Mano spaudos skiltys pastaruoju metu tapo gana apokaliptinės, bet dėl svarių priežasčių. Ką tik šią savaitę, kai Anglijos bankas (Bank of England, BOE) buvo priverstas de facto imti teikti finansinę pagalbą Jungtinės Karalystės pensijų fondams, gavome patvirtinimą, kad mūsų finansų sistema vėl yra ties griūties riba.
Rugsėjo 28 dieną, apie vidurdienį Anglijos bankas žengė (atgal) į vertybinių popierių rinkas ir pradėjo supirkinėti ilgesnio termino vyriausybės obligacijas, kad sustabdytų jų vertės smukimą, dėl kurio galėjo sutrikti visa finansų sistema. Pensijų fondai susidūrė su dideliais maržos reikalavimais (margin call), kurie grasino greitais šuoliais smukdyti jų įsipareigojimus, nes didėjančiame investitorių ir klientų rate būtų susvyravęs pasitikėjimas jų likvidumu ir mokumu.
Iš tiesų BOE įsikišo, kad apribotų ydingą maržos reikalavimų ratą, su kuriuo susidūrė pensijų fondai dėl krintančios vertybinių popierių vertės.
Be BOE įsikišimo tą popietę būtų galėjęs prasidėti masinis pensijų fondų ir, labai tikėtina, kitų finansinių institucijų, nemokumas. Akivaizdu, kad jei vienas didžiausių pasaulio finansų centrų, Londono miestas, susidurtų su finansine panika, ji akimirksniu išplistų po likusį pasaulį.
Atrodo, kad globali finansų sistema buvo dar sykį centrinių bankų rankomis atitraukta nuo griūties ribos. Tačiau tai buvo tik laikinas sutvirtinimas.
Dabar akivaizdu, kad tiesioginis finansinis žlugimas kelia grėsmę visoms Vakarų ekonomikoms, nes jei pensijų fondams, dažnai laikomiems labai nuobodžiais investuotojais dėl jų rizikos vengiančio investavimo profilio, kyla nemokumo grėsmė, tai šitai gali nutikti bet kuriai kitai finansų įstaigai. Manau, kad kitas eilėje bus bankų sektorius.
Bankininkystė yra pasitikėjimo verslas. Jei išnyksta pasitikėjimas banku ar dingsta neribota valdžios parama bankui, prasideda masinis kreipimasis į banką norint išsigryninti pinigus.
Vienas ryškiausių finansinių krizių tyrinėtojų Garis B. Gortonas (Gary B. Gorton) savo knygoje „Finansinių krizių nesupratimas: kodėl mes nepastebime, kad jos ateina“ finansinę krizę apibrėžia kaip „įvykį, kai finansų tarpininkų išduotų trumpalaikių paskolų turėtojai masiškai pasitraukia arba atsisako atnaujinti savo paskolas.“
Paprastai kalbant, Gortonas sako, kad finansinių krizių metu didelis skaičius žmonių, turinčių įsipareigojimų bankui, tokių kaip depozitai, nori pinigus išsigryninti. Iš čia kilęs terminas a bank run – kai daug žmonių skuba į banką išsigryninti turimus sąskaitoje pinigus.
Pavyzdžiui, 1819 metų panikos Jungtinėse Valstijose metu žmonės stovėjo lauke prie bankų ilgose eilėse, kad pasikeistų finansinę inovaciją, banknotus, į metalinius pinigus. 1819 metų panika padėjo išsivystyti pirmajai JAV ekonominei depresijai.
Tačiau masinis išsigryninimas gali būti nematomas ta prasme, kad kiti bankai ir finansinės institucijos veikia bankus masinėmis skolomis. Pavyzdžiui, 2007-2008 metų krizės metu buvo masinės pretenzijos sutarčių pardavimo ir perpirkimo rinkai, komercinių dokumentų rinkai ir pagrindinėms brokerio lėšoms (prime broker balances). Dauguma žmonių nepastebėjo šios pradinės panikos fazės, nes finansinių firmų įsipareigojimus ir aktyvus užgriuvo kitos finansinės įmonės.
