Šiandien, gegužės 7-ąją, minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną keturi lituanistiniai institutai Vileišių rūmuose (Antakalnio g. 6) surengs klasikų skaitymus – savotišką protesto akciją.
Kad paragintų valdžią susirūpinti humanitarinių mokslų padėtimi, Lietuvių literatūros ir tautosakos, Lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininkai ir visi knygos bičiuliai 13 val. pradės skaityti Maironio poemą „Jaunoji Lietuva“.
Literatūrinė protesto akcija prasidės 12 val. spaudos konferencija nedviprasmišku pavadinimu „Ar valstybei reikalingi lituanistiniai institutai?“ Joje visų lituanistinių institutų vadovai ne tik pristatys dabartinę institutų ir humanitarikos padėtį Lietuvoje, bet ir paaiškins, kodėl nereikia valstybinių lituanistinių institutų jungti į vieną humanitarinių tyrimų centrą, bus pateikti ir Valstybinių lituanistinių mokslo institutų veiklos tobulinimo scenarijai.
Kaip alkas.lt tokį sumanymą pakomentavo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė prof. Aušra Martišiūtė-Linartienė, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena įpareigoja atsakyti į klausimą, ką lituanistika reiškia šiuolaikinėje Lietuvoje. „Kaip lituanistikos mokslininkai tęsia kovotojų už spaudos ir žodžio laisvę, knygnešių misiją? Kodėl svarbu išsaugoti lituanistinių institutų savarankiškumą ir apskritai aktyvią humanitariką kaip minties jaunatvės šaltinį?“.
Kaip pripažįsta Lietuvos kultūros tyrimų instituto direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Širkaitė, iki šiol ramiai minėtos šventės nuotaika pasikeitė Vyriausybei paviešinus planus paversti institutus bevardžiu humanitarinių mokslų centru. „Valstybės atkūrimo šimtmečio proga prisiminsime Lietuvos prisikėlimą naujam gyvenimui. Tai kartu taps savotiška simboline lituanistikos tyrinėtojų protesto akcija, nukreipta prieš pradėtą vykdyti lituanistikos skurdinimo politiką“.
Kad dabartinės Vyriausybės sprendimai suaktualino XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios lietuvių visuomenės rūpestį, pripažįsta ir Lietuvos istorijos instituto direktoriaus pavaduotoja dr. Zita Medišauskienė: „Tarptautinės ir šalies gyvenimo aktualijos vėl verčia klausti apie mūsų įsipareigojimą savo kalbai, savo šalies bendruomenei, jos kultūrai ir istorijai. Ar vis dar reikalingi Lietuvai lituanistiniai institutai?“
Kaip pastebi ir Lietuvių kalbos instituto direktorė Jolanta Zabarskaitė, lituanistikai patiriant išbandymų, gegužės 7-osios minėjimas tampa dar prasmingesnis. „Lituanistiniai institutai, būdami atsakingi už lituanistiką valstybėje, priversti valdžiai įrodinėti, kad jų darbai yra reikšmingi Lietuvoje ir pasaulyje, bei ginti savo savarankiškumą valstybėje. Todėl eksponuosime savo nuveiktus darbus visiems Lietuvos žmonėms, kurie ateis į Vileišių rūmus, tikėdami kuriančia, stipria, modernia Lietuvos tapatybe ir aktyviai bendradarbiaujančiais, bet autonomiškais lituanistiniais institutais“, – pabrėžė profesorė.
Tauragės kultūros centro folkloro ansamblis „Jūrupis“ atliks programą Tauragės krašto knygnešiams pagerbti. Pati programa parengta pagal Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvo medžiagą.
Be to, šiandien bus atidaryta ir lituanistinių institutų išleistų leidinių paroda „Knygų laiptai“. Beje, šią savaitę tokia instaliacija veiks ir Seimo rūmuose.
Šiandien bus paskelbti ir akcijos, prasidėjusios Vasario 16-ąją, rezultatai – bus įvardyta, kurioms šešiolika švietimo ir kultūros įstaigų bus padovanota po 100 Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto knygų.
Primename, kad tai puiki proga Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleistas knygas įsigyti perpus pigiau – 50 proc. nuolaida galios visą gegužę.