Šiandien miestų ir rajonų forumai bei Jaunimo sambūris „Pro Patria“ išplatino pareiškimą „dėl istorinės atminties vertinimo, išsaugojimo ir patyčių iš genocido aukų“, kuriame reikalaujama nedelsiant užkirsti kelią bet kokiai propagandai, niekinančiai ir menkinančiai Lietuvos išsilaisvinimo judėjimą valstybės institucijose, be išlygų vertinant tai kaip patyčias iš lietuvių tautos genocido aukų.
Pareiškime, adresuotame Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimui, Vyriausybei ir Kultūros ministerijai pabrėžiama, kad įsiteisėjus Europos Žmogaus Teisių Teismo ( EŽTT) 2019 m. kovo 12 d. sprendimui byloje (peticijos Nr. 28859/16), kurioje EŽTT pripažino, jog sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas gali būti laikomas lietuvių tautos genocidu, iš esmės turi būti keičiamas nusistovėjęs valstybės valdžios požiūris į pokario partizaninio judėjimo vertinimą Lietuvoje.
Todėl po minėto EŽTT sprendimo Lietuvos valstybės ir valdžios institucijoms atsirado prievolė vadovautis 1996 ir 2006 m. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) rezoliucijomis, kuriose pripažįstamas komunistinių nusikaltimų žmoniškumui, genocido ir karo nusikaltimų egzistavimas.
Pareiškime akcentuojamas ligšiolinis netinkamas buvusios prezidentės D. Grybauskaitės vertybinis požiūris į Lietuvos išsivadavimo kovas ir sąmoningas Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos ignoravimas Lietuvos teismų sprendimų, kuris lėmė, kad už partizanų (genocido aukų) niekinimu liūdnai pagarsėjusiam romano „Žali“ autoriui Mariui Ivaškevičiui 2018 metais buvo skirta šalies Nacionalinė premija.
Pareiškimo autoriai atkreipia dėmesį, kad Šalyje teisingumą vykdo teismai, todėl jokia esama ar naujai įkurta istorinės atminties visuomeninė komisija ar Kultūros forumas negali keisti Lietuvos partizaninio judėjimo vertinimo EŽTT 2019 metų sprendime, jokia komisija ar Kultūros forumas negali iškraipyti faktų apie Lietuvos laisvės kovų didvyrius, ypač apie tuos, kurie yra pripažinti valstybės lygmeniu. Paaiškėjus naujoms aplinkybėms ir kilus abejonėms dėl Laisvės kovotojui suteikto vardo ar valstybės apdovanojimo, sprendimą priimti gali tik teismas.
„Atmestini bet kokie destruktyvūs A. Nikžentaičio ir kitų istorikų siūlymai decentralizuoti istorinės atminties įamžinimą, nes šių siūlymų esmė – legitimuoti šalies regionuose (savivaldybėse) įtvirtintą skirtingą valstybei nelojalių asmenų skleidžiamą istorinės atminties interpretavimą, šitaip sudarant sąlygas toleruoti ir kitokį sovietinio okupacinio režimo įvykdytų nusikaltimų vertinimą, negu tai nustatė EŽTT “, – skelbiama pareiškime.
Visuomeninės organizacijos reikalauja peržiūrėti nacionalinių premijų skyrimo atrankos kriterijus ir nedelsiant pakeisti Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sudėtį – „esamos sudėties komisija dėl savo vertybinių ir moralinių nuostatų diskredituoja Nacionalinių premijų vertę ir daro žalą Lietuvos švietimo sistemai bei jaunimo patriotiniam auklėjimui.
Jos siūlo sustiprinti Tarptautinės nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisijos veiklą, įtraukiant į šios komisijos sudėtį nešališkus ekspertus ir istorijos tyrinėtojus ir keliant esminę sąlygą, kad komisijoje negali būti asmenų, susijusių su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, o jų šeimos nariai ir artimieji neturi būti kaip nors susiję su nacistinės Vokietijos ar Sovietų Sąjungos okupaciniais režimais.
Prezidentui siūloma pareikalauti iš valstybės institucijų ir žinybų, kad pastarosios gerbtų ir vykdytų Lietuvos teismų ir EŽTT sprendimus, susijusius su sovietmečio represinių struktūrų vykdytais nusikaltimais (genocidu) prieš Lietuvos partizaninio judėjimo dalyvius, kad Užsienio reikalų ministerijos atstovai, menkinantys rezistencijos dalyvius, būtų laikomi netinkamais atstovauti Lietuvos valstybei šalies viduje ir užsienyje.
Prezidentui ir Seimui kartu siūloma peržiūrėti LRT tarybos narių atrankos kriterijus ir pakeisti LRT tarybos narių sudėtį, skirti papildomus išteklius Lietuvos valstybės istorinės atminties išsaugojimui ir įprasminimui stiprinti, kartu plėtojant dialogą su Lietuvos žydų, lenkų, rusų ir kitomis tautinėmis bendrijomis ir stiprinant jų bendrystės su Lietuvos valstybe bei lojalumo jai nuostatas.
Palaikymą Pareiškimui jau išreiškė: Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinė taryba (NOKT), Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, Vilniaus Sąjūdis, Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių bendrija, Nepartinis demokratinis judėjimas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Piliečių gynimo paramos fondas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė.
Visą pareiškimo tekstą skaitykite ČIA.