Ukmergės politikai pažėrė kaltinimų Lietuvos žurnalistų sąjungai

diena.lt

Grupė Ukmergės rajono tarybos narių atviru laišku kreipėsi į Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininką Dainių Radzevičių reikalaudami nutraukti, jų teigimu, neskaidrų vienos bendrovės pinigais remiamą žurnalistinių tyrimų konkursą.

Iš šio konkurso yra pasitraukę kai kurie jo dalyviai žurnalistai – po to, kai sužinojo, kad žurnalistinių tyrimų konkursą šilumos ūkio problematika Ukmergėje remia vienintelis ir galimai suinteresuotas rėmėjas – bendrovė „E-energija“.

LŽS pirmininkas D. Radzevičius pripažįsta, jog konkursą rėmusios bendrovės atstovai turėjo įtakos formuluojant konkurso temą, o apie konkurso rėmėją, anot D. Radzevičiaus, buvo informuoti „tie, kurie klausė“.

Apie konkurso vienintelį rėmėją nežinojo kai kurie paraiškų teikėjai. Visų konkurso aplinkybių pripažįsta nežinoję ir kai kurie paraiškas vertinusios komisijos nariai.

Lietuvos žurnalistų sąjunga yra įkūrusi tyrimų fondą, kurio lėšomis skelbiasi remsianti žurnalistinius tyrimus.

Minėtas fondas balandį paskelbė konkursą etiškai žiniasklaidai atlikti žurnalistinį tyrimą tema „Šilumos ūkis Ukmergėje: politinių ir ekonominių interesų įtaka visuomenei“. Konkurso aprašyme nurodoma, kad žurnalistiniams tyrimams per fondą teikiamos paramos dydis iki 15000 litų vienai paraiškai.

Naujienų portalo iq.lt vyriausiasis redaktorius Mantas Dubauskas BNS ketvirtadienį sakė su kolege pateikęs paraišką minėtam konkursui, tačiau vėliau iš netiesioginių šaltinių sužinojęs, kad konkursą remia bendrovė „E- energija“. Vėliau tai patvirtino ir LŽS pirmininkas.

„Kai turėjome atvykti pasirašyti sutarties (panašu, kad būtume gavę finansavimą tyrimui atlikti), nusprendėme pasitraukti iš konkurso. Priežastis – sužinojome, kad konkursui lėšas skyrė bendrovė „E-energija“, kuriai priklausanti „Miesto energija“ nuomojosi šilumos ūkį Ukmergėje bei bylinėjosi su savivaldybe dėl nutrauktos sutarties. Tokia rėmimo schema kvepia neskaniai. Net jei „E-energija“ nesikiš į žurnalistų darbą. Kas toliau? V. Antonovas skirs pinigų, kad būtų atliktas objektyvus žurnalistinis tyrimas apie „Snoro“ nacionalizavimą? A. Janukonis parems tyrimą apie biokuro plėtrą Lietuvoje?“, – BNS teigė žurnalistas M. Dubauskas.

Pasak jo, konkursą paskelbusi Žurnalistų sąjunga nebuvo pranešusi apie jo rėmėjus. Šios informacijos nėra iki šiol LŽS puslapyje, kur skelbiami konkurso nuostatai.

LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius BNS teigė, jog „konkursas buvo vykdomas visiškai skaidriai, visi viską žinojo, kaip jis vykdomas pagal principus“.

„Žurnalistinių tyrimų fondą gali paremti verslas, žmonės su vienintele sąlyga, kad į žurnalistinius tyrimus ir į patį žurnalistinį darbą jokiu būdu negali būti kišamasi, nes tyrimai turi būti atlikti pagal žurnalistikos etikos ir teisės normas ir rezultatai, kurie gaunami, pateikiami pačių žurnalistų, nepriklausomai nuo to, ar rėmėjas teigiamai ar neigiamai pavaizduotas“, – fondo veiklos principus aiškino LŽS vadovas.

Paklaustas, kas formulavo žurnalistinių tyrimų temą „Šilumos ūkis Ukmergėje: politinių ir ekonominių interesų įtaka visuomenei“, D. Radzevičius pripažino, jog konkursą rėmusios bendrovės atstovai pasiūlė, kad tematikos apie šilumos ūkį „atspirties taškas“ būtų Ukmergė.

