„TikTok“ išplovė man smegenis, kad tapčiau translyte – dabar aš grįžtu prie biologinės lyties

laikmetis.lt

Būdama 13 metų Ash Eskridge buvo stipriai apsvaigusi, bet ne nuo narkotikų ar alkoholio, o nuo „TikTok“. „The New York Post“, ji teigė, kad populiariosios programėlės tendencijų kūrėjų buvo klaidingai įtikinta, jog yra translytė.

„Mačiau influencerių „TikTok“ vaizdo įrašus, kuriuose pasakojama, kaip šis perėjimas išgelbėjo jų gyvybę“, – sakė Eskridge iš Misulos, Montanos, kuriai dabar 16 metų.

Būdama 12 metų, mergina susirgo depresija ir virtuali  realybė jai tapo emociniu prieglobsčiu.

„Man buvo sunku ir norėjau, kad tai išgelbėtų mano gyvybę“, – sakė ji „South West News Service“.

Kaip tik po pandemijos ėmė aktyviai reikštis Gen Zer kartos atstovai (gimusieji tarp 1997 – 2002): tuo metu Ash didžiąją laisvalaikio dalį praleido naršydama socialinėje žiniasklaidoje, kur buvo labai populiarios virusinės grotažymės, pvz., #transgender ir #trans, pasiekiančios stulbinančius 21,5 ir 59,6 milijardus peržiūrų.

Remiantis 2022 m. „Pew Research Center“ tyrimu, „TikTok“ daro didžiulę įtaką iki 67 % 13–17 metų paauglių. 2021 m. Šanchajaus Jungtinės tarptautinės mokyklos Kinijoje atliktame tyrime apie šios socialinės platformos poveikį nustatyta, kad skaitmeninėje erdvėje skelbiamas „per daug išpūstas turinys, kuris klaidinančiai formuoja paauglio vertybes”.

2022 m. gruodžio mėn. kovos su skaitmenine neapykanta centras taip pat nustatė, kad „TikTok” algoritmas per kelias minutes nuo profilio sukūrimo nukreipia į paaugliams psichiškai ir emociškai žalingą turinį, pavyzdžiui, savižudybes ir valgymo sutrikimus.

Tuo tarpu 2023 m. kovo mėn. „The Post“ atliktas slaptas tyrimas taip pat nustatė, kad paaugliai nukreipiami žiūrėti žalingą, tačiau  itin paveikų vaizdinį turinį.

Eskridge atveju, paauglė teigė, kad vaizdo įrašai jos laiko juostoje „išplovė“ jai smegenis ir paskatino tapti translyte.

BŪTI TRANSLYČIU TIKRAI YRA „TIKTOK“ SUFORMUOTA TENDENCIJA, KURI PRASIDĖJO MAŽDAUG 2020 M.

„Būti translyčiu tikrai yra „TikTok“ suformuota tendencija, kuri prasidėjo maždaug 2020 m.“, – apie akivaizdžią socialinės žiniasklaidos bangą „The Post“ sakė ji. „Pastebiu, kad tai labiausiai paveikia 12–14 metų paaugles, kurios yra labiausiai pažeidžiamos, nes dar nėra subrendusios“, – tęsė ji ir pažymėjo, kad dauguma translyčių žmonių, priklausančių jos demografinei grupei, greičiausiai su tuo nesutiktų.

„Žinau, kad visi vaikai, kurie taip pat verčiami tendencingai mąstyti, tikrai mano, kad jie yra 100% teisūs ir kad tai įvyko ne dėl „TikTok“, nes taip jaučiausi ir aš“, – pripažino Eskridge.

„Bet aš sakyčiau, kad galbūt 1% trans paauglių „TikTok“ iš tikrųjų yra transseksualūs“, – tvirtino ji. „Likusi dalis – paveikta“.

Jos tėvai Seanas ir Darcy SWNS sakė abejojantys, ar Eskridge – visą gyvenimą buvusi „mergaite“ – iš tikrųjų buvo translytė. Tačiau jie palaikė jos sprendimą gyventi kaip vyras.

„Ji mums pasakė, kad yra trans. Tai buvo po COVID, ir ji daug buvo namuose“, – sakė sekretorė Darcy. „Ji pradėjo per daug laiko praleisti „TikTok“, stebėdama influencerius, kurie pasakoja, kaip jie išgyveno tą patį, kaip jie pasikeitė, ir tai padarė juos laimingus.

„Mes paklausėme Ash ir atsitraukėme“, – tęsė motina. „Mes jai pasakėme, kad priimsime ją tokią, kokia  yra, bet nemanėme, kad tai jai tinkamas kelias“.

Ir nors Eskridge suprato savo tėvų susirūpinimą, ji nusprendė tęsti lyties keitimą.

„Mano šeima buvo labai sutrikusi“, – sakė mergina.

„Mano gyvenimas buvo tikrai mergaitiškas ir aš niekada nejaučiau, kad nenoriu būti mergina“, – prisipažino Eskridge. „Jie mane labai palaikė, bet niekada nemanė, kad tai man tinkama, tačiau nieko nepaisydami manęs palaikė“.

Ji teisėtai pakeitė savo vardą į „Greysen“ ir atrodė kaip stereotipinis paauglys berniukas  – trumpai  nukirptais plaukais, apsmukusiais drabužiais.

Būdama 16 metų ji pradėjo vartoti testosteroną, todėl pažemėjo balsas ir padidėjo kūno plaukuotumas.

Tačiau, užuot jautusi palengvėjimą, Eskridge sako, kad drastiški pokyčiai atrodė „nenatūralūs“.

