Tęsiame pažintį su Vidmanto Valiušaičio rekomenduojamais skaitiniais iš kaimyninės Lenkijos spaudos.
Įdomus dalykas: pas mus tiek pliauškalų viešojoje erdvėje apie „strateginę partnerystę“ su Lenkija, tačiau informacijos kanalai rimtesnio dėmesio procesams kaimyninėje šalyje neskiria.
Turiu galvoje gilesnes spaudos apžvalgas, lenkų analitikų pasaulinių procesų vertinimus ir pan. Jų potencialas, be abejo, žymiai didesnis už mūsų, tai jau vien pažintine prasme būtų pravartu žinoti ką vienu ar kitu visus mus liečiančiu klausimu mano dešimt kartų už mus didesni kaimynai.
Bet mus „domina“ iš ten tik keli klausimai: kokio krepšinio klubo, jeigu ten žaidžia ar treneriu dirba lietuvis, rezultatai, Punsko valsčiaus kultūrinio gyvenimo kronika, na, dar Lenkijos valdančiųjų skandalizavimo tematika, kiek tai susiję su abortų ribojimo iniciatyvomis, visuomeninio transliuotojo pertvarkomis, opozicijos maršais prieš rinkimus laimėjusią daugumą. Perduodama, sakyčiau, siauro segmento ir labai vienpusiška informacija.
O Lenkijos spaudoje yra ko paskaityti. Ir ji – patinka mums tai ar nepatinka – yra brandesnė už mūsų žiniasklaidą. Nėra tokio ryškaus „visažiniškumo“ tono ir komentavimo stiliaus, kai visi aplinkui laikomi kvailiais, tik pats rašantysis – šmaikštus „sėkmės džentelmenas“. Lenkai pristato kur kas platesnę amplitudę nuomonių ir nuosaikesniu, labiau skaitytoją gerbiančiu tonu. Galima sutikti su vienais ar kitais teiginiais arba nesutikti, bet visada pravartu žinoti esant ir kitokios pasaulyje vykstančių procesų matymo perspektyvos.
Štai Jaceko Koronackio, Lenkijos mokslų akademijos Informatikos pagrindų instituto (Institute of Computer Science) direktoriaus mintys apie JAV prezidentą Donaldą Trumpą (skaityti ČIA). J. Koronackio hobis – Amerikos studijos. Jis yra knygos „Amerikos konservatyvizmas ant XXI amžiaus slenksčio“ autorius.
„Donaldas Trumpas vadovaujasi sveiku protu, ir tai daro jį atsparų demoliberalioms apgaulėms ir politiškai korektiškiems kliedesiams, bet tai nedaro jo konservatoriumi. Ir tai yra labai gerai, nes šiuolaikinėje politikoje konservatoriui vietos nėra“, – teigė J. Koronackis.
Jo prognozė dėl D. Trumpo užsienio politikos: „Trumpo prezidentavimo laikotarpiu JAV užsienio politikoje galime tikėtis orientacijos į Kinijos ekspansijos sulaikymą ir, kartu su Rusija, taikos pasiekimo Artimuosiuose Rytuose, o, greičiau, paliekant tai Rusijai ir susitariant su Rusija dėl jos įtakos sferų, gerų santykių su Izraeliu (ta sritimi greičiausiai užsiims Trumpo žentas Jaredas Kushneris), blogų santykių su Vakarų Europa ir gynybinių susitarimų su kitomis šalimis, atsižvelgiant į tų šalių pakankamą potencialą šioje srityje“, – teigia J. Koronackis.