Tomas Hendrikas Ilvesas. Vakarų šrioderizacija

Spalio 7 dieną Varšuvoje įvyjo „Laisvės riterio“ premijos įteikimo ceremonija. Buvęs Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas pasakė kalbą apie Rusijos ir Vakarų problemas, kurią siūlome mūsų skaitytojų dėmesiui.

Išvertė Linas Karpavičius.

***

Vakarų šrioderizacija

Mes susirinkome čia, kad pagerbtume Aleksejų Navalną, žmogų, kurį persekiojo, areštuodavo, bandė nunuodyti, nuteisdavo už tai, kad metė iššūkį bandidiškai autokratijai, kuri nenuilstamai artėja prie klasikinio totalitarinio valdymo tipo. Kame jo nusikaltimas? Tik tame, kad jis taikiomis priemonėmis įgyvendindamas kiekvieno žmogaus neatimamą teisę į žodžio laisvę bei asmens saviraišką, metė iššūkį vagių ir žudikų režimui. Navalno istorija nėra nauja. Per dešimtmečius iki komunizmo žlugimo šios istorijos kartojosi ir kartojosi. Josifas Brodskis, Natanas Ščaranskis, Aleksandras Solženycinas, Andrejus Sacharovas ir šimtai kitų buvo persekiojami tikrame to meto Mordore, Sovietų Sąjungoje.

Deja yra jau ir nauji niuansai. Tais metais, kai aš dar dirbau jaunu tyrėju – analitiku, o po to radijo stoties Svoboda estiško skyriaus vadovu, pas mus vakaruose buvo aiškus įsitikinimas savo moraliniu teisumu, kurį priešpastatydavom tamsioms sovietinėms jėgoms. Vyriausybių, parlamentų, tarptautinių forumų lygyje. Paradoksalu, bet ši moralinė takoskyra buvo palaikoma pačių sovietų ideologų, kurie laikėsi nuoseklių antikapitalistinių pozicijų. Nebuvo galima įsivaizduoti, kad Stalino komisarai ar Brežnevo politinio biuro nariai pirktų sau vilas Rivjeroje, slidinėjimo chato (namus) Saint–Morice, butus dangoraižiuose, kurie priklauso Amerikos prezidentui, arba dokus savo šimtametrinėms jachtoms Saint-Tropeze ar Pirėjuje. Mums, gauti pinigus iš totalitarinių struktūrų vienareikšmiškai reiškė arba kyšininkavimą arba šnipinėjimą. Ir abiem atvejais galėjo iššaukti baudžiamajį persekiojimą ir vieningą visuomeninį pasmerkimą. Šiandien liberalūs demokratiniai vakarai prarado šį moralinį pranašumą. Mes tapome nusikaltėlių bendrininkais, faktiškai apsijungę su laisvės, apšvietos, įstatymo viršenybės ir žmogaus teisių priešais. Mes tapome bendrininkais Rusijos nuopolio, kuri žlunga slegiama vagysčių ir korupcijos. Bet tai artina ir mūsų pabaigą. Todėl savo trumpame pasveikinime Aleksejui Navalnui aš neakcentuosiu jo neginčijamų nuopelnų išaiškinat korupcijos atvejus Rusijoje. Tai bus netikra ir dirbtina bei turės falšo prieskonį parodant mūsų moralinį pranašumą. Kad iš tikrųjų pagerbti Aleksejaus Navalno pastangas, mes visų pirma turime pasipriešinti tam puvimo procesui, kuris taip išbujojo mūsų gimtuose liberaliuose Vakaruose. Šis puvėsis pareina iš mūsų korumpuotų politikų ir politinių partijų, iš mūsų kvailų ir gobšių vyriausybių ir netgi iš prestižinių šimtametes tradicijas turinčių universitetų. Jis pareina iš verslo, kuris kelia pelno interesus aukščiau teisingumo, tiesos ir laisvės. Jis pareina iš bankininkų, juristų ir finansininkų, kurie visada pasiruošte „plauti“ ir purviną kapitalą ir purviną reputaciją. Ši korupcija – mūsų korupcija, kuri kremliaus „bojarinams“ su jų patarnautojais ir kitiems panašiems režimams leidžia toliau nebaudžiamiems grobti ir žudyti.

