DELFI.lt; ELTA, BNS
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius penktadienį pasirašė griežto protestų ribojimo įstatymą, kurį pasmerkė JAV bei ES, o Ukrainos opozicija jį pavadino valdžios užgrobimu.
Pagal naują tvarką, vyriausybės pastatų blokavimas gali būti baudžiamas iki penkerių metų kalėjimo, kaukėti ar šalmus užsidėję protestų dalyviai bus baudžiami baudomis arba administraciniu areštu, šmeižto platinimas internete draudžiamas ir baudžiamas piniginėmis baudomis arba pataisos darbais iki vienerių metų.
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šiuos suvaržymus pavadino nedemokratiškais ir neteisingais.
ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton penktadienį savo ruožtu sakė, kad jai „labai neramu dėl įvykių Kijeve“. Jis sakė tutinti omenyje „nerimą keliančius suvaržymus“, numatytus Rados priimtuose įstatymų projektuose prieš demonstrantus, reikalaujančius glaudesnės integracijos su Europa.
Pasak jos, tokie veiksmai „neprisideda prie pasitikėjimo stiprinimo“. C.Ashton prašė V.Janukovyčiaus „užtikrinti, kad šie sprendimai bus peržiūrėti ir jie atitiks Ukrainos tarptautinius įsipareigojimus“.
Tuo tarpu integravimosi į ES šalininkai Kijeve šeštadienį stiprina barikadas ir rengiasi naujam masiniam mitingui.
DELFI primena, kad ketvirtadienį vykęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados posėdis, kuriame buvo patvirtintas ir 2014 m. valstybės biudžetas, sukėlė didžiulį politinį skandalą.
Opozicija, kaip ir anksčiau, blokavo tribūną ir prezidiumą, taigi dauguma Regionų partijos frakcijos ir komunistų, taip pat kai kurie frakcijoms nepriklausantys parlamentarai vien rankos pakėlimais priėmė nemažai įstatymų, kurie, opozicijos ir žiniasklaidos nuomone, paverčia šalį „policijos diktatūra“, rašo newsru.com.
Patvirtinti dokumentai suteikia teisę riboti vartotojams priėjimą prie interneto išteklių, remiantis ekspertų išvadomis. Be to, įvesta baudžiamoji atsakomybė už šmeižtą ir „ekstremistinę veiklą“, kuri apibūdinta gana plačiai, taip pat už karinių paminklų niekinimą.
Labiausiai šokiruojančios – įstatymo „Dėl teismų tvarkos ir teisėjų statuso“ pataisos apie papildomas saugumo užtikrinimo priemones. Oficialiai šis parlamentarų Vadimo Kolesničenkos ir Vladimiro Olejniko projektas ragina saugoti teisėjus, bet realiai jo teiginiai griežtina Ukrainos įstatymus įvairiose sferose – nuo mitingų rengimo iki SIM kortelių mobiliajam telefonui pirkimo.
Kaip minėtam naujienų portalui pranešė aukštas pareigas Regionų partijoje užimantis šaltinis, 95 proc. frakcijos narių nė nežinojo, kad jie balsuoja. O tam nedideliam frakcijos narių kiekiui, kurie klausė Rados pirmininko Vladimiro Rybako apie balsavimo tikslingumą, šis atsakė, kad prezidentas asmeniniame susitikime reikalavo priimti šiuos įstatymus.
Opozicija įvertino tokį įstatymų priėmimą, kaip valstybinį perversmą ir šalies konstitucijos nuvertimą, rašo newsru.ua.
ES ir JAV kritikuoja Ukrainą
Europos Sąjunga (ES) kritikuoja Ukrainos parlamento sprendimą sugriežtinti demonstracijų įstatymą. Bendrijos užsienio reikalų įgaliotinė Catherine Ashton penktadienį Briuselyje pareiškė esanti „labai sunerimusi dėl įvykių Kijeve“.
Išvakarėse priimtus sprendimus ji pavadino „skubotais“. Jie esą riboja „pagrindines teises“ į susirinkimų ir nuomonės laisvę šalyje ir „neprisideda prie pasitikėjimo stiprinimo“, praneša agentūra AFP.
Ukrainos parlamento priimtus sprendimus nedemokratiškais pavadino ir JAV valstybės departamentas.
Ukrainos parlamentas ketvirtadienį sugriežtino demonstracijų įstatymus. Ateityje už nesankcionuotą scenų ar palapinių statymą viešose vietose grės iki dviejų savaičių kalinimo bausmė. Iki penkerių metų laisvės atėmimo gali būti skirta už valstybinių pastatų blokadas. Piniginėmis baudomis galės būti baudžiami demonstrantai, dėvintys šalmus ar slepiantys savo veidus po kaukėmis. Taip pat sugriežtintos bausmės už „šmeižtą internete“.
Opozicija pataisas pavadino „diktatoriškoms“.
Vašingtonas taip pat išsakė būgštavimų dėl Rados priimtų įstatymų. Valstybės departamento atstovė spaudai Jen Psaki sakė, kad parlamentas „prastūmė kelias prieštaringas priemones… nesilaikydamas reikiamų procedūrų“.
„Jei Ukraina išties siekia europinės ateities, ji privalo ginti ir puoselėti visuotinius demokratijos principus bei vertybes, kurių dėka Europa yra vieninga, laisva ir taiki, ir neleisti, kad jie būtų sistemingai pažeidinėjami“, – pridūrė J.Psaki.
Nauji įstatymai numato iki penkerių metų kalėjimo bausmę už valstybinių pastatų blokavimą, taip pat leidžia areštuoti kaukėtus ar šalmus užsidėjusius protestuotojus.
Naujoji tvarka akivaizdžiai nukreipta prieš protestuotojus Kijeve, kur demonstrantai vis dar yra užėmę merijos pastatą, o Nepriklausomybės aikštėje, kuri vadinama Maidanu, tebestovi jų palapinių miestelis su didžiulėmis barikadomis.
Ketvirtadienį Rados priimtu įstatymų paketu taip pat įvedama „užsienio agento“ sąvoka, pagal kurią visos organizacijos, gaunančios paramos iš užsienio valstybių ar organizacijų, turėtų registruotis kaip užsienio agentai. Be to, supaprastinta įstatymų leidėjų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn tvarka, o už šmeižto platinimą internete numatyta iki vienų metų pataisos darbų.
Šie įstatymų projektai, „jei juos pasirašys prezidentas Viktoras Janukovyčius, sunaikins pilietinio nepaklusnumo apraiškas Ukrainoje, pradės represijas ir pavers Ukrainą diktatoriška valstybe“, pažymėjo „Transparency International“ Ukrainos skyrius.
Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas socialiniame tinkle „Twitter“ penktadienį parašė, jog dėl naujųjų įstatymų projektų susiklostys situacija, kuriai esant „su Kijevu nebebus galima palaikyti įprastų santykių“.
Šaltiniai: DELFI.lt; ELTA; BNS
Tiesos.lt komentaras: Nei Lietuvos prezidentė, nei kiti pareigūnai drastiškų Ukrainos prezidento veiksmų nekomentuoja.