Susidorojimo su FNTT vadovais užkulisiai ir pasekmės. Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (IV)

Mindaugas Velička | „Lietuvos žinios“ (2012 m. kovo 14 d.)

LŽ pavyko sužinoti, kad jėgos, organizavusios susidorojimą su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovais Vitalijumi Gailiumi ir Vytautu Giržadu, į FNTT direktoriaus postą numačiusios FNTT Specialiųjų užduočių valdybos Operatyvinės veiklos skyriaus viršininką Kęstutį Jucevičių, FNTT direktoriaus pavaduotojo – FNTT Analizės ir prevencijos valdybos viršininką Igorį Kržečkovskį. Kas tai per žmonės?

Neatleisdama susikompromitavusio vidaus reikalų ministro liberalcentristo Raimundo Palaičio prezidentė Dalia Grybauskaitė sutrypė savo pažadus Lietuvos piliečiams kovoti su korupcija, organizuotu nusikalstamumu ir oligarchija. Prezidentės nesudomino informacija nei apie vidaus reikalų ministro klastotus dokumentus, nei apie galimai korupcinius šimtamilijoninius viešuosius pirkimus informacinių technologijų srityje, nei apie ministro R.Palaičio ir jo viceministro Mindaugo Ladigos spaudimą teisėsaugai netirti Algio Čapliko vadovaujamos politinės partijos rėmėjų, nei liberalcentristų ryšiai su reikšmingiausiu tarptautinio nusikalstamo susivienijimo vadeiva Šviniumi.

Ministras ir Švinius

Seimo Antikorupcijos komisija šeštadienį dar bandė įspėti prezidentę neišduoti teisinės valstybės principų, raštu informuodama, jog „komisija turi medžiagos, kad vidaus reikalų ministras R.Palaitis galimai priekaištavo tuometiniam FNTT direktoriui generolui Vitalijui Gailiui už atliktą tyrimą, susijusį su ministro bendrapartiečiais. Todėl darytina išvada, kad ministras galėjo būti suinteresuotas atleisti FNTT vadovus iš užimamų pareigų už jų atliktus ar atliekamus tyrimus. Komisija šį klausimą prašo ištirti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT)“.

Prezidentė privalėjo pasidomėti šia informacija. Jei tai būtų padariusi, būtų nesunkiai gavusi informaciją, kad šis partijos kolega yra Tauragės rajono liberalcentristas Jonas Dungveckis, Šviniaus parankinis, kursuojantis tarp vidaus reikalų ministro ir tarptautinės mafijos vadeivos.

Maža to, valstybės vadovė būtų lengvai sužinojusi ir tai, kad Švinius atstovauja ekonominiams paskutinio diktatoriaus Europoje, Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos šeimos interesams. Vakarų Europos slaptosios tarnybos turi nenuginčijamų įrodymų, kad Baltarusijos diktatoriaus jaunesnysis sūnus Dimitrijus „Dima“ Lukašenka palaiko glaudžius ryšius su Šviniumi ir derina naftos produktų ir cigarečių importo į Europą klausimus. Prezidentė būtų nesunkiai gavusi informaciją ir apie tai, kad sklandžiam šių ir kitų prekių įvežimui į Europos Sąjungą per išorinę Bendrijos sieną būtinas „glaudus bendradarbiavimas“ su Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ir FNTT abejingumas mūsų šalies viduje. VSAT ir FNTT yra vidaus reikalų ministrui pavaldžios institucijos.

STT nuolatiniai klientai

Seimo vicepirmininko A.Čapliko vadovaujama partija yra nuolatinė STT „klientė“. STT Vilniaus valdyba neseniai atliko kratas R.Palaičio vadovaujamoje Vidaus reikalų ministerijoje (VRM). Manoma, kad STT tyrimas gali būti susijęs su dokumentų klastojimu. Spėjama, kad vidaus reikalų ministro potvarkis, kuriuo R.Palaitis iš pareigų atleido savo patarėją Arūną Armalį, gali būti suklastotas, tai yra jis atleistas atgaline data. A.Armalis per vieną naktį net kelis sykius visiškai girtas įkliuvo policijai siautėjantis naktiniame klube. Tai nenustebintų nei STT, nei visuomenės, nes R.Palaitis gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams: kartą jau buvo įkliuvęs STT Klaipėdos valdybai, kai suklastojo dokumentus ir pasisavino šiaulietės pensininkės turimas akcijas, tačiau baudžiamosios atsakomybės išvengė.

STT Vilniaus valdyboje saugomi verslininko Andriaus Janukonio telefoniniai pokalbiai, kuriuose šis teigia, kad R.Palaitis reikalauja pinigų už tarpininkavimą Palangoje ir kad reikalaujamą sumą A.Janukonis ketina duoti R.Palaičiui.