Svarbiausia čia tai, kad jei bet kokia forma įsipareigojimų atsisakoma masiškai, bankas netenka aktyvų užstatymui/pardavimui, kad galėtų įvykdyti pasitraukimo prašymus, ir bankas žlunga.
Žvelgiant į ateitį, didžiausia sisteminės bankų apgulties rizika labiausiai tikėtina Europoje.
Europos įmonės ir namų ūkiai buvo ir tebėra naikinami niokojančios infliacijos, greitai augančių palūkanų normų ir aukštyn šaunančių energijos kainų. Jie talžomi iš visų pusių, ir todėl labai tikėtina, kad daugelis jų finansiškai sužlugs.
Bankus taip pat neigiamai veikia didžiulis vyriausybinių obligacijų, kurias jie paraleliai naudoja, vertės sumažėjimas. Tai gali nesunkiai privesti bankus prie niekada anksčiau nematyto greičio ir apimties kaskadomis vyksiančių praradimų.
Man sunku įsivaizduoti, kaip tokia įvykių eiga galėtu nesibaigti bankininkystės krize be didelės apimties vyriausybių ir centrinių bankų intervencijos, kokia dabar jau ir vyksta. Ir kaip jau aiškinau, Europoje prasidėjusi bankų krizė neapsiribos tik ja.
Kaip tuomet galite jai pasiruošti?
Būdingas bankininkystės krizės bruožas yra tas, kad daugelis bankų, o gal ir visi, uždarys klientams duris ir įves išgryninimo ribas. Kitas požymis yra finansinės sistemos sutrikimai, labiausiai pastebimi atsiskaitant banko kortelėmis, dėl ko gali visai nustoti veikti mažmeninių mokėjimų sistema.
Kai 2015 metų vasarą buvau Graikijoje su savo buvusia žmona, visa ekonomika per savaitę pavirto į besiremiančią vien grynaisiais. 2015 metų Graikijos bankininkystės krizę sukėlė Europos Centrinis bankas, kai jis visai neatsakingai ir, tikėtina, dėl politinių motyvų nebeteikė Graikijos bankams skubios likvidumo pagalbos.
Buvo nustatytos išgryninimo ribos, restoranuose, parduotuvėse ir visur kitur „dingo“ ar „sugedo“ atsiskaitymo kortelėmis įrenginiai, o galiausiai bankomatai nebeišduodavo grynųjų pinigų. Buvo vykdoma kapitalo kontrolė, ir paprastiems graikams pervesti pinigus į užsienį tapo labai sudėtinga. Mes, žinoma, turėjome pakankamai grynųjų pinigų, kas dažnai nutinka, kai kas nors keliauja su krizių tyrėju į šalį, kuriai gresia krizė.
Svarbiausias dalykas yra tas, kad bankininkystės krizių metu jūs neturėsite pilnos prieigos prie savo depozitų banke. Taigi elektroniniai mokėjimo būdai, tokie kaip banko kortelės, gali tapti nieko verti. Kraštutiniais atvejais jūsų depozitai galės būti panaudoti rekapitalizuoti vargstančius bankus taikant procesą, vadinamą „pagalba bėdoje“ (bail-in).
Tokie įstatymai buvo priimti po 2008 m. krizės, ir pirmą kartą jais pasinaudota siekiant išspręsti bankų krizę Kipre 2013 metais.
Šaltinis: theepochtimes.com
2021 m. rudenį Tiesos.lt savininkas pasikeitė.
Kaip tai įvyko? Jokio paaiškinimo neteko rasti.
Buvusieji savininkai, ir dabartiniai, krepiuosi į jus: visuomenė turi teisę žinoti kas nutiko.
Prašau paaiškinti.