„Čia bendrai tą temą siūliau dėl viešo intereso šilumos ūkyje, Ukmergės atvejį pasiūlė jie („E-energijos“ atstovai) kaip išeities tašką“, – sakė D. Radzevičius.

Paklaustas, kodėl nebuvo viešai pranešta, kas yra vienintelis konkurso rėmėjas, D. Radzevičius teigė, jog apie tai žinojo visi, kas tuo domėjosi. Būta ir tokių, kurie nenorėjo žinoti apie tyrimo rėmėjus: „Kažkas paklausė, aš pats pasakiau, kažkas neklausė, sakė, „man neįdomu“. Nieko neslėpėm, visiems, kas domėjosi – pasakiau, kas klausė“.

Vienas iš paraiškas vertinusios komisijos narių buvęs žurnalistas Rytis Juozapavičius teigė nežinojęs visų aplinkybių, susijusių su konkursu, taip pat ir tos aplinkybės, jog bendrovės atstovai turėjo įtakos formuluojant konkurso temą.

Jo nuomone, konkurso rezultatus reikėtų iš naujo svarstyti.

„Aš siūlyčiau dar kartą svarstyti konkurso rezultatus. (…) Labai gerai, kad jie klausia pačių komisijos narių, ar jie turi interesą kažkokį, bet kartais galima pagalvoti apie pačias konkurso sąlygas, nes jei remia viena privati bendrovė ir turinti interesų konfliktą šioje situacijoje, tai tas pakerta pasitikėjimą labai garbingų žurnalistų, nes kiti pasakys – gal ir atliko garbingai savo darbą, bet kryptį nurodė suinteresuotas asmuo. Ir viskas. Tai trūkumas šio viso konkurso,“ – svarstė R. Juozapavičius.

Į minėtą situaciją reaguojantys Ukmergės rajono politikai laiške LŽS vadovui primena, jog bendrovė „E-energija“ pralaimėjo bylą prieš Ukmergės savivaldybę Aukščiausiajame teisme dėl nutrauktos šilumos ūkio nuomos sutarties.

„Mums žinoma, kad dalis žurnalistų, kurie dalyvavo šiame konkurse, sužinoję apie jo finansavimo šaltinius, pasitraukė iš konkurso. Tačiau visuomenė nėra informuota, kiek žurnalistų tęsia savo dalyvavimą konkurse. Pasitvirtinus įtarimams reikalaujame nutraukti šio ydingo konkurso rengimą ir vykdymą“, – rašoma Ukmergės rajono politikų laiške.

Jį pasirašė 7 iš 25 Ukmergės rajono tarybos politikų: Vladislovas Spruogis, Juozas Armanavičius, Elena Mirinavičienė, Valentinas Genys, Mindaugas Tamošiūnas, Zofia Belickienė, Regimantas Baravykas. Laiškas taip pat adresuotas Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai.

„Apie kokį (tyrimo) nešališkumą galima kalbėti, jei žurnalistinį tyrimą apmoka suinteresuota pusė. Netiesiogiai mūsų įtarimą patvirtina ir viešai pateiktas konkurso aprašymas, kuriame pateikiama privačiai bendrovei palanki įvykių interpretacija“, – teigia tarybos nariai.

Pasak Ukmergės rajono tarybos narės E. Mirinavičienės, teismų maratonas dar anaiptol nėra pasibaigęs, šiuo metu teismuose aiškinamasi „kas, kam ir kiek yra skolingas“.

Žurnalistinių tyrimų apie šilumos ūkį Ukmergėje konkurse iš viso buvo pateiktos keturios paraiškos. Dabar yra likusios dvi – viena paraiška yra atsiimta, kita pripažinta netinkama.

D. Radzevičius teigė, jog ir politikų raštas, ir situacija dėl konkurso bus svarstoma artimiausiu metu.

„Paramos sutartis pasirašyta, konkurso rezultatai kažkokie yra, gali būti, kad penktadienį susirinksime, ir gal kolegos persigalvos, niekas nenorės to tyrimo daryti ir konkursas tiesiog neįvyks ir tyrimo žurnalistinio nebus“, – svarstė LŽS pirmininkas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top