2010 vasario mėnesį A.Čaplikas buvo priverstas strimgalviais atsistatydinti iš sveikatos apsaugos ministro pareigų po to, kai STT Vilniaus valdyba darbo vietoje suėmė jo viceministrą ir jo partijos kolegą Artūrą Skiką. Būdamas sveikatos apsaugos viceministru A.Skikas kuravo Nacionalinį kraujo centrą ir administravo kraujo donorystės sritį. Po Valstybės kontrolės atlikto audito paaiškėjo milžiniškos aferos kraujo donorystės srityje ir galimai neteisėta tarptautinė prekyba Lietuvos gyventojų krauju. Liberalcentristas pažadėjo Kraujo centro direktoriui Vyteniui Kalibatui, kad pastarasis išvengs atsakomybės, jei duos kyšį. Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas pripažino A.Čapliko pavaduotoją kaltu „savo ir kitų, tai yra Liberalų ir centro sąjungos (…) naudai tiesiogiai iš V.Kalibato reikalavus ir provokavus duoti nuo 20 tūkst. iki 30 tūkst. litų kyšį“.

Po šio teismo nuosprendžio iš Liberalų ir centro sąjungos turėjo būti atimta valstybės politinėms partijoms skiriama dotacija, bet tai buvo užglaistyta. STT buvo rengiamas įtarimų projektas ir pačiam A.Čaplikui bei kitiems Sveikatos apsaugos ministerijos vadovams, bet jiems pasitraukus iš pareigų tyrimai taip pat nutrūko. Atkreiptinas dėmesys, kad STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju tuo metu dirbo artimas Liberalų ir centro sąjungos lyderio A.Čapliko patarėjo, buvusio ilgamečio Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko bendražygis, „valstybininkų“ grupuotės vienas narių Aidenas Karpus, dabar perkeltas į gerai mokamą tarnybą Lietuvos banke.

Neatsakytas klausimas: kodėl ministras „ne prie ko“?

Vis dėlto Seimo Antikorupcijos komisija naiviai tikisi, kad STT ištirs ant vidaus reikalų ministro R.Palaičio ir viceministro M.Ladigos krintančius įtarimus dėl įstatymus pažeidžiančio spaudimo FNTT tirti liberalcentristų finansinių rėmėjų įmones. R.Palaitis gali jaustis ramus kaip niekada: jį visa savo jėga remia prezidentė D.Grybauskaitė ir VSD. Nors STT Vilniaus valdyba iš pradžių intensyviai tyrė galimą dokumentų klastojimą ir kitas nusikalstamas veikas VRM, į apklausas buvo kviečiami net keli buvę R.Palaičio patarėjai, atlikti poėmiai, tyrimas įstrigo. Teisėsaugos bendruomenėje vieša paslaptimi laikoma, kad sulaukta isteriško nurodymo neliesti R.Palaičio.

Seimo Antikorupcijos komisija, remdamasi liudijusių vidaus reikalų ministro R.Palaičio ir V.Gailiaus viešais teiginiais, konstatavo, kad prezidentės ar jos atstovų (patarėjų ir prezidentūros klerkų) duodami konkretūs nurodymai personalijų klausimais prezidentei tiesiogiai nepavaldžioms institucijoms galimai pažeidžia Konstitucijos įtvirtintą valdžių padalijimo principą ir demokratinės valstybės pagrindus. VRM vadovai R.Palaitis ir M.Ladiga, siekdami pašalinti iš pareigų neįtikusius FNTT vadovus, išvien veikė ne tik su Liberalų ir centro sąjungos lyderio A.Čapliko patarėju, buvusiu ilgamečiu VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju D.Dabašinsku, bet ir su prezidentės vyriausiuoju patarėju nacionalinio saugumo klausimais Jonu Markevičiumi, prezidentės patarėja Daiva Ulbinaite, kitais prezidentūros politinio pasitikėjimo tarnautojais, VSD generaliniu direktoriumi Gediminu Grina, faktiniu VSD vadovu Romualdu Vaišnoru, VSD valdybos viršininku Aidžiu Meželiu, generalinio prokuroro pavaduotoju Dariumi Raulušaičiu ir kitais prezidentūrai artimais pareigūnais.

D.Grybauskaitė pati yra viešai pareiškusi, kad „ministras čia ne prie ko“. Seimo Antikorupcijos komisija prašo prezidentės paaiškinti, ką reiškia šis jos teiginys. Jei ministras būtų atleistas, R.Palaitis nesunkiai galėtų atsakyti už prezidentę. Tokiu būdu padėtis prezidento institucijai taptų itin kebli. Akivaizdu, kad iš esmės „politiniu lavonu“ jau esantis R.Palaitis tėra žaislas kitų asmenų rankose, galintis padaryti žalos aukščiausiems krašto vadovams.

„Mažas sraigtelis“ dideliame žaidime

„Vidaus reikalų ministras tėra mažas sraigtelis šioje tamsioje istorijoje“, – tiksliai komentavo savo atleidimą FNTT direktoriaus pavaduotojas majoras V.Giržadas. Vidaus tarnybos majoras tai gali teigti atsakingai, nes su valstybę smaugiančia „valstybininkų“ grupuote susidūrė ne viename tyrime. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Artūro Urbelio pavedimu, sankcionavus tuomečiam generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui, V.Giržado vyrai V.Pociūno nužudymo byloje vykdė slaptą tyrimą dėl „valstybininkų“ grupuotės ir su jais dirbančių VSD pareigūnų trukdymo tarnybines pareigas vykdant nužudyto valstybės saugumo pulkininko V.Pociūno mirties aplinkybių tyrimui. Tyrimas vyko itin intensyviai, plačiai, apėmė net keletą valstybių, tačiau itin slaptai.

