Tomas Čyvas | kaunieciams.lt
Laisvės partija ir gyvūnija – svarbi tema. Seimo valdančiųjų vizijos vis keistesnės. Ypač Laisvės partijos damų idėjos glumina. Jei XVII amžiaus Miguelio de Cervanteso aprašytas Don Kichotas kovojo su vėjo malūnais, o nuolat padaugindavęs ir todėl kuoktelėjęs veikėjas ar veikėja matydavo baltus arklius, tai jie bent buvo kažkur dar realiai kažką beveikią, begyveną. Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė, gal savarankiškai, o gal partijai liepus kviečia į kovą už kiekvieną kanopą ir kiekvieną šeško uodegą. Meilės dienos proga, ką ji akcentavo.
Laisvę šunims ir arkliams
“Praėję Gyvūnų gerovės metai atnešė prasmingų permainų gyvūnų teisių srityje, tačiau liko dar daug rimtų iššūkių. Vienas iš jų – gyvūnų suvaržymas, sukeliant jiems fizinę ir emocinę kančią. Šunų rišimas prie grandinės ir arklių pančiojimas Lietuvoje yra vis dar plačiai paplitusios praktikos. Daugelyje Vakarų valstybių toks elgesys yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnu ir yra draudžiamas,”- volunge švirkštauja Seimo Laisvės frakcijos narė I.Pakarklytė tuo, tikėtina, itin susirūpinusi. Juk ši, kaip ir visos kitos, citatos oficialios. Iš LRS.lt
Tiesa, arkliai (kiaulės ir karvės), kaip dera pastebėti, yra vis didesnė egzotika kaime (reikia dar rasti kieno teisę apginti) , o šunims, katėms, šeškams alergiškiems žmonėms dažnokai atkertama nesilankyti net skaityklose ar kavinėse, jei jiems nepatinka kažkieno augintinių kompanija.
Neva, galbūt net labai nuoširdžiai, norėdama atrasti reikalingus sprendimus, Seimo Laisvės frakcijos narė I. Pakarklytė kviečia į du renginius, skirtus naminių gyvūnų ir žvėrių gerovės aktualijoms aptarti.
Bet renginiai bus, tai eikite, kam reikia
Bus net du renginiai. Neisiu pirman. Mat papasakos patys ir net pacituos interviu su kokiais nors muchtarais, bobikais, barbosais, brisiais, pifais, mukais, kikais ir kitomis dekoracijomis ir jų mitybos, aprangos bei kirpyklų firmomis. Neįdomu. Bet galite eiti.
Vasario 14 d., antradienį, 10 val. Seime vyks pirmoji diskusija „Jei myli, paleisk“, kurios metu bus aptariami galimi šunų rišimo ir arklių pančiojimo sprendimo būdai bei kitų šalių gerosios praktikos.
Nors šunys, katės, arkliai, karvės ir kiaulės, kaip ir šeškai, dar negavo teisės balsuoti, bet jų teisių gynėjai gali iš šios veiklos pragyventi? Ar tai tai tiesiog pramoga?
Seimo Žmogaus teisių gynimo komitete tradiciškai labai mažai žmonių, privilegijų gyvūnams komiteto nesama visai, tačiau, Ekonomikos komitete dirbti užsirašiusi seimūnė randa laiko arklių pančių problematikai,
„Jei šuo visą gyvenimą praleidžia pririštas prie būdos, tai ne gyvenimas, tai kankinanti egzistencija. Šunų rišimas prie grandinės yra ypač žalingas gyvūno sveikatai. Pririštas prie būdos šuo yra traumuojamas tiek fiziškai, tiek psichologiškai: apribotas judėjimas sukelia sąnarių problemas ir stuburo pažeidimus, grandinės neretai net įauga į odą, atsiranda negyjančios žaizdos, taip pat šuo tampa baikštus, nepasitiki žmonėmis, o tai gali peraugti į pyktį ir agresiją. Šuo yra gyvas, jaučiantis padaras, sociali būtybė, kuriai būtina tyrinėti aplinką, bendrauti su žmonėmis“, – sako parlamentarė I. Pakarklytė.