Ponai ir ponios. Kažkur prieš 15 metų aš netyčia išleidau į apyvartą naują terminą „šrioderizacija“. Aš likau jo anoniminiu autoriumi iki tol, kol mano brangus draugas Edvardas Lukasas neišdavė manęs savo straipsnyje The Ekonomist, kai jau buvau palikęs savo Prezidento ofisą ir naujadaro autorystė nebeturėjo jokios reikšmės. Sufiksas „zacija“ puikioje rusų kalboje reiškia bendrą procesą, skirtingai nuo analogiško angliško „zation“ ir turi aiškų atpažįstamą skambesį ir pririša jį prie valstybės, kuri efektyviau nei bet kas kitas šiuo metu pasaulyje naudoja papirkinėjimą ir kyšininkavimą. Daugelis kitų režimų taip pat šiuo aspektu turi nuodėmių: nuo Kinijos iki Azerbaidžano ir nuo Filipinų iki Kongo, purvini pinigai išmušami ir išspaudžiami iš silpnų ir beteisių tam, kad būtų pompuojami į mūsų politinių procesų pelkes ir ištvirkintų mūsų politinę sistemą. Ar tai būtų europarlamentarai pridengiantys iššaukiančius žmogaus teisių pažeidimus Kaukaze, ar vienas iš pagrindinių JK universitetų priimantis pinigus iš Kinijos komunistų partijos už tai, kad atsisako savo moksliniuose darbuose publikuoti kritišką medžiagą apie Kinijos Liaudies Respubliką. Visi Vakarai persmelkti šia korupcija. Kas dar blogiau, kad mes apie tai negalime atvirai kalbėti, bijodami negatyvių juridinių ir finansinių pasekmių. Puikiai žurnalistei Ketrin Belton, autorei šokiruojančios ir demakuojančios knygos „Putino žmonės“, šiuo metu gręsia sekinantis teismo procesas, kurį inicijavo sunerimusi režimo viršūnėlė. Šio proceso tikslas ne tik finansiškai sužlugdyti autorę, bet ir išgąsdinti visus likusius, kas surizikuotų tirti slaptus ryšius tarp „silovikų“ (jėgos struktūrų vadovų), verslo, organizuoto nusikalstamumo ir valstybinės valdžios, formuojančių Rusijos valdantijį elitą.

Ir reikalas ne tik godume ir piniguose, kai kada tai valdžios troškimas. Prisiminkite, kaip Europos Liaudies partijos frakcija neišbraukė iš savo gretų populistinės partijos, nežiūrint į jos fundamentalų nesuderinamumą su deklaruojamomis vertybėmis – tik dėl to, kad išsaugoti savo dauguma Europarlamente. Jei vardinčiau visus korupcijos atvejus Vakaruose, tai užimtų ne vieną valandą, bet dienas, savaites ir metus. Ponai ir ponios, pas mus nėra laiko baisėtis šia problema. Reikia pradėti ją spręsti.

Aleksejus Navalnas buvo nuteistas pagal juokingą pretekstą, už tai, kad turėdamas lygtinį teistumą laiku neatsižymėjo policijos skyriuje nors tuo pačiu metu sirgo ir atgavinėjo jėgas po apnuodijimo preparatu Novičok. Kita vertus, jo realūs nusižengimai prieš valdžią, tai serija tyrimų ir kaltinimų valdžiai, tame tarpe ir dėl groteskiškai neskoningų rūmų pastatytų Kremliaus diktatoriui, kurie pakartoja visas įmanomas naujųjų laikų vagių ir cariukų klišes nuo Trampo iki Janukovičiaus. Vienok, kaltinimas beskonybe šiuos ponus nelabai liūdina, už tai jie bijo ko kito – žmonių nepasitenkinimo, kurie gyvena skurde. Tokių kaip rusai, kurių, 40 procentų, kylant kainoms taupo net maistui. Mums Vakaruose jų problemos nerūpi. Mes paprasčiausiai piriimam vogtus pinigus.

