Šokiruojančios fotografijos iš pirmųjų skalūninių dujų gręžinių Ukrainoje: Donbaso ekologinė katastrofa

Pažiūrėjus į šias nuotraukas pasidaro aišku, kaip skalūninės dujos bus išgaunamos Ukrainoje, kaip bus pritaikoma amerikietiška patirtis ir kiek bus laikomasi gamtosauginių normų.

Šios nuotraukos ir tekstas buvo publikuotos forume kroha.dn.ua, kuris tapo vienu iš pasipriešinimo skalūninių dujų gavybai Ukrainoje židinių.

Forumo dalyvė ALUSIK_ praėjusių metų kovo mėnesio viduryje apsilankė Donecko srities Želanės gyvenvietėje (išties gražus ir slavų kalbą mokantiems prasmingas pavadinimas – ru. Желанное, ukr. Желанне) ir tvirtina, jog ten jau statomi skalūninių dujų gavybos gręžiniai.

* * *

2013 metų kovo 23 dieną apsilankiau Želanės gyvenvietėje. Ir gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis…

1. Štai taip niūriai sutiko mus Želanė.

2. Įvažiuodami pamatėme gręžinį. Vietinių žodžiais, jis jau nebenaudojamas, nes dujų buvo rasta nedaug. Visur išrausta ir perrausta… visur purvas ir sunkvežimių padangų pėdsakai… juodžemio kalnai.

3. Gręžinys.

4. Susitarimas dėl skalūninių dujų gavybos buvo pasirašytas sausį, o gręžinys pastatytas, kaip matome nuotraukoje… praėjusių metų rudenį.

Politikai visus įtikinėjo, kad gręžiniuose panaudotas chemikalais užterštas vanduo bus saugomas uždarose BETONUOTOSE duobėse.

Klausimas nr. 1: jei gręžiniuose naudojamas vanduo ne ką nuodingesnis už šampūną, kam tada tas duobes betonuoti?
Klausimas nr. 2: ką tuomet matome nuotraukoje???

5. Nuotraukoje matome rezervuarą, skirtą saugoti vandenį, grąžinamą iš gręžinio po hidraulinio smūgio. Šitas vanduo neišvengiamai patenka į gruntinius vandenis, o tai juk yra cheminių junginių mišinys. Tokių gręžinių bus ne vienas ir ne du, jų išgręš tūkstančius.

7. Štai jums gręžinys iš vidaus… nenusakomos spalvos ir kvapo skystis.

8. Šitų cisternų turinys nežinomas, ant jų nėra jokių skiriamųjų ženklų.

Šitas gręžinys yra 5 kilometrai nuo pirmųjų gyvenamųjų namų. Pagal gyventojų liudijimus, hidrauliniai smūgiai buvo juntami fiziškai, t.y. buvo juntama stipri vibracija ir triukšmas. Darbai vyko visą parą, žmonės negalėjo miegoti ir būti gatvėje. Stiprų, nenutrūkstantį triukšmą girdėjo visi.

Visus darbininkus atvežė, net virėjas buvo ne vietinis. Iš gyvenvietės žmonių buvo įdarbinti tik sargai, med. sesuo ir virtuvės pagalbininkas. Štai jums ir darbo vietos…

Gyvenvietės šuliniuose nukrito vandens lygis. Vietinio vandens nei užsieniečiai, nei jų darbininkai negėrė, atsiveždavo savą.

Važiuojame prie gręžinio Nr.2. Darbai pristabdyti. Atnaujinti ketinama balandį.

9. Kol kas tokie vaizdai. Vėl viskas žemės ūkio paskirties lauke. Greta auga žiemkenčiai. Plotas, kurį užima gręžinys, yra apie 2 hektarai.

10. Toliau kelias veda prie didelės duobės, duobė tuščia.

11. Štai ir pati duobė.

12. Visur juodžemio, sumaišyto su moliu, kalnai. Kaip ir kas dabar pas mus augs? Ir svarbiausia – KUR?

Viskas buvo apgalvota iki smulkmenų. Kelias parengtas, kad galingi sunkvežimiai galėtų važinėti…

13. Skalūninių dujų gavybos gręžiniai JAV iš paukščio skrydžio.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top