Dovilas Petkus | laikmetis.lt
Teisininkas, konstitucinės teisės ekspertas Vaidotas Vaičaitis, paprašytas pakomentuoti situaciją laikmetis.lt portalui dėl Konstitucinio Teismo sprendimo vadinamojo galimybių paso byloje teigė besijaučiantis dviprasmiškai.
„Viena vertus Konstitucinis teismas turi tokią teisę atsisakyti nagrinėti panaikintų Vyriausybės nutarimo nuostatų konstitucingumo klausimą, tačiau toks žingsnis kelia ir nemažai nerimo. Visų pirma, dėl tokio sprendimo Vyriausybė jau dabar gali laisvai komunikuoti apie tai, kad galimybių pasas sustabdytas tik laikinai ir gali būti bet kada sugrąžintas. Kitaip tariant, suformuojamas pavojingas precedentas, kai Vyriausybė gali priiminėti galimai antikonstitucinius aktus, vėliau juos panaikinti ir po to vėl priimti, Konstituciniam Teismui nutraukus teiseną. Reiškia, kad galima be perstojo sukti šią teisinę karuselę ir taip be jokių pasekmių padaryti didelę žalą žmogaus teisėms ir kitoms konstitucinėms vertybėms“, – sakė teisininkas.
Paprašytas įvertinti Konstitucinio Teismo komentarą, jog nebeegzistuojančio reguliavimo vertinimas būtų beprasmis, teisininkas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu yra pradėta daugybė teisminių procesų, įskaitant ir baudžiamųjų bylų, dėl kurių išsprendimo – vienokio ar kitokio Konstitucinio Teismo nutarimo priėmimas būtų labai svarbus. „Galimybių pasą Vyriausybei atšaukus, jo sukeltos teisinės pasekmės išlieka, o dėl to nukentėję asmenys vis dar bylinėjasi Lietuvos teismuose. Be abejo, besibylinėjantys asmenys, gali prašyti teismo kreiptis į Konstitucinį Teismą arba patys pasinaudoti konstitucinio skundo galimybe, tačiau tokiu atveju Konstitucinio Teismo nutarimo galima būtų laukti iki keleto metų“, – teigė V. Vaičaitis.
„Aišku, išlieka galimybė Prezidentui ar Seimo narių grupei į Konstitucinį Teismą kreiptis iš naujo, jau kitu pagrindu, pavyzdžiui, dėl vis dar galiojančios ekstremalios situacijos paskelbimo dar 2020 metais, tačiau ateitis parodys, ar tai bus padaryta“, – situaciją komentavo teisininkas.