Ar bus ir kiek keliami medikų atlyginimai? Kodėl kilo chaosas vaistinėse dėl receptų? Kas ir kaip daro neskaidrią įtaką Sveikatos apsaugos ministerijai monopolizuojant kaulų čiulpų transplantacijas ir elektroninės sveikatos projektus?
Kaip į šiuos ir kitus Tomo Dapkaus klausimus atsakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga per pokalbį „Savaitės panoramoje“?
Jūsų dėmesiui siūlome ir Tomo Dapkaus komentarą:
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nauja vaistinių tvarka, kai beveik už visus vaistus reikalaujama recepto, atskleidė sisteminę problemą.
Gal ir taip, bet ne tą, apie kurią kalba ministras.
Daugybė žmonių, kurie nesiekė gauti kompensacijos už vaistus ir kurie mėnesiais ir metais vartoja gydytojo paskirtus vaistus, dabar turės vaikščioti pas savo gydytoją, kad atlikti formalumą – gautų receptą, o po mėnesio – ir vėl atgal į eilę.
Žinoma, kai kas ieškos išeičių – vaistai bus išrašomi didesniais kiekiais, bus ieškoma pažįstamų.
Tai niekaip neprisideda prie gydytojų apkrovimo mažinimo.
Be to, racionalus žmogus, nuolatos vartojantis jam gydytojo paskirtus vaistus, neveiks prieš save, jis vaistus perka ne „Maxima“ parduotuvėje, o vaistinėje, kur pokalbyje su vaistininku gali pagrįsti to ar kito jam paskirto vaisto vartojimo istoriją.
Akivaizdu, kad vaistinės, atsakydamos į „slaptą tikrinimą“, nusprendė pademonstruoti, kaip nesvarbu žmogus ir kaip svarbu formalumas.
Gaila, kad ministras, užuot ieškojęs išeities, gina jam politiškai nenaudingą naują tvarką.
Nereikia naikinti „slaptų tikrinimų“ galimybės, bet ministras turi reikalauti iš vaistinių lankstaus požiūrio į žmogų – ne kaip į tuščią vietą.
Pagal dabartinę vaistinių įvestą tvarką vaistinėje už prekystalio gali stovėti robotas ar „Maxima“ pardavėja, o ne vaistininkas – duodi receptą, duoda vaistus, neturi – eik stok į pusės mėnesio eilę pas šeimos gydytoją arba eik į privačią kliniką ir mokėk dar.