Tomas Dapkus atviras: „Daug žmonių paprašydavo R. Kurlianskio telefono“

Rasuolė Bauraitė „Lietuvos ryto“ televizija | lrytas.lt

Po paviešintų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadų ir Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos aiškėja, kad su koncernu buvo susijęs ne tik Liberalų sąjūdis, bet ir konservatoriai.

„Kiek atsimenu, premjeras A.Kubilius „MG Baltic“ koncerno paprašė, kad būtų padėta jo vyriausybei, padėta Seime priimti tam tikrus įstatymus“, – teigia žurnalistas Tomas Dapkus. Žurnalistės Daivos Žeimytės ir T.Dapkaus pokalbis – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“.

Pone Dapkau, ką dabar veikiate? Kuriam laikui sustabdėte savo žurnalistinę veiklą.

Stebiu politinius procesus, komentuoju juos ir stengiuosi atskleisti tai, ką žinau.

Žurnalistinėje srityje jūs buvote paprašytas sustabdyti veiklą?

Ne, aš tiesiog neturėjau kito pasirinkimo. Jeigu tampi įvykių centru, ką daugiau gali kalbėti. Bet ir laiko prasme, kadangi reikėjo daug atsimušinėti į įvairius dalykus, man reikėjo laiko tą padaryti. Bet kokiu atveju vasaromis kaip žurnalistas daugiausia atostogaudavau.

Tiesioginiai vadovai iš koncerno labai ramiai priėmė jūsų sprendimą?

Aš nežinau, kaip jie priėmė. Aš išėjau atostogų ir suspendavau šitame laikotarpyje. Toks yra mano sprendimas.

Sakote, stebite tai, kas vyksta. Tikiu, kad stebėjote interviu su Aleksandru Sacharuku, kur jis kalbėjo ir apie jus – neva jūs A.Sacharuką supažindinote su koncerno atstovais.

Taip. Situacija yra kiek komplikuotesnė, negu ją papasakojo A.Sacharukas. Tuo metu, 2009 m., valdžioje buvo konservatoriai, premjeru buvo Andrius Kubilius ir jie buvo koalicijoje su Arūno Valinsko partija. Jo partija skilo į dvi dalis – „valinskininkus“ ir į A.Sacharuko frakciją. Buvo iškilusi grėsmė A.Kubiliaus vyriausybės stabilumui, „Sodros“, valstybės biudžeto priėmimui Seime. Buvo ekonomikos krizė, reikalingi įvairūs svarbūs sprendimai ir konservatoriai ieškojo būdų, kaip gauti balsus Seime. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė paprašė manęs pakalbėti su A.Sacharuku, frakcijos seniūnu, dėl galimybės balsuoti dėl biudžeto ir kitų dalykų. Aš taip pat sužinojau iš Raimondo Kurlianskio, kad jis norėtų su juo susipažinti. Aš nedirbau tada „MG Baltic“ žiniasklaidos grupėje.

Tai jūs konservatoriams dirbote?

Ne, aš nedirbau konservatoriams, bet R.Juknevičienės buvo toks prašymas. Stabilumo vardan, kadangi aš pažinojau A.Sacharuką, ar būtų galima su juo pakalbėti. Taip, aš jį supažindinau su „MG Baltic“ koncerno viceprezidentu R.Kurlianskiu ir jie kalbėjosi įvairiais klausimais. Mano žiniomis, ir R.Kurlianskis dalyvavo iš savo pusės su A.Sacharuku, taip pat paprašytas konservatorių partijos.

Konservatoriai paprašė R.Kurlianskio susitikti su A.Sacharuku?

Kiek atsimenu, premjeras A.Kubilius „MG Baltic“ koncerno paprašė, kad būtų padėta jo vyriausybei, padėta Seime priimti tam tikrus įstatymus. Jie vėliau tuos pokalbius vedė be manęs. R.Kurlianskis, kaip suprantu, atstovaudamas save, koncerną, Seimo narys Vitas Matuzas, atstovaudamas premjerui A.Kubiliui ir konservatorius ir A.Sacharukas nuo šitos frakcijos. Jie daugiausia kalbėjosi be manęs, gal aš kažkokiame pokalbyje ir esu buvęs, bet aš žinau, kad tai nevyko šiaip sau. R.Kurlianskis verslą dar vysto, jam A.Sacharukas mažiausiai būtų įdomus, jeigu nebūtų konservatorių prašymo.

Jūs patvirtinate A.Sacharuko teoriją, kad „MG Baltic“ labai glaudžiai bendradarbiavo su konservatoriais arba atvirkščiai.

Aš patvirtinu tą, ką žinau ir mačiau. Aš žinau, kad konservatorių prašymu tie dalykai buvo daromi, dabar yra labai nesąžininga, kai bandoma selektyvioje VSD pažymoje staiga pateikti – nes jeigu buvo kontroliuojami telefonai, įvairūs turi būti pokalbiai – kad tik R.Kurlianskis, T.Dapkus su A.Sacharuku kažką tvarkė konservatorių naudai, tai netiesa.

A.Sacharukas labai griežtai apibūdino šią situaciją. Jis sako, kad koncernui iškilti padėjo konservatorių partija. Pritartumėte šiai minčiai?

