Skaidri ir atvira teisėsauga: prekyba poveikiu stambiu mastu įtariama prokurorė sulaikyta, LAT teisėjas išleistas atostogų

Prekyba poveikiu stambiu mastu įtariama prokurorė sulaikyta, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjas išleistas atostogų – tokios žinios pastarosiomis dienomis sklinda iš Lietuvos teisėsaugos institucijų.

Informaciją, kad vasario 23 dieną, ketvirtadienį, teisėsaugos pareigūnai atliko kratas Vilniaus apygardos prokuratūroje ir sulaikė Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiąją prokurorę Ritą Aliukonienę, įtariamą prekyba poveikiu stambiu mastu Darbo partijos baudžiamojoje byloje, žiniasklaida suskubo pranešti kaip skandalingą.

Prokuraturos.lt svetainėje apie šį įvykį pasirodė vos kelios sausos eilutės: „Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pradėjo ikiteisminį tyrimą Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiąją prokurorę R.Aliukonienę įtariant prekyba poveikiu. Šiuo metu vyksta proceso veiksmai, įskaitant kratas darbo, gyvenamojoje bei kitose vietose. Prokurorė sulaikyta“, – rašoma prokuratūros pranešime.

Kaip spaudos konferencijoje teigė Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento, kuriam patikėta vadovauti tyrimui, vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša, „atlygis buvo didelės vertės, tai yra didesnis negu 250 MGL dydžio sumos (9 500 Eur)“ Tačiau koks jis buvo konkrečiai, atsisakė įvardyti.

Penktadienį buvo pranešta, kad LAT pirmininkas Rimvydas Norkus suteikia to paties teismo teisėjui Viktorui Aidukui dviejų savaičių atostogas jo paties prašymu – nuo vasario 27 d. šis teisėjas bylų nenagrinės ir nepriiminės jokių procesinių sprendimų, skelbiama LAT svetainėje.

Kaip BNS paaiškino LAT pirmininkas R.Norkus, teisę sustabdyti teisėjo įgaliojimus turi tik Seimas ir tik tada, kai prieš teisėją pradedamas ikiteisminis tyrimas, tarp Seimo sesijų tokia teisė suteikta Respublikos Prezidentui.

R. Norkaus teigimu, septynių teisėjų kolegijos pirmininku buvęs V.Aidukas negalėjęs turėti lemiamos įtakos praėjusių metų gruodžio mėnesį priimtam teismo sprendimui Darbo partijos byloje, nes „[v]isi sprendimai LAT priimami teisėju balsų dauguma“. Jo įsitikinimu, „tai reiškia, kad nei kolegijos pirmininkas, nei teisėjas pranešėjas neturi lemiamos įtakos teisėjų sprendimo priėmimui“ – kolegijos pirmininkui esą daugiausiai tenka organizacinis darbas, o sprendimo projektą rašo teisėjas pranešėjas, BNS komentavo LAT pirmininkas.

INFO TV pakalbintas žurnalistas Tomas Dapkus patikino: į šio skandalo sūkurį įtraukti įtakingi teisėsaugos asmenys, o „ponia R. Aliukonienė – žinomas paukštis“.

„Ji anksčiau savo karjeroje kuravo kontrabandą, netgi anksčiau buvo vadinama kontrabandos karaliene, nes nelabai tas bylas sekėsi tirti. Na, arba ne į tą pusę jos buvo tiriamos. Vėliau pretendavo tapti Vilniaus apygardos teismo teisėja, bet Teisėjų taryba tam sprendimui nepritarė. Jos vyras dirba labai įtakingoje advokatų kontoroje, kuriai vadovauja buvęs teisingumo ministras V. Markevičius. Akivaizdu, prokurorė turėjo ryšių, ir dabar reikia išsiaiškinti, kas inicijavo tuos pasiūlymus ir kaip tas dalykas buvo vykdomas“, – tvirtino apžvalgininkas.

„Tas atlygis, sunku pasakyti, koks jis būtų buvęs. Dažniausiai tokiuose atvejuose atlygis priklauso, koks rezultatas būna pasiektas. Ar būtų išteisintas V. Gapšys, ar V. Uspaskichas, galbūt pašvelninti straipsniai. Vėlgi atlygis, ko gero, turėtų būti ir teisėjams, ir tarpininkams. Šiai dienai sunku pasakyti, kokia tai buvo suma“, – kalbėjo žurnalistas.

Visą T. Dapkaus interviu apie galimą korupcinį skandalą Lietuvos teisėsaugoje žiūrėkite INFO TV reportaže ČIA.

Tiesos.lt primena: LAT gruodžio pabaigoje paskelbė, kad Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, jo pavaduotojas Vytautas Gapšys ir buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė buvo nuteisti pagrįstai –už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą jiems skirtos piniginės baudos. Paskutinės instancijos teismas Apeliacinio teismo sprendimą išteisinti juos dėl sukčiavimo patvirtinos, tačiau paskelbė, jog „juodosios buhalterijos“ byloje Darbo partija turėjo būti teisiama, nepaisant to, kad prieš paskelbiant pirmosios instancijos teismo nuosprendį ji suskubo reorganizuotis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top