laikmetis.lt
“X” vartotojas, pasivadinęs MagaBabe, kelias pastarąsias savaites skelbė slaptus interviu su JAV įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos ” Action for Democracy ” (A4D) vadovais ir atskleidė, kad pagrindinis šios organizacijos finansinis variklis yra ne kas kitas, o milijardierius George’as Sorosas.
Kaip rašoma “Veiksmo už demokratiją” interneto svetainėje, NVO veiklos būdas yra nustatyti “pagrindines kovų lauko valstybes”, kuriose demokratijai neva gresia pavojus dėl tariamai autoritarinių konservatyvių jėgų, “finansuoti svarbias mobilizacines kampanijas ir tiesiogiai nukreipti lėšas aktyvistams ir organizacijoms”, kad jos padėtų jų reikalui. Tikslas aiškus: nuversti konservatyvias vyriausybes.
“Iš tikrųjų nevengiame kritikuoti autoritarinių lyderių ir tendencijų, tokių kaip Bolsonaro Brazilijoje, kaip Orbanas Vengrijoje, kaip Kaczynskis Lenkijoje. Remiame pilietines organizacijas vietoje, kurios labai, labai dažnai kritikuoja šiuos valdžios veikėjus”, – viename iš vaizdo įrašų sakė A4D vykdomasis direktorius Davidas Koranyi.
Koranyi ir A4D iždininkas Chrisas Maroshegyi yra Europos užsienio santykių tarybos – analitinio centro, įkurto Soroso Atviros visuomenės fondo lėšomis, nariai.
Koranyi paaiškino, kad A4D “niekada nesakytų”, jog tiesiogiai prisidės prie opozicijos kampanijų, tačiau, atsižvelgiant į finansuoti atrinktų organizacijų vertybes, “gana akivaizdu, kad galiausiai … jos tikriausiai prisidės prie opozicijos”.
Nors A4D veikia visame pasaulyje (pavyzdžiui, Turkijoje ir Brazilijoje), A. Koranyi teigė, kad ji daugiausia dėmesio skiria Vidurio ir Rytų Europai, pirmiausia Lenkijai, Vengrijai ir Slovakijai.
“Šiuo metu daug pastangų dedama Lenkijoje, nes ten netrukus vyks rinkimai, kurie bus tikrai labai svarbūs”, – patvirtino A4D pirmininkė Kati Marton kitame interviu, kuris, matyt, buvo duotas kažkur 2023 m. viduryje, prieš rinkimus Lenkijoje, kuriuose konservatyvioji partija “Įstatymas ir teisingumas” (PiS) užėmė pirmąją vietą, bet prarado daugumą ir buvo išstumta iš valdžios liberalios koalicijos.
Prieš Lenkijos rinkimus Koranyi atskleidė, kad A4D finansavo dvylika nevyriausybinių organizacijų, kad mobilizuotų jaunus rinkėjus ir moteris. Jis pridūrė, kad jie ruošiasi finansuoti tiek pat organizacijų, kurios pasisako prieš nacionalistinę Roberto Fico vyriausybę Slovakijoje, ir kad nuo 2022 m. rinkimų jie tą patį daro Vengrijoje prieš Viktorą Orbaną, “deja, su nedidele sėkme”.
Be to, kad finansuoja šias nevyriausybines organizacijas vietoje, “Veiksmai už demokratiją” taip pat užsiima “politikos propagavimu” Vašingtone ir Briuselyje ir netgi bendradarbiauja su JAV žiniasklaida, siekdama pažeminti premjero V. Orbano reputaciją” Amerikos auditorijos, ypač respublikonų, kuriems V. Orbano Vengrija yra sėkmingas konservatyvus modelis, akyse.
Sekite pinigus
Organizacija “Action for Democracy” teigia, kad ji tik sujungia vietos pilietinės visuomenės veikėjus su tarptautiniais donorais, kurių jie kitaip negalėtų pasiekti. Tačiau ji nenurodo, kas yra šie privatūs donorai – kaip paaiškėjo, ne veltui.
Kaip atskleidė “MagaBabe X”, didžioji dauguma “Action for Democracy” lėšų gaunama iš George’o Soroso, kuris pagarsėjo tuo, kad per savo Atviros visuomenės fondus (OSF) išleidžia milijardus pasauliniam leftistiniam aktyvizmui.
“Veiksmai už demokratiją” taip pat buvo organizacija, kuri buvo pagauta neteisėtai pervedusi daugiau nei 10 mln. dolerių į suvienytų opozicinių partijų rinkimų kampaniją per 2022 m. Vengrijos rinkimus. Šis akivaizdus kišimasis paskatino Budapeštą priimti įstatymą, panašų į JAV Užsienio agentų registracijos įstatymą (FARA), kurį visai neseniai sukritikavo Europos Komisija, pradėdama dar vieną pažeidimo procedūrą prieš šalį už tai, kad ji išdrįso apsaugoti savo rinkimus.
ŠaltinisEUROPEAN CONSERVATIVE
Šis akivaizdus kišimasis paskatino Budapeštą priimti įstatymą, panašų į JAV Užsienio agentų registracijos įstatymą
Tuomet opozicija teigė, kad pinigai gauti iš privačių vengrų emigrantų JAV “mikrodotacijų”, tačiau įrodymai parodė, kad tokių aukų buvo vos keliolika, o jų vidurkis greičiausiai siekė apie 25 JAV dolerius. Niekas tiksliai nežinojo, iš kur atsirado likusi dalis – iki šiol.
“Labai įtariu, kad [A4D] turėjo vieną ar du labai didelius pavienius rėmėjus”, – sakė kitas apklausos dalyvis, demokratų politinis konsultantas ir A4D bendradarbis Erikas Kochas. “Manau, kad abu žinome, apie ką kalbu, apie vieną labai garsų”. “Sorosas?” “Taip. … Manau, kad jis buvo didžioji dalis didžiausių rėmėjų.”
Koranyi buvo atsargesnis. “Mes taip pat esame organizacija JAV, o tai reiškia, kad iš tikrųjų neprivalome atskleisti savo aukotojų vardų ir pavardžių”, – sakė jis. Nepaisant to, jis paaiškino, kad pakanka paaukoti 2 mln. dolerių, kad “patektumėte į didžiausių rėmėjų panteoną”, kuriems taip pat leidžiama diktuoti “prioritetus, veiksmų kryptis ir programas”, kaip turi būti išleisti pinigai, apie 80 proc. savo aukų skiriant labai konkretiems tikslams.
Pasak Klarko, už A4D ir panašių organizacijų aktyvumo Europoje stovi ne JAV vyriausybė. “Tai tiesiog privatūs asmenys, kurie kišasi į kitų šalių rinkimus”, – sakė generolas.
“[Sorosas] finansavo pastangas Bosnijoje. Jis finansavo pastangas Vengrijoje, todėl Viktoras Orbanas jo nekenčia”, – sakė Klarkas ir pridūrė, kad logiška, jog Orbanas nenori, kad amerikiečių verslininkas “kontroliuotų Vengrijos politiką”.