Gerbiami svečiai, vienoje iš paskutinių savo knygų „Nuosavybė ir laisvė“ a.a. Ričardas Paipsas, istorikas ir stiprus Rusijos ir Sovietų sąjungos žinovas, suprantamai paaiškina kodėl ne tik rusų oligarchai ir kleptokratai, bet ir visu autokratinių režimų elitas, nori saugoti savo pinigus Vakaruose. Rusiją tai liečia labiausiai, nes ši šalis gyveno pagal civilizuotus įstatymus tik labai neilgą savo istorijos tarpsnį. Nuo vasario iki spalio 1917 metų. Ten kur negalioja įstatymo viršenybė, kur autokratas gali lengvai pavogti arba jėga atimti svetimą nuosavybę, jį persekioja vadinamojį Kanto „kategorinio imperatyvo“ baimė. Šiuo atveju, kad kažkas gali pasielgti su juo tai, kaip ką tik jis pats stumiamas godumo pasielgė su kitais. T.y. paprasčiausiai atims užgrobtą turtą. Todėl jie turi vienintelę išeitį – pervesti savo nekuklias santaupas ten kur veikia įstatymai, ar tai būtų Londonas ar Dubajus, Niujorkas ar Talinas. Bet kur, kur valstybės teisinė sąranga pagal nutylėjimą mano, kad indėlininko pinigai uždirbti ne vagystėmis ar nelegaliomis kombinacijomis, bet teisėtu būdu. Būtent įstatymo viršenybė užtikrino Vakarų suklestėjimą. Mes paprasčiausiai žinome, kad jokia valdžia negali neteisėtai atimti mūsų neliečiamą nuosavybę. Vienok gaunasi, kad ta pati mūsų valdžia leižia autoritariniams režimams saugoti pas mus jų prisiplėštus turtus ir persekioti tuos, kurie kaip Aleksejus Navalnas, bando su šiuo nesusipratimu kovoti. Vadinasi yra būtina keisti mūsų įstatymus ir praktikas. Britų sistema tirianti „nepaaiškinamos kilmės turtą“, turi išplisti ir į kitas Vakarų valstybes ir turi būti pradėta taikyti plačiau ir griežčiau. Anoniminės tarpinės kompanijos, kurių pagalba, Rusijos valdančiųjų parankiniai, tegu ir nevyriausybinės Semiono Mogilevičiaus mafijos, pirko butus D. Trampo bokštuose, turi atsidurti už įstatymo ribų. Žymiai griežtesnis reguliavimas ir vizų draudimai turi būti pradėti taikyti dėl to, kad apsunkinti GRU ir FSB agentų atvykimą į Europą ir čia vykdyti nusikalstamus įsakymus. Analogiškai, apribojimai dėl įvažiavimo turi būti taikomi ir valstybės tarnautojams, bei valstybės vadovams. Neleidžiant žudikams ir nusikaltėliams laisvai judėti po mūsų šalis, reikėtų patraukti atsakomybėn kai kuriuos Europos valdininkus- tokius pavyzdžiui kaip buvęs Austrijos užsienio reikalų ministras Michaelis Špindelegeris, kuris, kad patenkinti Kremliaus interesus, pareikalavo iš Austrijos pasieniečių paleisti interpolo paieškomą Michailą Golovatovą, už akių nuteisto už žmogžudystę trylikos lietuvių. Arba vėl paimkime tą pačią Austriją užblokavusią Europos Taryboje sankcijas, kurios neleistų Raifaizen bankui , stambiausiam diktatoriaus A. Lukašenkos kreditoriui ir toliau kredituoti šį pasibaisėtiną režimą.

Kaip jau sakiau korupcija nežino sienų. Mūsų pačių „šrioderizacija“, mūsų „fransua fijonai“ ir „karinos knaisel“, mūsų „lipponenn“ ir jiems panašūs, kurie palikę valstybės tarnybas tuojaus pat lenktynėse dėl grobio pradeda dirbti taip vadinamų „nepriklausomų“ energetinių kompanijų naudai, o iš tikro kompanijų, kurias valdo kleptokratiniai režimai. Visi jie, perfrazuojant Leniną, perka virvę ant kurios bus patys tų autokratų pakarti. Pakartosiu: mes (europiečiai) būsime pakarti, ne jie. Ir tai dar viena svarbi priežąstis dėl kurios mes turime atiduoti pagarbą Aleksejaus Navalno ryžtui ir drąsai. Jis demonstruoja visam pasauliui ir Rusijos piliečiams ne tik patologinį grobstymą ir nesiskaitymą su įstatymais Rusijoje, bet ir pastato veidrodį prieš mus pačius. Mus, kaip nusikaltimo bendrininkus, padedančius pumpuoti pinigus diena iš dienos, milijoną po milijono iš skurstančios Rusijos ir beteisės liaudies. Šie eurai ir doleriai patogiai nusėda mūsų lyderių, bankų, universitetų, kino studijų, politinių partijų, lobistų kišenėse. Lobistų – mūsų atviros visuomenės priešų.

Aš norėčiau visiems padėkoti už dėmesį ir pasakyti: tikiuosi, kad mes sugebėsime kažką padaryti dėl Aleksejaus. Ačiū.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top