O kas to nežino? Tokios krizės sprendžiamos tik karu, pavyzdžiui, Antruoju pasauliniu ir suplanuotu Trečiuoju, o ką? Ne taip? Konkurentai galabijami. Vokietijai gresia trečiasis jos galabijimas. Lietuvių pseudo elitas, apsišaukėliai dimokratai, jau pilnai pasirengę Lietuvių tautą galutinai pribaigti. Valdžia ir ekonominė klasė mūsuose neobolševikinės kilmės, jau nekalbant apie dezi LRT. Na, o kiek nugalabijo žmonių bolševikai apskritai ir iki Anrojo pasaulinio karo, galite susižinoti paskaitę Aleksandrą Solženicyną (Aleksandr Solzhenitsyn), ar supratote? Jo pagrindinės knygos išverstos į Prancūzų kalbą. Tai buvo neišsilavinusio mažaraščio nuomonė, ne daugiau.
Šia savaite ir Lietuvos bankas pareikalavo padidinti rezervus Lietuvos komerciniams bankams . Šioks toks šaltukas pučia per nuogas kojas vakaru Europai ir ES dėl karo Ukrainoje ir tu anti-priemoniu kurios skirtos suvaldyti energetiniu resursu kainu šuolius ateinant šildymo sezonui . Kaip man tai normalus ‘drebuliukas’ reikės padaryti viena kita lišna taurele profilaktikai nuo peršalimo .
ismoko ‘apskritai’ ir ‘aplamai’ zodziu reiksmes pagaliau.Nors ir giriasi esas berastis,ale da mokintinas.Kaip delfinas beveik.
Teisybe laimejo skaldytojai nacionalistai.Kraujus isplove,lavonus pakavojo.Galus vandenin.Daba skleidzia savo Teisybe.Megaukites ir skaldykites.Burberiu naudai ir gerybei.
įpilk taurelę ir žmogai nuo Širvintų, juk matai, kad jau 6,04 ryto višgaidžiai trečią pasaulinį mamunėlyje užgiedojo.
visada primena,kad jis neissilavines mazarastis.Kuklumas zmogu puosia.Ale anas labai piktas ant tu,kurie issilavine.O dar jei baige univerke,fsio,mirtini priesai ir lansbergistai…Idomus subjektas,keistokas,bet idomus.Ir Solzenycina skaite,nezinia kodel prancuziskai.Kiekvienam savas caras…
O lietuviškai yra tas Solženicynas?
landsbergistai? Vagnorka, Skrebys, Ožkelytė, Paksius, Janutienė ir kiti keliais šliaužioję apie Landsbergį ir gulę kryžium, kad tik niekas, išskyrus juos, pas jį nepatektų? Ir ko nors geresnio nepasiūlytų, nepateiktų, nerodytų jokios iniciatyvos. Kaip čia tada išeina, kad tie aršiausi buvę landsbergistai dabar tapo dar didesniais ir aršesniais antilandsbergistais, iš jo gavę viską? Pareigas, turtą, privilegijas mūsų atžvilgiu, ir t.t…
yra MILAITIS IS SIRVINTUUUU.
Yra,net nuo sovietmecio.Denisovicius,Gulagai ir t.t.
Nežinau kas per išminčius yra Tuomas Malinen, kurio „spaudos skiltys pastaruoju metu tapo gana apokaliptinės, bet dėl svarių priežasčių…”.. ir kuriam yra „gudrumas”, kai eurokolūkio bankeliai „užlimks”ir neveiks bankinės kortelės, tai kas turės grynų tas „laikysis gerai ir bus šokoklade”. Kaimo „išminčius” baigęs pradinę mokyklą ir mokantis skaityti, turintis bent kiek atmintį žino, kad 2008 metų krizė prispausdinus pinigų, neisbaigė. Taip pat jis žino, kad be saiko prispausdinti ir pasaulyje ne vienas dešimtmetis platinami doleris,su juo susiję ir su JAV rezervų sistemos leidžiami platinti euras, svaras sterlingų, Japonijos jena tėra nieko verti popieriai, kurių visa „vertė” yra už juos atiduodančių savo žaliavas, prekes, atiduodančių savo darbą valstybių ir žmonių pasitikėjimas. Bent kiek išsilavinęs ir šį tą suprantantis žmogus žino, kad… Skaityti daugiau »
P.S JAV savo dolerius pavertė popieriais ne 1974 metais, o turbūt keliais metais anksčiau…
Lietuvos plikbajoriai skelbs karą Vokietijai už Lenkiją ir viskas bus o’key. Bankų krizės kaip nebuvę.
