Tradicinė itališka šeima – jau seniai praeityje

laikmetis.lt

Tradicinė itališka šeima jau seniai liko praeityje. Vaikų skaičius šeimoje šioje šalyje mažėja jau kelis dešimtmečius, rašo „CNE News“.

Rašoma, kad nors G. Meloni vyriausybė kovą už didesnį gimstamumą paskelbė vienu svarbiausių savo prioritetų, tačiau aiškios politikos kol kas nėra, o skaičiai rodo niūrų vaizdą. Kiekviena italė dabar vidutiniškai susilaukia 1,24 vaiko, o norint išlaikyti gyventojų skaičių, kuris nuo 2014 m. sumažėjo 1,5 milijono, reikia 2,1 vaiko. Ekspertai apskaičiavo, kad norint išlaikyti dabartinę socialinę apsaugą, iki 2030 m. šis skaičius turėtų išaugti bent iki 1,6. Dėl to šalyje reikia vykdyti skatinamąją politiką. Jos poreikis, kuris, beje, yra visoje Europoje, dar aktualesnis Italijoje, kurioje vyrauja ekonominis sąstingis ir milžiniška valstybės skola.

Šeimos reikalų ministrė Eugenia Roccella (Eudženija Ročela) teigia, kad norint sustabdyti dabartinę niūrią tendenciją, būtina iš naujo įvertinti motinystę. Geras, bet kartu ir silpnas patarimas. Dažnas atkreipia dėmesys į tai, kad iškyla materialinio pobūdžio problemos. Jaunos poros, kurios norėtų susilaukti vaikų, kartais yra priverstos atidėti ar net visiškai atsisakyti minties turėti vaikų. Tai savo ruožtu susiję su archajiška Italijos ekonomikos struktūra.

Italijos (grynasis) darbo užmokestis yra ketvirtadaliu ar trečdaliu mažesnis nei Prancūzijoje ir Vokietijoje, tačiau pragyvenimo išlaidos didelės. Tai reiškia, kad vienų pajamų paprastai nepakanka. Valstybinių lopšelių ir darželių skaičius – ribotas, o privačios vaikų priežiūros paslaugos brangios. Seneliai, kurie galėjo prižiūrėti vaikus tradicinėje italų išplėstinėje šeimoje, dabar dažnai taip pat dirba arba gyvena ne tame pačiame mieste.

Šalyje, kurioje trys ketvirtadaliai dirbančiųjų dirba mažosiose ir vidutinėse įmonėse, sunku užtikrinti vaikų priežiūrą įmonėje. Juk darbas ne pilną darbo dieną šalyje nėra paplitęs, o dar ir prasčiau apmokamas. Tačiau pastaraisiais metais padėtis pagerėjo, rašo „CNE News“. Pavyzdžiui, M. Draghi vyriausybė 2021 m. įvedė pirmąją visuotinę išmoką vaikui, kuri, priklausomai nuo pajamų, siekia nuo 50 iki 175 eurų vienam vaikui per mėnesį. G. Meloni pridėjo keletą fiskalinių priemonių: perpus sumažino PVM sauskelnėms ir kūdikių maistui bei sumažino mokesčius vaikus auginantiems tėvams. Tačiau iš 4 mlrd. eurų, „Corona“ ekonomikos gaivinimo plane skirtų lopšeliams ir darželiams statyti, dėl biurokratinio vilkinimo nebuvo išleistas nė vienas euras.

Šaltinis: CNE News

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top