alfa.lt
Lietuvos sveikatos apsaugos sistema apimta stambiosios korupcijos. Kyšių reikalaujama už vaistų, brangios aparatūros, maitinimo, statybų, informacinių technologijų pirkimus. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka daugybę ikiteisminių tyrimų dėl įtakingų gydymo įstaigų veikėjų galimų korupcinių nusikaltimų.
Įtarimai respublikinių ligoninių vadovams
Pernai rudenį STT Šiaulių valdybos pareigūnai sulaikė Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą Petrą Simavičių ir kitus šios ligoninės vadovus. Jie įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, kyšininkavimu ir kitais nusikaltimais.
STT Panevėžio valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus Ivano Dorošo, kuris įtariamas už protekcijas jo vadovaujamoje įstaigoje laimėti viešuosius pirkimus paėmęs keliolikos tūkstančių eurų kyšį. Bet, pasak prokurorų, tai nereiškia, kad vien pinigais. Kyšio formos esą galimos ir kitokios. Vykdant viešuosius pirkimus – ligoninės statybos, remonto darbams ir medicinos įrangai – per kyšius laimėtoja galėjo tapti ne viena bendrovė.
Urbšys: liudytojai gali patirti spaudimą
Atlikus tyrimo veiksmus, I. Dorošas pernai lapkritį po 9 mėnesių su prokurorų leidimu grįžo į savo pareigas.
„Jie toliau eina savo pareigas, turi tuos pačius administracinius įgaliojimus ir niekas neįrodys kitaip, kad jie gali savo tas administracines galias naudoti tam, kad galėtų išvengti atsakomybės. Logiška yra tai, kad tie žmonės yra jų pavaldume, ir jeigu jie sutiko duoti parodymus prieš juos, tai dabar jiems kiekvieną dieną tenka susitikti su tuo pačiu vadovu, prieš kurį galėjo duoti parodymus. Tai, be abejo, po kiek laiko tas asmuo pakeis tuos parodymus, ir tai, kad teismų praktika pas mus yra daugiau palanki būtent tokiems įtariamiesiems, nes esmė – kuo aukštesnes pareigas užima koks nors įtariamasis korupcinėse bylose, tuo jam palankesni teismo sprendimai dėl sugrąžinimo į pareigas, nes paprastai tokie tyrimai trunka labai ilgai“, – pastebi Seimo narys Povilas Urbšys.
Gailius: neteisėtą veiklą toleruoja SAM?
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius turi įtarimų, kad tokią neleistiną veiklą galimai toleruoja pati Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
„Sveikatos ministerija turėtų vertinti, jei kalbame apie Panevėžio ir Šiaulių ligonines, turimą informaciją, gautą iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, ir spręsti tokių asmenų nušalinimo klausimą. Ir kai tokie klausimai nesprendžiami, susidaro įspūdis, kad toleruojama galbūt yra tokia neteisėta veikla pačios Sveikatos ministerijos vadovų“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.
Glaudūs ryšiai su teisėsauga
Įtakingi įtariamieji jautėsi nebaudžiamai ir dėl savo ryšių su aukštais teisėsaugos pareigūnais bei prokurorais, kuriems jie darė įvairias paslaugas. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis trečiadienį priėmė sprendimą neseniai Šiaulių apygardos vyriausiojo prokuroro pareigų netekusį Aivarą Povilaitį paskirti į žemesnes pareigas, perkelti užimti žemiausias pareigas – eilinio apylinkės prokuroro dėl jo neskaidrių ryšių su Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovu P. Simavičiumi. Dėl neslepiamų ryšių su tuomečiu apygardos vyriausiuoju prokuroru STT Šiaulių valdybos pareigūnai net turėjo kreiptis į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentą, kad šio padalinio prokurorai sankcionuotų slaptus sekimo veiksmus ir kontroliuotų ikiteisminį tyrimą. Dar daugiau – atvirą globą demonstravo ir tuometis generalinis prokuroras Darius Valys, kuris, nors ir žinodamas apie A. Povilaičio nederamus ryšius, jį globojo ir, net pasibaigus A. Povilaičio kadencijai, toliau pavedė jam laikinai eiti pareigas.
Slapta įrašytuose pokalbiuose įtariamasis Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas P. Simavičius giriasi ir savo santykiais su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriumi Kęstučiu Jucevičiumi, su kuriuo jį supažindinęs ne kas kitas, o įtakingos opozicinės partijos šešėlinis sveikatos ministras.
VLK vadovas – taip pat skandalų epicentre
Valstybinės ligonių kasos vadovas A. Sasnauskas pirmos instancijos nuteistas dėl piktnaudžiavimo organizuojant viešuosius pirkimus ir yra nušalintas iki Apeliacinio teismo nuosprendžio. Jei apeliacinės instancijos teismas paliks galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį, jis bus atleistas iš VLK vadovo pareigų. Tuo metu laikinasis Socialdemokratų globojamas laikinasis milžiniškas privalomojo sveikatos draudimo lėšas administruojančios Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Gintaras Kacevičius taip pat įsipainiojęs į protegavimo skandalą. Tik tapęs laikinuoju vadovu, iškart įsteigė antrąjį VLK vadovo pavaduotojo etatą, į kurį paskyrė jam itin artimą eilinę, jokios patirties neturinčią Teisės skyriaus darbuotoją. Žadvilei Abelienei iškart pavesta kuruoti ir viešuosius pirkimus.
„Komisijos darbo grupės posėdžių metu atskiri VLK pareigūnai informavo komisijos narius, kad jiems netgi buvo daromas psichologinis spaudimas priimti sprendimus, kurie prieštarauja Valstybės tarnybos įstatymo nuostatoms, tai, be jokios abejonės, yra neteisėta ir apie tai buvo informuota Sveikatos apsaugos ministerija. Beje, STT pareigūnai taip pat dalyvavo šiame posėdyje ir girdėjo šią informaciją. Tuometė sveikatos ministrė į tai reagavo švelniai ir nesiėmė jokių priemonių nei pažeidimams pašalinti, nei įvertinti vadovo veiksmus. Seimo Antikorupcijos komisijos pozicija yra labai aiški, kad tokie sprendimai turi būti įvertinti atsakingai“, – sakė V. Gailius.
„Dar nesusipažinau su Antikorupcijos komisijos išvadomis, susipažinsime, bus sprendimai“, – žada naujasis sveikatos apsaugos ministras, Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Juras Požela.
Naujasis ministras žada imtis kovos su korupcija
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.