Europos centrinio banko (toliau ECB) paskelbtas skaitmeninio euro įvedimas „bus neišvengiamas“. Tai pareiškė Fabio Panetta, ECB valdybos narys Federcasse (Italijos kooperatinių kredito bankų ir kaimo bankų federacijos) susirinkime Romoje. Žinią pranešė agentūra ANSA.
Panetta atskleidė, kad projektas vykdomas, ir jam įgyvendinti prireiks mažiausiai penkerių metų.
„Panetta, po ilgos karjeros Italijos banke praėjusių metų liepą oficialiai pradėto projekto vadovas, pabrėžė, kad 80 pasaulio šalių juda skaitmeninių valiutų kūrimo link, o kriptovaliutų, stabilių monetų ir didžiųjų technikos gigantų mokėjimo operacijų augimas tuo pat metu yra vis efektyvesnis“, rašo ANSA, kuri pažymi, kad „žinutė eina šiek tiek toliau nei tradicinis Frankfurto apdairumas“.
Skaitmeninis euras konkuruotų su kriptovaliutomis ir elektroninėmis piniginėmis, kurias siūlo įvairios kompanijos, tokios kaip Facebook, dabar vadinamas Meta. Panetta teigė, kad skaitmeninis euras veiktų kaip „suvereni valiuta, kurią gali naudoti bet kas: namų ūkiai, prekybos įmonės, – valiuta be rinkos, kreditų ir likvidumo“ rizikos, galinti apsaugoti privatumą, skirtingai nei privatūs didieji technologijų milžinai, galintys kelti riziką „mūsų gyvenimo patirties aspektų arba politinių ar seksualinių tendencijų bei sveikatos būklės apsaugai“, o taip pat kištis į „šiuolaikinės liberalios demokratijos veikimo taisykles“.
Tada jis patikino, kaip ne kartą darė jo vadovė ECB Christine Lagarde, kad grynieji pinigai nedings.
Kaip pastebėjo Renovatio 21 didelės sklaidos sulaukusių straipsnių cikle, labai reikšminga tai, kad skaitmeninio euro diegimas vyksta kartu su žaliojo paso platformų paleidimu (žaliasis pasas yra lietuviško galimybių paso analogas – red. past.).
Kaip pranešama, iš tikrųjų atrodo, kad informacinės sistemos, kuriomis grindžiamas žalias pasas, buvo sumanytos gerokai prieš pandemiją, su galimu panaudojimu paleidžiant į apyvartą informacinėje sistemoje skaitmeninius pinigus.
Apie stebėjimo būsenos perspektyvą įvedus skaitmeninę valiutą praėjusį mėnesį puikiai papasakojo Robertas F. Kennedy jaunesnysis per mitingą Milane prie Taikos arkos (Arco della Pace).
„Norėčiau paklausti visų šiandien čia esančių spaudos atstovų: jei žaliasis pasas liečia visuomenės sveikatą, kodėl jo neišduoda Sveikatos apsaugos ministerija? Jį išduoda Finansų ministerija. Ar jie mano, kad mes kvaili? (…) Tai būdas kontroliuoti jūsų pinigus. Kai turėsite žaliąjį pasą, o jie turės skaitmeninę valiutą, jei kas nors lieps jums neišvykti iš Milano, o jūs iškeliausite į Boloniją, jūsų pinigai Bolonijoje neveiks. Jei vyriausybė jums pasakys „nepirkite picos“, ji gali padaryti taip, kad jūsų žaliasis pasas neleistų jums sumokėti už picą picerijoje. Galės kontroliuoti bet kurį jūsų gyvenimo aspektą.
Kaip pranešė Renovatio 21, Kinija taip pat juda link savo skaitmeninės valiutos. Amerikiečių investuotojas Kyle’as Bassas šią perspektyvą pavadino „vėžiu Vakarams“.
Tačiau, nepaisant gautų patikinimų, manome, kad Europa gali mesti iššūkį Kinijai naujojo skaitmeninio totalitarizmo srityje ir pranokti Pekiną.
„Skaitmeninis euras siekia visiško grynųjų pinigų panaikinimo, rašė Renovatio 21 prieš kelis mėnesius, su juo Europa modernios valstybės raidoje galėtų eiti dar toliau nei Kinija, link absoliutaus stebėjimo, vienu žodžiu, link totalitarizmo“.
„Idėja yra panaikinti kiekvieną tarpinį žingsnį, tai yra erdvę reakcijai į iš viršaus priimtą sprendimą: neturėsite laiko jam prieštarauti, tiesiog iškęsite nuosprendį ir viskas. Tai yra žlugdymas, teisinės valstybės tarpininkavimo panaikinimas (…) kiekvienam jūsų sandoriui gali būti užkirstas kelias. Sergate diabetu? Sistema galėtų uždrausti jums nusipirkti Nutelos. Sekmadienis be automobilio? Jums gali neleisti įsigyti benzino. Norite pasigilinti? Tam tikrų knygų, pasisakančių prieš vakcinaciją, negalėsite įsigyti, jau žinote, kad iš Amazon platformos dingo daugelis autorių (…). Viską realiu laiku galima valdyti tokiais galingais algoritmais, kad jie net patys negali jų paaiškinti. Jie susieja duomenis žmogiškajam protui nesuvokiamais būdais ir pateikia atsakymą, lemiantį žmogaus gyvenimą“.
Kalba eina apie didelį paradigmos pokytį visuomenei, valstybei, civilizacijai. Tarp pandemijos ir skaitmeninimo judame link nuolatinės, persmelkiančios, visiškos kontrolės, kitaip sakant, totalitarinės paradigmos.
Tokios totalitarinės, kokios Orvelas net nedrįso įsivaizduoti.
Šaltinis: renovatio21.com