Teismas sustabdė Vilniaus savivaldybės aferą: galėjo pragaišinti 6,6 mln. eurų vertės turtą

Dominykas Griežė | Alfa.lt

Kelios dešimtys milijoninės vertės pastatų, kuriais rūpintis Vilniaus miesto savivaldybė neturi lėšų, perleisti tos pačios savivaldybės bendrovei „Start Vilnius“ jau ne tik pradėtų nešti pelną, bet ir suteiktų socialinį rezultatą – toks Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimas, priimtas dar 2012 m. kovą, abejonių sukėlė ne tik Vilniaus apygardos prokuratūrai, bet ir dviejų instancijų teismams. Ketvirtadienį savo žodį taręs Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad toks dabartinio sostinės mero Artūro Zuoko vadovaujamos savivaldybės tarybos sprendimas ne tik nėra pagrįstas jokiais realiais argumentais, išskyrus deklaruojamą abstrakčią naudą, bet ir kvepia ne miesto ir vilniečių, bet trečiųjų asmenų interesais.

Kelias dešimtis prastos būklės pastatų, kurių priežiūrai savivaldybė neturi pinigų, galima būtų perleisti tos pačios savivaldybės valdomai bendrovei „Start Vilnius“, o vėliau šį turtą būtų galima išmainyti į kitų bendrovių valdomą turtą – taip beverčius pastatus būtų galima iškeisti į vertingą zoną, kurioje būtų galima įkurti miesto parką, taip pat – į ant Tauro kalno esantį profsąjungų pastatą, kuriame įsikurtų Tautos namai. Toks Vilniaus miesto savivaldybės prieš trejus metus sugalvotas planas atrodo paprastas ir logiškas, jei ne kelios aplinkybės – pirma, visiškai nepaskaičiuota, kokią naudą duotų toks sandėris, antra, pastatai, kuriuos savivaldybė norėtų perleisti savo valdomai bendrovei, stovi ant žemės, kuri savivaldybei nepriklauso. Šios aplinkybės ir sukėlė įtarimų Vilniaus apygardos prokuratūrai.

Planas paprastas, tačiau pakvipo afera

Į teismą buvo kreiptasi dėl Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2012 m. kovo 21 d. priimto sprendimo, kuriuo buvo nutarta bendrovės „Šiaurės miestelis“, vėliau pervadintos į „Start Vilnius“, įstatinį kapitalą padidinti turtiniu įnašu. Sprendimo esmė – paprasta: bendrovei „Start Vilnius“ iš savivaldybės buvo perleistas nekilnojamasis turtas (bylos duomenimis, iš viso – 20 pastatų), tuo metu įvertintas 22,978 mln. litų (dabar – 6 654 888,79 euro), o savivaldybei buvo perduotos papildomai išleistos tokios pačios vertės paprastosios vardinės akcijos.

SAVIVALDYBĖ DIDINA „START VILNIUS“ KAPITALĄ – GELBĖJAMA NUOSTOLINGA „AIR LITUANICA“ VEIKLA

KĄ ZUOKO AVIALINIJOS VEIKS SU ŠIMTU NEKILNOJAMOJO TURTO OBJEKTŲ?

DĖL „AIR LITUANICA“ SUTEIKTŲ MILIJONINIŲ PASKOLŲ KREIPTASI Į PROKURATŪRĄ

SKRYDIS Į DUOBĘ: „AIR LITUANICA“ – PER DVEJUS METUS DAUGIAU KAIP 30 MLN. LT NUOSTOLIŲ

Šio sprendimo tikslas, kaip nurodoma, buvo siejamas su ant Tauro kalno planuojamais įrengti Tautos namais – esą perduodant turtą būtų galima atiduoti mainais į ant Tauro kalno esantį Profesinių sąjungų rūmų pastatą ir jame įkurdinti šiuos namus. Taip pat ketinta dalį turto perleisti bendrovei „Gatvių statyba“ mainais į šios valdomą gamybinę zoną, taip sudarant prielaidas vietoje šios zonos vėliau įkurti miesto parką.

Toks sandėris užkliuvo Vilniaus apygardos prokuratūrai, todėl buvo kreiptasi į Vilniaus apygardos teismą, prašant panaikinti tarybos priimtą sprendimą, priėmimo–perdavimo aktą, kuriuo įvykdyti turto mainai, pripažinti negaliojančiu, taip pat taikyti restituciją ir grąžinti Vilniaus miesto savivaldybei perduotą nekilnojamąjį turtą, vertą beveik 23 mln. litų.

Anot prokuratūros, savivaldybė nepateikė sprendimo investuoti savo turtą ekonominio ir socialinio pagrindimo, taip pat, kaip teigiama bylos dokumentuose, „nepaaiškinta, kodėl tikslinga tokį turtą investuoti, o ne perduoti pagal turto patikėjimo sutartį ar panaudos pagrindais“.

Prokurorams užkliuvo ir kitos šio sandėrio aplinkybės, taip pat ir savivaldybės pateikti motyvai dėl šių mainų reikalingumo. „Rašte nurodomi teiginiai apie Tautos namų projekto įgyvendinimą, miesto parko sukūrimą, investicinių projektų realizavimą yra menamo pobūdžio, nekonkretūs ir nepagrįsti atlikta analize“, teigta teismui prokuratūros pateiktuose dokumentuose, priduriant, kad priimtas sprendimas savivaldybei nenumatė galimybės disponuoti savo turtu mainų būdu, o „tokio ketinimo realizavimas yra nesąžiningas ir prieštarauja viešajai tvarkai“.

Teismas sumalė į miltus

Prokuratūros skundą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas dar 2013 m. spalio 23 d. tenkino prokuratūros ieškinį ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo bendrovei „Start Vilnius“ buvo perleistas kelių dešimčių milijonų vertės nekilnojamasis turtas, pripažino negaliojančiu, taip pat negaliojančia pripažino ir akcijų pasirašymo sutartį. Anot teismo, toks sprendimas nebuvo pagrįstas nei ekonomiškai, nei socialiai.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top