„Valstybininkų“ grupuotės nariai buvo sekami, vykdoma slapta telekomunikaciniais tinklais perduodamos informacijos kontrolė. Tarp jų ir prezidento Valdo Adamkaus patarėjo nacionaliniam saugumui Albino Januškos telefoninių pokalbių kontrolė. Taigi vykdyta daugelio kitų įtakingų „valstybininkų“ grupuotės narių kontrolė.

Nustatyta daug faktų apie šią grupę ir jos neskaidrią bei abejotiną veiklą. Fiksuoti jų nuolatiniai pasitarimai pirtyse Algirdo ir Trinapolio gatvėse, diskusijos ir balsavimai dėl valstybės pareigūnų „nuėmimo“ ar paskyrimo, beje, daug jų yra paskirta jau dabartinės prezidentės D.Grybauskaitės dekretais, seksualiniai „žaidimai“ „Crown Plaza“ viešbutyje M.K.Čiurlionio gatvėje, galimai korupciniai ryšiai su Gruzijos aukštais diplomatais. Teigiama, kad kriminalistai buvo net šokiruoti amoralumo mastais ir kai kurių asmenų seksualiniais polinkiais. Tie patys asmenys viena ar kita forma figūruoja ir generolo V.Gailiaus bei majoro V.Giržado tirtose Medininkų žudynių ir „FlyLAL“ išgrobstymo bylose, išnyra „Snoro“ istorijoje.

Ši grupuotė pradžioje sudaužė Lietuvos kontržvalgybą, tyrusią „valstybininkų“ slaptus finansavimo šaltinius per Rusijos išorinės žvalgybos priedangos įmones, vėliau Kriminalinės policijos biurą, kuris aiškinosi pulkininko V.Pociūno nužudymą, kurio vadovai buvo pažeminti, jiems iškeltos bylos ir apšmeižti remiantis vien su VSD sietino, teisto ir šiuo metu įvairiais nusikaltimais įtariamo „liudytojo“ Mindaugo Žalimo parodymais. Tada atėjo FNTT eilė. Ši tarnyba jiems kėlė mirtiną pavojų. Ir su jos vadovais buvo be skrupulų susidorota.

„Sveikas sugrįžęs, Dainiau“

Vidaus reikalų ministro poste R.Palaitis laikomas dar ir dėl to, kad būtina operaciją pabaigti iki galo. FNTT vadovų generolo V.Gailiaus ir majoro V.Giržado atleidimas tebuvo pirmoji stadija. Operacija bus baigta tik paskyrus naujuosius FNTT vadovus, kurie būtų lojalūs nurodymų „iš aukščiau” vykdytojai, kaip G.Grina ir generalinis prokuroras Darius Valys.

Yra sutarta, kad FNTT direktoriumi skiriamas D.Dabašinsko ir R.Vaišnoro bendramokslis, FNTT Specialiųjų užduočių valdybos Operatyvinės veiklos skyriaus viršininkas Kęstutis Jucevičius, kurio kandidatūrą remia ir prezidentės patarėjas J.Markevičius, o FNTT direktoriaus pavaduotoju – FNTT Analizės ir prevencijos valdybos viršininkas I.Kržeckovskis.

Pastarasis palaiko itin intensyvius santykius su buvusio teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus ir jo partnerio Vlado Gerasičkino advokatų kontora. Tai yra fiksuota tiek STT, tiek FNTT operatyvinių padalinių. Tad I.Kržeckovskis turi ir dar vieną užtarėją prezidentūroje – vyriausiąjį patarėją ekonomikos klausimais Nerijų Udrėną, su kuriuo V.Gerasičkinas ir N.Udrėnas prestižiniame Vilniaus privačių vilų rajone yra kaimynai. Dar neseniai FNTT darė kratas šioje advokatų kontoroje.

Vieną iš žuvusio pulkininko V.Pociūno pomirtinio šmeižto organizatorių D.Dabašinską atšaukus iš ministro patarėjo pareigų Lietuvos ambasadoje Ukrainoje, jis tapo Seimo vicepirmininko A.Čapliko patarėju. „Valstybininkų“ grupuotės vyresnysis A.Januška tuo metu savo bendražygiams pasakė: „Turėsime mažą, bet efektyvų instrumentą, per kurį bus galima daug padaryti.“

Prezidentės vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais ir Valstybės gynybos tarybos sekretorius J.Markevičius iš savo tarnybinio mobiliojo telefono parašė tokio turinio trumpąją žinutę D.Dabašinskui: „Sveikas sugrįžęs, Dainiau.“ J.Markevičius ir D.Dabašinskas sutarė bendradarbiauti. Kokių tai pasekmių turėjo Lietuvos valstybei, skaitykite rytdienos numeryje.

Šios publikacijos kitos dalys:

Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (I)
Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (II)
Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (III)
Valstybės užvaldymas: apsigink, Lietuva (V)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top