Vakar, sausio 24 d., 8.45 val. Kauno apylinkės teisme buvo nagrinėjama Tatjanos Narkevičienės administracinio teisės pažeidimo byla, kurioje ji kaltinama dėl „vaiko nepriežiūros“, kai 2012 m. birželio 5 dieną Kauno policija sulaikė keturiolikmetę Eleną Narkevičiūtę ir dar 5 jaunuolius, spalvotomis kreidelėmis Nemuno krantinėje rašiusius žodį „Tiesos“.
Gėdingas procesas tęsiasi jau daugiau nei pusę metų, vienos mergaitės kreidučių byla šiandien sudaro pusantro šimto puslapių.
Nors Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos tarnyba nutraukė jaunuoliams administracinio teisės pažeidimo bylas, nepilnametės Elenos mamą T. Narkevičienę išteisinusį sprendimą Kauno policijos komisariatas apskundė dar kartą, ir Kauno apygardos teismas nutarė, kad bylą reikia grąžinti nagrinėti iš naujo.
Kodėl Policijos komisariato vadovybė primygtinai reikalauja nubausti Elenos mamą dėl dukters nepriežiūros? Teisme kalbėjęs Raimondas Zinkevičius, Kauno centro policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas, išdėstė tokius policijos argumentus:
– pareigūnai jaunuolius areštavo ir nuvežė į nuovadą (vieną jų – šunims vežti skirtame narve) po skambučio pagalbos telefonu, raginančiu išsiaiškinti, ar teisėtai vaikai kreidomis piešia Nemuno krantinėje;
– primygtinai T. Naruševičienei reikalaujant, per pusvalandį pareigūnai Savivaldybės administracijos raštuose rado nuostatą, jog Nemuno krantinė yra inžinierinis statinys, o miesto savivaldybės patvirtintose Miesto švaros ir tvarkymo taisyklėse – punktą, draudžiantį piešti, teplioti, rašyti ant statinių ir pastatų.
Pareigūnas taip pat patikino, jog piešiant statiniui žala nebuvo nepadaryta.
Baigiamojoje kalboje Tatjana Narkevičienė pastebėjo, jog viskas prasidėjo ne nuo vienos moteriškės skambučio, o nuo vienos mergaitės tragedijos:
„Po to, ką dukra savo akimis matė gegužės 17 dieną Klonio gatvėje, neturėjau jokios moralinės teisės jai drausti užrašyti kreidutėmis to, ko ji nori: TIESOS. Kai vaikai iš labai didelio skausmo ir nusivylimo kaip protestą pasirenka rašymą kreidelėmis, aš juos suprantu ir neturiu teisės jų stabdyti. Jauni žmonės dar neišmoko susitaikyti su neteisybe. Apmaudu, jog nei policijos pareigūnai, nei teismas jų iki šiol net nepaklausė, kodėl jie rašė TIESOS… Nepripažįstu, kad šioje situacijoje neprižiūrėjau vaiko, nesutinku, kad čia buvo pažeidimas. Man gėda, kad mes visi įtraukti į tokią kvailą situaciją. Už rašymą kreidomis TIESOS net tokiose viešose vietose kaip S. Daukanto aikštė niekam nebuvo skirta jokių nuobaudų.“
T. Narkevičienė pacitavo ir Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos tarnybos nutarimą, kuriuo buvo nutraukta byla kreidelėmis piešusiems pilnamečiams jaunuoliams. Jame remiamasi Aukščiausiojo teismo suformuota praktika:
„Šiuolaikinė teisės samprata remiasi aiškiu teisės ir įstatymo ar kito teisės akto skyrimu, pripažįstant teisę fundamentalesniu dalyku negu įstatymas arba kitas teisės aktas. Vien formalus įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatų taikymas gali nulemti neteisėtą sprendimą, kuris ne visada gali būti teisingas.“
Teismo salė buvo sausakimša. Teismo procesą stebėjo ir Seimo nariai Algirdas Patackas, Naglis Puteikis. Bylą nagrinėjęs jaunas teisėjas Aurelijus Rauckis, iš pradžių griežtai klausinėjęs teisiamąją T. Narkevičienę, po jos kalbos pradėjo rausti ir per likusią posėdžio dalį sėdėjo nudelbęs akis.
Tiesos.lt siūlo Aušros Gabalytės reportažą, kuriame pasibaigusį teismo posėdį komentuoja T. Narkevičienė, Kauno policijos pareigūnas R. Zinkevičius ir Seimo narys Naglis Puteikis.
Tiesos.lt primena: sausio 21-ąją per 500 piliečių atviru laišku kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Dailį Alfonsą Barakauską ir paragino jį kuo greičiau nutraukti politinį vaikų persekiojimą dėl pažiūrų ir pilietinės raiškos.
Teismo sprendimas kreidelių byloje bus skelbiamas pirmadienį, sausio 28 d., 13.30 val.