Ponas A.Sacharukas daug dalykų pasakojo. Aš nežinau, kas įvyko tarp jo ir konservatorių, kiek aš pamenu, tai buvo noras jiems paskirti sveikatos ministrą, bet konservatoriai, kaip visada, tiesiog pasako, kad visi turi jiems dirbti, nes jie yra šventieji. Turbūt įvyko kažkoks konfliktas. Žinau, kad R.Juknevičienės žinutė jam, apie kurią jis kalba, tikrai buvo.

Jis išgyveno dėl to, kad gali būti apkalta ir, berods, aš su ja kalbėjau ir sakiau, kad jį reiktų nuraminti. Ji tada parašė tą ir vėliau priekaištavo, kai jis tą paviešino. Šitie dalykai tikrai buvo ir tikrai V.Matuzas ten taip pat dalyvaudavo. Šitą dalyką žinau. Mano dalyvavimas buvo pačioje pradžioje ir po to galbūt epizodinis.

Aš daugiau su A.Sacharuku bendravau asmeniškai, jis buvo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas. Jie darė parlamentinį tyrimą dėl telefoninių pokalbių paklausymo VSD, kad nuolat tas pats teisėjas Boleslovas Kalainis iš Šiaulių sankcionuoja, aš tuo domėjausi, dariau laidas. Aš nedirbau tuo metu „MG Baltic“ koncerno žiniasklaidoje, tai mano dalyvavimas buvo per konservatorių domėjimosi prizmę. Tada buvo nestabilumai parlamente, aš daug domėjausi tuo.

Koks čia galėtų būti konservatorių interesas?

Konservatorių interesas buvo išsilaikyti valdžioje.

Dėl to jiems reikėjo koncerno?

Jiems reikėjo visų, kas galėtų padėti išsaugoti A.Kubiliaus vyriausybę ir kad būtų priimti įstatymai, kurie yra reikalingi. Tuo metu bent keletas tų dalykų buvo, biudžetas buvo priimtas ir „Sodros“ biudžetas.

Kaip suprantu, tarpusavyje vyko pokalbiai?

Kaip jūs juos pavadinsit. Pokalbiai, konsultacijos, dar kažkas. Čia reikia jų klausti – A.Kubiliaus, nes jis yra aukščiausias politinis pareigūnas, kuris visą informaciją žino. Aš žinau tik savo dalį informacijos.

O V.Matuzo vaidmuo?

Jis atstovavo A.Kubiliui.

Jo vaidmuo buvo labai įdomus. Vieną dalį jo vaidmens labai gerai yra išanalizavusi Specialiųjų tyrimų tarnyba, apie tai jau daug nušviesta.

– jis atstovaudavo premjerui A.Kubiliui šešėliniuose pokalbiuose. Jis vesdavo pokalbius su Darbo partija, Viktoru Uspaskichu, „Tvarka ir teisingumu“, A.Sacharuku.

Pilkasis kardinolas?

Taip, toks tarpininkas, kuris galėdavo su visais kalbėtis, taip pat su verslu, bendrovėmis, įmonėmis, ministrais.

Jis buvo labai įtakingas ir svarbus asmuo tuo metu.

Po bylos jis dar kandidatavo Panevėžyje ir jam buvo skirta iš konservatorių, nors jis buvo suspenduotas, antra didžiausia pinigų porcija po A.Kubiliaus. A.Kubilius Antakalnyje gavo tuos pinigus vienmandatėje, o V.Matuzas – Panevėžyje. Ir pralošė Povilui Urbšiui. Tie dalykai irgi šį tą pasako.

Ar koncernas kaip nors rėmė konservatorių partiją, ne tik žodžiu?

Aš žinau tai, kas yra paskelbta viešai, kad buvo legalus finansavimas. Aš kalbu už save, ne už „MG Baltic“ koncerną“.

A.Sacharukas kalba apie tai, kad jam buvo pasiūlyti 700, jis tik nežino, ar 700, ar 700 tūkst. litų už tam tikrus sprendimus.

Man tai nėra žinoma. Nebūčiau tikras, kad taip buvo. Bet kokiu atveju, aš nebuvau tokiuose pasiūlymuose ir nežinau, ar tai būtų adekvati suma. Konservatoriai apskritai norėjo, kad A.Sacharuko frakcija tiesiog tarnautų jiems Seime, nedavė nei postų, nei kitų dalykų. Nežinau, ar pinigai būtų logika.

Iš to, ką sakote, galima daryti išvadą, kad Vytauto Bako tyrimas iš tiesų yra selektyvus?

Taip. Kai prieinama raudona linija, paliečiami tie, kurių negalima liesti, staiga tai tampa labai neįdomu, išraiškingai aiškinama iki tokio keisto lygio dalykai – skambiai, bet prie esmės neprieinama. Tas pats yra su „Rosatom“ tyrimu. Yra nutylėti labai rimti dalykai. Nepaisant to, kad komitetas turėjo tuos duomenis, nors VSD norėjo nuslėpti juos. Aš pats jiems tuos duomenis pateikiau.

Straipsnio tęsinį skaitykite lrytas.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top