„Negerai jaučiausi dėl pakitusio balso “, – apgailestavo ji. „Kai pradėjo žemėti balsas, pasijutau nepatogiai, o kūno plaukai tapo itin šiurkštūs.

Tiesą sakant, gyvendama kaip „Greysen“, Eskridge sakė, kad ji „pasiilgo būti mergina“.

„Tai buvo varginama“, – atskleidė paauglė, – žmonės, kuriuos pažinojau realiame gyvenime, nežinojo, kad aš negimiau vyru.

„Turėjau pakoreguoti savo eiseną ir kalbėjimą taip, kaip man nebuvo įprasta“, – sakė ji. „Niekam nesakiau, kad gimiau mergaite, nes maniau, kad dėl to patirsiu gėdą“.

Tačiau naktinė epifanija paskatino persigalvoti.

„Mano lūžio taškas buvo tada, kai susapnavau, kad esu mergaitė“, – prisiminė ji. „Pagalvojau: „Aš daugiau nebegaliu to tęsti“.

2023 m. balandžio mėn. Eskridge pasirinko detranziciją ir grįžo į moterį su savo tėvų parama.

„Ji atėjo pas mus ir pasakė, kaip padarė klaidą“, – sakė Darcy. „Ji papasakojo, kaip lengvai ją paveikė socialinė žiniasklaida.

„Mes patyrėme didelį šoką, bet ir palengvėjimą, nes niekada nemanėme, kad tai bus geriausias kelias jai gyvenime“, – pridūrė mama.

Tačiau merginos lytinės tapatybės pakeitimas pasirodė esąs „sunkus kelias“, kuris sužlugdė daugelį jos artimų santykių.

„Jie manė, kad aš gimiau vyru“, – apie savo draugus pasakojo Eskridge. „Kai grįžau į biologinę lytį, praradau daug draugų”.

Vaikų, kurie praneša apie lyties disforiją, Vakaruose padaugėjo. Nors statistiką sunku atsekti, 2009–2019 m. JK vaikų, siunčiamų pereinamajam gydymui, skaičius išaugo 1 000 % tarp tų, kuriems gimus buvo priskirta vyriška lytis, ir 4 400 % tarp tų, kuriems priskirta moteriška lytis.

Tuo tarpu, remiantis 2022 m. Kalifornijos universiteto Williamso instituto ir Ligų kontrolės ir prevencijos centrų atliktais tyrimais, jaunų žmonių, pripažįstančių save translyčiais, skaičius JAV nuo 2017 m. beveik padvigubėjo iki maždaug 300 000.

Tačiau apskritai detranzicija nėra įprastas dalykas, o ankstesni tyrimai atskleidė, kad iki 86 % transseksualių asmenų mano, kad grįžimas prie pradinės, biologinės lyties buvo tinkamas ilgalaikis sprendimas.

Remiantis Fenway instituto ir Masačusetso ligoninės tyrimu, apie 13% žmonių, kuriems buvo atliktas „lytį patvirtinantis perėjimas“, teigė, kad tam tikru momentu jie grįžo prie pradinės lyties. Daugelis iš jų – 82,5 proc. – nurodė išorinius veiksnius, tokius kaip šeimos spaudimas arba sunkumai susirasti darbą, kaip priežastis, dėl kurių jie ryžosi detranzicijai.

Tyrime taip pat buvo pranešta, kad tik 2,4% iš 17 151 apklaustų translyčių žmonių, grįžo į biologinę savo lytį paveikti„abejonių“ dėl savo lytinės tapatybės, o kitoje 2018 m. apklausoje buvo nurodytos priežastys, įskaitant su hormonais susijusias komplikacijas, neišspręstas psichologines problemas ir diskriminaciją, taip pat supratimą apie savo kovą, susijusią su lyčiai priešinga seksualine orientacija.

Nuo tada, kai vėl pradėjo gyventi kaip moteris, Eskridge ir Darcy ėmė kovoti dėl geresnės psichikos sveikatos priežiūros paaugliams ir reikalauti, kad įstatymas nustatytų 18 metų amžiaus ribą, kad jaunuoliai galėtų gauti lytį patvirtinančią priežiūrą.

„Per savo kelionę [Ash] suprato cheminės ar chirurginės intervencijos pavojų paauglystėje“, – sakoma jos tėvų pranešime „The Post“.

Ir paauglė apie tai pradėjo atvirai kalbėti „TikTok“. Išpažintyje, sulaukusioje daugiau nei 2,2 milijono peržiūrų, ji sakė: „Po maždaug dvejų metų, kai gyvenu kaip vyras, supratau, kad klydau“.

Paauglė paaiškino, kad po to, kai tapo trans, ji apsilankė tik pas vieną gydytoją, kuris, merginos teigimu, tinkamai neįvertino jos psichinės sveikatos, prieš duodamasi nurodymus dėl tolesnių žingsnių norint tapti vyru.

Tačiau nelemta kelionė nuvedė ją tamsiu narkotikų vartojimo, savęs žalojimo ir minčių apie savižudybę keliu, teigiama Ash įraše.

„Maniau, kad taip nutiko dėl to, kad nesu pakankamai vyriška“, – sakė Eskridge, – bet iš tikrųjų taip buvo todėl, kad aš visai ne vyras”. Įrašą ji baigė žodžiais: „Aš palaikau translyčius žmones, aš tiesiog klydau dėl savęs”.

 „Kai ėmiau gyventi kaip moteris, visos mano psichinės problemos išnyko“.

„Aš laiminga“.

Šaltinis: New York Post

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top