Tiesa apie lytiškumą nesikeičia dėl ideologijos pokyčių – kardinolas Ladaria

laikmetis.lt

Tiesa apie žmogaus asmenį ir lytiškumą nesikeičia net ir tada, kai vyraujanti ideologija išaukština „laisvę, nesusijusią su tiesa“, – penktadienį vykusioje konferencijoje sakė kardinolas Luisas Ladaria Ferreras SJ (Luisas Ladarija Fereras).

Tikėjimo mokymo kongregacijos prefektas pasakė įžanginę kalbą gegužės 19-20 d. vykusiame kongrese apie „Humanae Vitae“, 1968 m. paskelbtą svarbią Šventojo Pauliaus VI encikliką.

„Žmoniškume išreikšta tiesa nesikeičia; dar tiksliau, naujų mokslinių atradimų šviesoje jos doktrina tampa vis aktualesnė, – sakė Ladaria. – Tai skatina mus apmąstyti popiežiaus Pranciškaus apaštališkąjį paraginimą Amoris Laetitia („Meilės džiaugsmas“) ir iš naujo atrasti Pauliaus VI enciklikos žinią, teigė kardinolas.

„Enciklika Humanae Vitae nagrinėjo klausimus, susijusius su lytiškumu, meile ir gyvybe, kurie yra glaudžiai tarpusavyje susiję, – sakė kardinolas. – Tai klausimai, kurie liečia visus žmones kiekviename amžiuje. Dėl šios priežasties jos žinia išlieka aktuali ir šiandien. Popiežius Benediktas XVI ją išreiškė šiais žodžiais: ,Tai, kas buvo tiesa vakar, išlieka tiesa ir šiandien’.

Tarptautinė konferencija „Humanae Vitae: Jérôme’o Lejeune’o tarptautinė bioetikos katedra surengė konferenciją „Vitae vitae. Ji vyko Patristikos institute „Augustinianum“, nedideliame konferencijų centre netoli Vatikano.

Įžanginėje Ladaria kalboje buvo apžvelgta Humanae vitae pateikta žmogaus antropologija, sugretinant ją su šiandien Vakarų visuomenėje vyraujančiomis antropologijomis.

„Enciklika, – sakė jis, – savo doktriną grindžia santuokinės meilės akto tiesa, neatskiriamu ryšiu, kurį Dievas norėjo ir kurio žmogus negali nutraukti savo iniciatyva, tarp dviejų santuokinio akto prasmių.“

„Jei žmogus sugebės atpažinti ir interpretuoti vienijančiąją ir prokreacinę santuokinio akto prasmę, jis teisingai įgyvendins savo egzistenciją ir pasieks jos pilnatvę.“

Pasak Ladaria, kaip ir Bažnyčios balsas, „mes taip pat esame pašaukti mūsų pasaulio viduryje būti prieštaravimo ženklu, vieningai ir tvirtai skelbiančiu tiesą apie žmogų, meilę, lytiškumą ir gyvybę“.

Kardinolas aiškino, kad atmesti Humanae vitae mokymą reiškia ne tik atmesti kontracepcijos amoralumą, bet ir pritarti „dualistinei antropologijai, kuri gamtoje įžvelgia grėsmę laisvei ir mano, kad manipuliuojant kūnu galima pakeisti santuokinio akto tiesos sąlygas“.

„Enciklikoje teigiama, kad prigimtis ne prieštarauja laisvei, bet suteikia laisvei reikšmes, kurios leidžia įgyvendinti santuokinės meilės akto tiesą ir leidžia ją visiškai realizuoti“, – sakė jis.

Sekso atskyrimas nuo prokreacijos, tęsė jis, banaliu padarė žmogaus lytiškumą, ir pakeitė visuomenės supratimą apie seksualinę tapatybę ir apie tai, kas yra lytiniai santykiai, taip sukurdamas nesugebėjimą atpažinti moralinių skirtumų tarp vyro ir moters lytinės sąjungos ir lytinių santykių tarp dviejų vyrų ar dviejų moterų.

Kardinolas sakė, kad mintis „mano kūnas priklauso man“ atspindi kūno instrumentalizavimą ir materializavimą, taip paverčiant jį objektu, kuriuo galima manipuliuoti.

Jis tai pavadino „kūno sureikšminimu“ ir sakė, kad dėl to sumažėjo gimstamumas ir padaugėjo abortų.

Gyvybė tapo sukuriama, todėl į ją nebežiūrima kaip į dovaną, o kaip į produktą, vertinamą pagal jo naudingumą, sakė jis.

„Todėl gyvenimo kokybė tampa skiriamąja sąvoka tarp gyvenimo, kurį verta gyventi, ir gyvenimo, kurį neverta gyventi.“

Manipuliavimas kūnu taip pat pasireiškia lyčių ideologijoje ir transhumanizme, kurie „abu prasideda nuo prielaidos, kad nėra tiesos, galinčios apriboti jų ideologinių postulatų įgyvendinimą“, – sakė Ladaria.

Kardinolas pabrėžė, kad ši „kontracepcinė antropologija“, esanti lyčių ideologijoje, vėl priešpriešina laisvę gamtai.

„Dėl šio laisvės išaukštinimo be santykio su tiesa abi ideologijos pateikia troškimą ir valią kaip galutinius žmogaus sprendimų garantus, – sakė jis. – Todėl frazės „mano kūnas priklauso man, aš darysiu su juo, ką noriu“ tęsinys yra vien troškimo kaip moralinio sprendimo garanto išraiška. Tačiau būtent pats žmogaus kūnas pasirodo kaip kliūtis, kaip riba troškimui įgyvendinti.“

Kažkieno „asmeninė tapatybė dabar grindžiama jo orientacija, t. y. be ryšio su savo kūnu ir be santykio su kito kūnu, be santykio su priešinga lytimi, – tęsė Ladaria. – Tai antropologija, kuri atskyrė pašaukimą mylėti nuo pašaukimo į vaisingumą.“

Vietoj to Humanae Vitae „siūlo visapusišką asmens antropologiją – antropologiją, gebančią sujungti laisvę su prigimtimi“, – sakė jis.

„Žmogus iš tiesų yra pats savimi, kai kūnas ir siela sudaro intymią vienybę“.

Humanae Vitae kongrese kalbėjo gydytojai, teologai, mokslininkai ir kunigai iš viso pasaulio. Katalikų poros taip pat liudijo apie santuokinės meilės ir atvirumo gyvybei džiaugsmus bei iššūkius.

Tarp pranešėjų buvo JAV gyvenanti moralės teologė Pia de Solenni, organizacijos „Culture of Life Africa“ prezidentas biologas Obianuju Ekeocha ir Nacionalinio katalikų bioetikos centro prezidentas emeritas Johnas Haasas.

Šaltinis: CNA

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top