premijos skyrimas tapo partinės kovos instrumentu, iš komisijos pasitraukė dar penki jos nariai – tai trečiadienį per spaudos konferenciją Seime paskelbė išeivijos atstovės Irena Anna Gasperavičiūtė, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Saulius Pečeliūnas, Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatas Nikolajus Medvedevas, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos deleguota Ona Valiukevičiūtė ir Seimo narių Mišrios grupės atstovas Povilas Urbšys.

„Gėdinga, kad, minint Sausio 13-osios dvidešimt penkmetį Laisvės premija teisėtai, nepažeidžiant Laisvės premijos įstatymo ir Komisijos darbo reglamento, niekam nebus įteikta. Apgailestaujame, kad Laisvės premijų skyrimas politizuojamas, o kandidatai tampa politinių intrigų įrankiu“, – pareiškime teigia atsistatydinę komisijos nariai.

Seimo nario Povilo Urbšio teigimu, atsistatydinimo pareiškimą planuoja paskelbti ir į komisiją deleguoti jaunimo organizacijų atstovai, todėl komisijoje liks trys nariai – du Darbo partijos atstovai ir Lenkų rinkimų akcijos atstovai.

„Faktiškai komisijos nebelieka“, – spaudos konferencijoje (ČIA) sakė P.Urbšys.

Tiesos.lt primena, kad Laisvės premijos komisiją sudaro 13 narių, tad po to, kai iš jos pasitrauke septyni atstovai, komisija nebeturi kvorumo.

Tokia situacija verčia niekais ir Seimo nutarimą grąžinti projektą iniciatoriams „tobulinti“ – būtent toks sprendimas buvo priimtas iškart po to, kai 62 parlamentarai atmetė nutarimą premiją skirti V. Landsbergiui.

Kaip pastebėjo S.Pečeliūnas, sugriuvus komisijai šiemetinė premija niekam nebus įteikta, nebent Seimas nuspręstų grįžti prie komisijos teikimo ir pakartotiniu balsavimu premiją skirti V.Landsbergiui. „Ar Seimas apsispręs tokiam žingsniui pripažinti savo klaidą ir tokį elgesį – pamatysime. Tai jų valioje, galioje ir jų sąžinės reikalas“, – kalbėjo S.Pečeliūnas.

P.Urbšys įsitikinęs: tokioje situacijoje, kai grupė Seimo narių Laisvės premijos skyrimą pavertė partinių kovų instrumentu, iniciatyvą perimti turėtų visuomenininkai. „Susidarius tokiai situacijai, kai Laisvės premijos gali nebūti, Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga labai rimtai svarsto apie įsteigimą visuomeninės Tautos Laisvės premijos, pakviesti visuomenines organizacijas paremti šitą akciją, ir gali būti, kad Laisvės premija bus įteikta ne oficialios valdžios atstovų, o visuomenininkų, kurie prisidėjo prie valstybės atkūrimo“, – sakė P.Urbšys.

„Tikrai būtų sveikintina tautos iniciatyva taisyti tautos atstovų padarytas klaidas“, – pritarė S.Pečeliūnas.

Tokiam Seimo sprendimui nepritariantieji jau ėmė burtis – internete paskelbta peticija, kurioje „Lietuvos Respublikos Tauta“, „vadovaudamasi sąžine ir sveiku protu“, nutarė 2015 m. Laisvės premiją skirti Vytautui Landsbergiui (susipažinti su peticijos tekstu ir ją pasirašyti galima ČIA).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
52 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
52
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top