Ką darysi… Arklių, kurių išvis retai kada besutiksi Lietuvos kaime (jų teisių gynėjai dažnesni) , anot parlamentarės, „deja, bet Lietuvoje yra vis dar labai dažna. Arklio kojos, kaip virkauja Laisvės partijos narė, yra supančiojamos dėl žmogaus patogumo, tačiau gyvūnas dėl to gali patirti traumas, jam gali būti sužaloti sąnariai, ilgainiui jis gali tapti luošas.” Belieka statyti Arklių Invalidumo katedrą.
Karas zoologijos sodams!
Neisiu ir kitan vaiduoklių akvariuman. Vasario 15 d., trečiadienį, 10 val. Seimo III rūmų 218 B salėje vyks diskusija „Nelaisvėje Lietuvoje laikomų laukinių gyvūnų problemos ir sprendimai“.
Pasak Seimo narės pranešimo, dar viena gyvūnų gerovės ir teisių problema – laukinių gyvūnų laikymas. Lietuvoje, kaip rūstaujama, zoologijos soduose laikomi tūkstančiai laukinių gyvūnų. Didžioji dalis jų – nevietinės, egzotinės laukinių gyvūnų rūšys, kurios negyvena mūsų šalyje.
„Zoologijos sodai laiko egzotinius gyvūnus, prisidengdami nykstančių rūšių apsauga ir visuomenės švietimu. Tačiau, to niekaip nepagrindžia įrodymais. Nevykdomi jokie moksliniai tyrimai, nėra aišku, apie ką šviečiama visuomenė, matanti laukinius gyvūnus skurdžiose sąlygose ir nelaisvėje. Tokiu būdu vykdoma netgi priešinga veikla – visuomenė įtikinama, kad laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus yra norma, ir nesupranta, kodėl juos reikia saugoti ne narvuose, o gamtoje. Lietuvos visuomenė mato tik egzotinius gyvūnus, dėl to neturi jokių žinių apie Lietuvos gamtosaugines problemas ir kokių veiksmų reikia, kad Lietuvoje gyvenančios laukinių gyvūnų rūšys būtų išsaugotos“, – teigia nevyriausybinės gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.
Anot I. Pakarklytės ir jos draugių bei draugų, minėtas problemas taip pat būtina kuo greičiau spręsti, todėl antroji renginių ciklo dalis vasario 15 d. bus skirta poveikio priemonėms, pokyčių įgyvendinimui ir kitiems svarbiems aspektams, susijusiems su laukinių gyvūnų laikymu, aptarti.
„Diskusijos metu iš įvairių vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų sieksime sužinoti apie Lietuvos gamtosaugines problemas ir kokių veiksmų reikia, kad šalyje gyvenančios laukinių gyvūnų rūšys būtų išsaugotos“, – pranešime spaudai tikino renginių iniciatorė Seimo narė I. Pakarklytė.
Ožkų ir avių teisės politinės nepaminėtos šios damos godose. O Seimo narėms, prieš Pasakojant, galima būtų ką nors, nuo ko nors ir atskirti.
***
Taigi, greitai net ir zoologijos sodai neberodys net kaimo vaikams nei kiaulės, nei karvės, nei vištos. Kur jau ten begemotai. Visa šita fauna, jei leis progresas, galės būti lankoma fifų, kurios vadina vištas, kiaules, avis ir net sraiges (maistą) vardais gyvuose muziejuose. Brangokai turbūt, idant Greta labai garsiai nerėktų naktimis. Kai, dėka valdančiųjų ekonominės politikos, kaimuose išnyks ne tik supančioti arkliai, bet ir kiaulės, o liks tik pelkių nendrinukės, reiks I. Pakarklytei imtis projektų apsaugoti pančių kankinamiems dinozaurams. Laisvės partija ras.