Telefoninė baimė

Jauni žmonės, į klausimą, be ko negalėtų išsiversti negyvenamoje saloje, dažnai atsako, – „be telefono“. Vyresniosios kartos atstovai, suskambus aparatui, jau su baime taria ALIO, nes gali išgirsti ragelyje apsimetėlio policininko arba FNTT atstovo valdišką balsą, – abu neva „norintys tik gero –padėti“. Šios keturios magiškos raidės – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pavadinimas – tapo artimos kaip nuosava oda po pernykštės „NĖ prie KO“ istorijos, išreklamavusios valstybės vadovų neatsakingumą bei tapusios kovos su blogiu projektų veidu. Vadinamoji, vidurinioji karta atsiliepia atsargiai, daug klausinėja ir, tik pajutę, kad tai ne telefoninių sukčių skambutis, atsipalaiduoja ir žvalesniu balsu tęsia pokalbį. Nebepasitikima nei telefoninėmis apklausomis, nei kvietimais į pilietines akcijas. Kur tokio nepasitikėjimo arba nuolankaus paklusnumo šaknys?

Pamenate – buvo, liko ir dar ne greit išnyks TELEFONINĖ TEISĖ, kai pašnekėjus telefonu, sprendėsi žmonių likimai (teisti ar ne, įdarbinti ar pasiųsti darbo biržon, sulaikyti ar skirti kitą kardomąją priemonę…). Telefoninė teisė įaugo ne vienos kartos atmintin, gal todėl taip pasitikima telefoniniais sukčiais ir skubama atiduoti „išpirką“, t. y. elementarų kyšį apsišaukėliui pareigūnui, kad tik būtų išgelbėtas artimas žmogus. Nė karto neteko girdėti, kad sulaukusieji telefoninių aferistų skambučio bent pasakytų jiems į ragelį, kad nepapirkinės pareigūnų, nes tai draudžia įstatymai, o kreipsis į atitinkamas struktūras patys. Regis, tokia pažangi ir protinga moteris kaip Seimo narė Aušrinė Marija Povilonienė irgi užkibo ant apgavikų mesto kabliuko, sudiktavusi visus elektroninės bankininkystės kodus…telefonu. Nematydama nei FNTT pareigūnų prieš akis, nei jų tarnybinių pažymėjimų. Viršūnė telefaferiūgų veikloje – biudžetinės savivaldybės įstaigos apgavystė. Per trisdešimt metų Ukmergėje buhaltere dirbusi moteris visą ne tik asmeninę, bet ir darbinę bankinę informaciją sudiktavo telefonu profesionaliems vagims. Ir pabandykite įrodyti, kad tai ne telefoninės teisės atmaina, kai paskutinės smegenų lastelės apmiršta iš baimės, išgirdus sklandų, oficialų balsą ragelyje… Tradicijos visagalės. Ir ne vien Lietuvoje. Tarkime, žinojo Kembridžo hercogienės Keitės slaugytoja, kad negalima teikti informacijos apie ligonio sveikatą svetimiems asmenims, tačiau iš kur ji galėjo žinoti (ne skaipu juk bendravo su žurnalistais), kad skambina ne būsimosios karališkosios mamytės uošvis ir vyro močiutė…

Taigi, telefoninius sukčius „pagimdė“ telefoninė teisė, kai stipresnis palaužia psichologiškai silpnesnį… Sukčiavimo įpročiai, veltėdžių psichologinis pasiruošimas ir nūdienos situacijos panaudojimas modeliuoja dar vieną plėšikavimo galimybę. TV ekranuose skamba keista, vardinė, vienos sąskaitos reklama. Prie šito vardo jau buvome įpratinti, kai kažkurios prezidentinės rinkiminės kampanijos metu jis skambėjo reklaminiame klipe. O dabar įsivaizduokime, kad ateina pas žmones apsišaukėlės „socialinės darbuotojos“ ir žada nevaikštantiems arba mažai judantiems, bet girdėjusiems TV reklamą, „sutvarkyti“ VIENĄ SĄSKAITĄ. Atspėkite, kiek atsiras patiklių, kurių santaupas susisems aferistai?

Tai gal nors vieną gerą darbą galėtų atlikti telefoninės teisės virtuozai – valstybės tarnautojai, teisėsaugos bei teisėtvarkos pareigūnai ir t. t., ir pan. Galima juk tokį ar panašų reklaminį įrašą paleisti visiems, turintiems telefonus, abonentams: „Jums skambina gero norintis tarnautojas, neduokite mums kyšių, nes gauname neblogas algas, nepasitikėkite, kai telefonu ar namuose Jums paslaugas siūlys tarnybinių pažymėjimų neturintys žmonės…“ Gal panašų tekstą galima išspausdinti periodiniuose leidiniuose, leisti SOS vaizdo klipus per TV ir radijo stotis… Atėjo laikas baigti gąsdinti žmones, apiplėšinėti ir taip ne kartą gyveno nuskriaustus. O gal TELEFONINĖ TEISĖ įžengė į aukštesnę fazę – psichologinio spaudimo jau maža, apiplėšinėjimo negana… Kas leido skatinti piliečių nusivylimą Lietuva?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top