Gyvename įdomiu laikotarpiu: šiandien sėdėdami namuose gelbėjame gyvybes, o miegodami ilgiau galime prisidėti prie ekonomikos skatinimo, teigia Investuotojų asociacija.
Mokslininkų skaičiavimu, jeigu miegotume ilgiau, t.y. tiek, kiek žmogui reikia – apie 8 val., mūsų produktyvumas pagerėtų ir tai, išvertus skaičiais, galėtų sudaryti apie 2 proc. BVP arba papildomą 1 milijardą eurų į Lietuvos biudžetą per metus.
Matthew Walker, miegą tyrinėjęs daugiau negu 20 metų, miego naudą išsamiai aptarė knygoje „Kodėl mes miegame“ (angl. „Why We Sleep“). Pasirodo, dėl miego trūkumo daugėja depresijų, nerimo. Dėl užsitęsusio miego trūkumo didėja tikimybė širdies ir kraujagyslių ligomis, o sergantiems – kad jos paūmės ir jūs patirsite širdies priepuolį ar insultą. Miego trūkumas turi neigiamos įtakos imunitetui, vėžiniams ir infekciniams susirgimams, lytinei potencijai. Taigi kuo daugiau miegaa, tuo mažiau sergama, tuo mažiau streso, tuo ilgesnis ir sveikesnis gyvenimas. O kartu esi ir protingesnis, gali labiau susikoncentruoti, padidėja kūrybingumas ir pan. – žodžiu, miegas ya geriau nei bet kokie vaistai ar pajėgumą gerinantys narkotikai.
Mes apžvelgėme Lietuvos didžiųjų įmonių, kurios kotiruojasi NASDAQ biržoje, ESG ataskaitas apie jų įtaką aplinkai. Dalis įmonių kol kas į jas žiūri gana formaliai, o kitos pakankamai plačiai aprašo savo įgyvendinimas iniciatyvas. Porą gerosios praktikos pavyzdžių pakomentuosime.
Štai APRANGA ataskaitoje teigia, kad leidžia darbuotojams suderinti darbo valandas, o penktadieniais susitrumpinti darbo laiką. Dėl to sumažėjo įmonės darbuotojų kaita, išaugo pasitenkinimas. Priminsime, kad tokius įrankius naudoja NIKE ir GOOGLE tam, kad jų darbuotojai galėtų geriau pasirinkti darbo laiką pagal cirkadinį miego ciklą ir būti produktyvesni. AUGA ataskaitoje pažymi, kad darbuotojų sveikata rūpinasi pagal patvirtintą sveikatos politiką, kurią skelbia savo internetiniame puslapyje. Kitos įmonės, kurios rengia ataskaitas, taip pat pažymi, kad užtikrina darbuotojų saugą ir sveikatą.
Kad išmatuotume, ar miegodami prisidėjome prie ekonomikos skatinimo, visų pirma, turėtume gauti tikslesnių duomenų, kurios amžiaus grupės Lietuvoje labiausiai kenčia nuo miego trūkumo. Būtų gerai turėti sugrupuotus duomenis pagal sektorius.
Sąmoningas pasirinkimas miegoti ilgiau – tai ne tik dienotvarkės ar įsisenėjusių įpročių keitimas. Tai prioritetų persvarstymas, kuris gali sujudinti pamatines asmens ir visuomenės vertybes.
Šaltinis: Matthew Walker „Kodėl mes miegame“ (angl. „Why We Sleep“)