UNESCO: Palmyros šventyklos susprogdinimas yra karo nusikaltimas

15min.lt

Jungtinių Tautų (JT) Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) pirmadienį pareiškė, kad „Islamo valstybės“ džihadistų įvykdytas senovinės šventovės susprogdinimas Sirijos Palmyros mieste yra „karo nusikaltimas“.

„Šis sunaikinimas yra dar vienas karo nusikaltimas ir didžiulis Sirijos žmonių ir visos žmonijos praradimas“, – sakoma UNESCO vadovės Irinos Bokovos pareiškime, kuriame priduriama, kad „kaltininkai privalo atsakyti už savo veiksmus“.

Baal Šamino šventykla, kurią sekmadienį susprogdino „Islamo valstybės“ džihadistai, laikoma antrąją pagal svarbą senosios Palmyros šventove.

„Islamo valstybė“, kontroliuojanti dideles teritorijas Sirijoje ir kaimyniniame Irake, užėmė dėl gerai išlikusių senovės graikų ir romėnų laikų griuvėsių garsėjančią Palmyrą gegužės 21 dieną, sukeldama didelį tarptautinį susirūpinimą dėl šios vietos, anot UNESCO, turinčios „išskirtinę visuotinę vertę“ likimo;tai įvyko praėjus vos kelioms dienoms nuo 82 metų vyriausiojo Palmyros archeologo nukirsdinimo.

„Kelių civilizacijų kryžkelėje esančios Palmyros menas ir architektūra yra Sirijos identiteto ir istorijos kompleksiškumo bei turto simbolis“, – sakė I.Bokova. „Ekstremistai stengiasi sunaikinti šią įvairovę ir turtingumą“,– pridūrė ji.

„Grupuotė „Daesh“ žudo žmonės, naikina paminklus, bet jie negali nutildyti istorijos ir jiems niekada nepavyks ištrinti šios didžios kultūros iš pasaulio atminties“, – pabrėžė ji, pavartojusi arabišką „Islamo valstybės“ akronimą.

„Nepaisant kliūčių ir fanatizmo, žmonijos kūrybiškumas vyraus, pastatai ir vietovės bus restauruotos, kai kurios atstatytos“, – pažymėjo I.Bokova.

Iki sekmadienio dauguma Palmyros garsiausių paminklų dar buvo nepaliesti, nors buvo pasirodę pranešimų, kad „Islamo valstybės“ kovotojai juos užminavo. Grupuotė taip pat esą sunaikino vieną garsią liūto statulą, buvusią prie muziejaus pastato.

„Šiandien „Daesh“ padėjo daugybę sprogmenų Baal Šamino šventykloje, o vėliau ją susprogdino, padarydami didelę žalą šventyklai“, – Sirijos senienų vadovas Maamounas Abdulkarimas sakė naujienų agentūrai AFP.

„Celė (šventyklos vidinė dalis) buvo sunaikinta, išorės kolonos nuvirto“, – nurodė jis. Baal Šamino šventykla buvo pastatyta 17-aisiais mūsų eros metais ir išplėsta valdant Romos imperatoriui Adrianui 130-aisiais mūsų eros metais.

Dykumos perlu vadinama Palmyra, kurios pavadinimas reiškia Palmių miestas, yra gerai išlikusi senovinė oazė, esanti už 210 km į šiaurės rytus nuo Damasko.

Šios gyvenvietės pavadinimas pirmąkart paminėtas molio lentelėje užrašytame tekste XIX šimtmetyje prieš mūsų erą, kur sakoma, kad šita oazė yra Šilko kelio ir tarp Persijos įlankos bei Viduržemio jūros keliaudavusių karavanų sustojimo vieta.

Prieš II mūsų eros šimtmetį išplintant krikščionybei, Palmyroje buvo garbinamas babiloniečių audros ir karo dievas Baalas, taip pat Jaribolas (saulė) ir Aglibolas (mėnulis).

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pastebėjimas

Kas užaugino ir paleido tas islamistų žiurkes, tie ir yra karo nusikaltėliai, kurių ieškoti reikia Jungtinėse Valstijose.

pastebėjimui

O kodėl ne Rusijoje?
Žaidimai su Iranu, Libija, Sirija tą akivaizdžiai rodo.
Ir kas gali paneigti, kad dabartinė pabėgėlių krizė – ne Rusijos spec.tarnybų darbas? kerštas Europai už tai, kad įvedė sankcijas, žlugdo Putino režimą?

Sta

Na kai kam nepatiko skulptūros ant tilto ir buvo nuimtos, tai ar daug kuo skiriamės nuo tų sprogdinusių?

Letas Palmaitis

Darkart: „Islamo valstybė” yra provokacinė organizacija, kurios tikslas – diskredituoti salafitų džihadą, smogti salafitams į nugarą ir padėti globalistams susidoroti su islamu.

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top