niekas niekam neskoligas nes priterliotos žaliai popieros bevertės – niekuom nepagrįstos. O putins asilų asilas pardavinėjantis resursus už bevertes popieras.
..aitai tu geriau pajuodusiu panagiu issikrapstyt.Pasaulio finansu zinovas is misko islindo.Kiek kisenej turi tu ‘beverciu popieru,’a…
ale tai durni. Priterliotų žaliai lygiai tokių pat popierų ir atiduotų atgal.
Kai vargingesni truputi praturtėja ateina finansinės „krizės”.Dar nebuvo tokios finansinės „krizės” po kurios pasaulyje sumažėtų milijardierių.Turtuolių skaičius visur nuosekliai auga.
Tomuj:
Ivyko kazkokia budinga Lietuvai makle. Ka rodo tavo mineti „redakcijos sudetis” linko neatsidarymai.
Taciau kodel tave domina detales?
Pavydi ir nori pakartot?
Prasalaiciui:
Taip doleris ne pinigas , o zalias popierelis.
Taciau bet kokio suherio metu svarai,eurai metami kibirais lauk, o doleris lieka doleriu.
Kaip sake haupsturmfiureris Oigenas 1p45m balandzio men. Paklaustas ka renkasi, Gelezini Kryziu ar $10.000: Bijau , kad turesiu rinktis dolerius, gruppenfiureri..
Beje rubliukai net ir tada tetiko tapetu alternatyva.
nebuk xuilo stasy 2022-10-6 11:15 .. Kas gi iš ryto burnele daro ? Gal mielasis pasiutote ,..man tai Tomas J nerimą kelia , panašu kad žmogų ta istorija su Tiesomis kiek užspaudė į kampa, o ir dabar jam lieka tik kodėlčiuoti po kiekvienu str.
..sakiau,kad tavo klausimas yra lakmusas komentatoriams.Ziu,kaip dailiai save isryskino Stasys ir Dzeikas.Dieviau,iki ko mes nusiritom….
Tomujui:
As neneigiu, kad tiesos.lt buvo uzgrobtas.Ir TomuiJ. galima tik padekoti, kad isknyso tai.Tiksliau to uzgrobimo pozymius.
Taciau ka? Kas nors skundziasi? Protestuoja?
Ne.Priesingai.Visi patenkinti ir sypsosi.
Tiesa apie Mergaites istorija , apie piketus priesais prezidentura kiekvieno menesio 17 diena mes daugiau negirdime.
Tautai nebeidomu.
Denisovicius,Gulagai yra lietuviškai, bet nėra svarbesnės, kodėl nepaminėjai? Pabijojai?
O kaip skaitykit armstrongeconomics dot com.
Make guaranteed to secure yes, that’s rightand equipment for your body before jumping in, like which has a wrist strap.Lots of individuals, though, like to spend time within the hot tub –some for hours. Waterproof canon camera The camera body can be shock resistant,if dropped from distances as much as 4 feet; and in addition is dustproof to aid keep it from being dirtied by filthy hands.Follow the guidance in this particular article so you shouldobtain the information you’re looking for. It is great as it comes with its very own waterproof casewhich is capable of withstanding depths of nearly 197 feet (60 meters).Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate yourefforts and I am waiting for your furtherpost… Skaityti daugiau »
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/bg/register-person?ref=P9L9FQKY