Savivaldai dažnai tenka įgyvendinti sprendimus, kuriuos priėmė ne ji. Ne visada Vyriausybės nutarimai, ministerijų sprendimai atitinka geriausius rajono gyventojų interesus. Tik keli pavyzdžiai: nelegalių migrantų apgyvendinimas savivaldybės teritorijoje prieš vietos bendruomenės valią, mokyklų tinklo pertvarka, grasinanti uždaryti mažų miestelių mokyklas, tėvų dorovinių įsitikinimų neatitinkančios lytinio švietimo programos, kurioms nepritaria dauguma vertybiškai orientuotų pedagogų.
Ar galima ką nors padaryti? Taip, galima. Pirmiausia, Vyriausybės nutarimai ar ministerijų įsakymai, prieš juos priimant, yra derinami su savivalda (Lietuvos savivaldybių asociacija). Antra, jų įgyvendinimas palieka savivaldai tam tikrą manevro laisvę, kuri yra numatyta arba įstatymuose, arba juose pačiuose. Jei būtų kitaip, LR Konstitucijoje numatyta savivaldos teisė būtų tik abstrakcija.
Pasinaudodami įstatymuose ir teisės aktuose numatyta diskrecijos teise, savivaldos organai gali formuoti savivaldybės gyventojams kiek įmanoma palankesnį teisinį rėžimą sušvelnindami ne visada vietos bendruomenės ir vietos gyventojų interesus atitinkančio valstybinio reguliavimo pasekmes.
Konkretus pavyzdys. Nuo rugsėjo 1 d. mokiniai grįžta į mokyklas. Nors Pasaulinė sveikatos organizacija jau neberekomenduoja taikyti atrankinio testavimo dėl pernelyg didelių su tuo susijusių kaštų ir efektyvumo stokos, LR Švietimo, sporto ir mokslo ministerija vis dėlto nusprendė jį naudoti mokykloje. Taigi jį teks organizuoti.
Kaip padaryti, kad dėl šio sprendimo nenukentėtų tėvų interesai?
Sprendimus dėl mokinių testavimo savivaldybėje priima savivaldybės administracijos direktorius.
Savivaldybė gali nuspręsti testavimą organizuoti dviem būdais:
a) nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimo būdu (kas 4–7 dienas);
b) greitųjų antigeno testų (savikontrolės) būdu (kas 3–5 dienas).
Ne visi tėvai sutinka testuoti savo vaikus nosies landų tepinėlių ėminių būdu. Siekiant išvengti įtampų, rekomenduotina praktikoje taikyti arba–arba politiką: t.y. savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu numatyti galimybę mokykloms pasirinkti vieną ar kitą būdą.
Nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimas yra atliekamas valstybės lėšomis. O štai kokiomis lėšomis bus finansuojami greitieji antigeno testai – neaišku. Šioje vietoje savivaldybė gali ir turi ateiti švietimo įstaigoms ir tėvams į pagalbą, naudodama civilinei saugai skirtas lėšas.
Būdamas Trakų raj. meru sieksiu, kad Vyriausybės nutarimai ir ministerijų sprendimai savivaldos lygmenyje būtų įgyvendinti laikantis didžiausio palankumo gyventojams principo, tuo tikslu pasinaudodamas bet kokia, net mažiausia teisės aktuose numatyta diskrecijos teise ir biudžeto teikiama galimybe.
Politinė reklama sukurta kandidato,
viešinama savanoriškai