Tūkstančiai Europos piliečių jau pasakė „NE vandens tiekimo privatizavimui“ – prisijunk ir TU!“

Vanduo yra ne tik formulė H2O, vanduo yra GYVENIMAS

Teisė į geriamąjį vandenį buvo deklaruota Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos, kuri 2010 m. liepos 28 d. patvirtino rezoliuciją Nr. 64/292 „Žmogaus teisė į vandenį ir sanitariją“.

Lietuvoje ir daugelyje Europos šalių vandens tiekimas gyventojams kol kas yra savivaldybių nuosavybė ir prerogatyva, tačiau labai greitai situacija gali pasikeisti – Briuselyje jau rengiami teisės aktai, atversiantys kelią įmonėms privatizuoti geriamąjį vandenį, kuris visuomet buvo ir turėtų išlikti visuomenine gėrybe ir netapti preke.

Kaip rodo praktika, geriamojo vandens, kaip ir bet kurios visuomeninės gėrybės, privatizavimas atneša tik liūdnų padarinių: vandens kokybė net pablogėja, kad vanduo atitiktų bent minimalius higienos reikalavimus, privatūs vandens tiekėjai ima naudoti chemikalus, pavyzdžiui, chlorą. Net ir pablogėjus vandens kokybei bei prieinamumui vandens tiekimo paslaugos pabrangsta, nes privačios įmonės siekia didinti savo pelną.

Todėl tarptautinės socialiai aktyvios organizacijos ėmėsi iniciatyvos suburti visos Europos piliečius, skatindamos išreikšti savo nuomonę prieš vandens tiekimo privatizavimą

2012 m. kovo 22 dieną jos pradėjo tarptautinę akciją „VANDUO yra žmogaus teisė“ (angl. „WATER is a human right“). Pagrindinis akcijos organizatorius yra Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija (angl. European Federation of Public Service Unions – EPSU).

Akcija tęsis iki 2013 m. rugsėjo 1 dienos. Jos metu bus siekiama surinkti per 1 mln. Europos piliečių parašų, kurie kartu su peticija prieš vandens tiekimo privatizavimą bus įteikta Europos Komisijai.

Peticijoje kreipiamasi į Europos Komisiją – siūloma parengti įstatymą, kuriame aprūpinimas vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimas būtų laikomi būtiniausiomis visuotinėmis viešosiomis paslaugomis. „ES įstatymas turi įpareigoti vyriausybes užtikrinti pakankamą visų gyventojų aprūpinimą švariu geriamuoju vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimą jiems“, „vanduo yra ne prekė, o visuomeninė gėrybė“, – teigiama peticijoje (visą peticijos tekstą lietuvių kalba galima rasti čia).

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra EPSU narė, o Federacijos pirmininkas Juozas Neverauskas yra paskirtas kampanijos „VANDUO yra žmogaus teisė“ koordinatoriumi Lietuvoje. Akcijos ambasadoriumi maloniai sutiko būti LTV laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjas Ignas Krupavičius.

* * *

Peticiją „VANDUO yra žmogaus teisė“ galima pasirašyti 2 būdais:

• elektroninę formą internetu – ieškokite čia:

• popierinę formą galima parsisiųsti čia:

Jau pasirašytas popierines peticijų formas galima atnešti į Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos būstinę Vilniuje, adresu J. Basanavičiaus g. 29A–23.

Daugiau informacijos apie akciją tel. +370-5-2305904, mob. tel. +370-687-20087, + 370-699-05200.

Peticiją gali pasirašyti kiekvienas pilnametis Europos Sąjungos pilietis (Lietuvoje – 18 metų sulaukęs ir asmens tapatybės dokumentą turintis asmuo).

Pasirašyti peticiją galima tik vieną kartą.

* * *

Daugiau informacijos apie tarptautinę akciją „VANDUO yra žmogaus teisė“ rasite:

• oficialioje akcijos interneto svetainėje

• video medžiagoje lietuvių kalba Vimeo ir Youtube (žr. straipsnio apačioje) kanalais.

• Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos interneto svetainėje:
http://www.pramprof.lt/
https://www.facebook.com/VanduoYraZmogausTeise

Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė!

Vanduo yra visuomeninė gėrybė, ne prekė!

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top