Užsienio žiniasklaida apie Malaizijos lėktuvo tragediją: „Rusijos gyventojai suvoks, jog gali atsidurti už pasaulio bendrijos ribų“

censor.net.ua

Malaizijos oro linijų lėktuvo „Boeing MH-17“ žūties tema jau visą savaitę dominuoja pirmuosiuose užsienio žiniasklaidos puslapiuose. Dauguma vakarietiškų leidinių savo simpatijas išsako Ukrainai, nemaža jų dalis tragedijos kaltininke įvardija Rusiją , o kai kas – ir asmeniškai Vladimirą Putiną.

Didžioji Britanija

Britų laikraščio „The Guardian“ žurnalistai atkreipia dėmesį į nepakankamą Rusijos žiniasklaidos reakciją į „Boingo“ žūtį. „Visame pasaulyje apie lėktuvo „MH-17“ tragediją kalbama pirmuosiuose spaudos puslapiuose, bet tik ne Rusijoje. Valstybinio leidinio „Rosijskaja gazeta“ viršelyje – istorija sveiko maisto tema, o informacija apie katastrofą nustumta į puslapio apačią“, – liepos 19 dieną rašė „The Guardian“.

„Kol žuvusiųjų kūnai iš lėktuvo katastrofos vietos perkeliami į traukinio vagonus, pasaulio rūstybė Rusijos atžvilgiu tik didėjo. Ekspertai baiminasi, jog „Boingo“ žūties priežastis gali likti neatskleista, tuo tarpu chaosas išliks“, – liepos 21 dieną rašė laikraštis.

„Prezidentas Vladimiras Putinas yra kaltas, kad palaiko separatistus – jiems padeda ir juos kursto – ir, greičiausiai, tiekė jiems įrenginius, kurių raketa numušė lėktuvą. Jis – blogas žmogus, be to, dar ir pavojingas“, – rašo laikraščio „The Daily Mail“ žurnalistas Stefanas Gloveris.

Olandija

Olandijos žiniasklaida Rusijos poziciją vertina griežčiau negu kitų šalių žurnalistai. Laikraštis „De Volksrant“ liepos 18 dieną rašė: „Šis įvykis visiškai keičia Putino ir separatistų situaciją. Jeigu paaiškės, jog dėl lėktuvo „MH-17“ žūties yra kalti prorusiškieji separatistai, tai gali pasibaigti jų laidotuvėmis. O Rusija susilauks diplomatinio štormo. […] Vakar prorusiškieji separatistai patyrė pralaimėjimą, padėsiantį kryžių ant keturis mėnesius trukusio jų maišto prieš Ukrainos vyriausybę. Maskvos remiami sukilėliai pastarosiomis dienomis jau buvo pasirengę vėl užimti ukrainiečių armijos kontroliuojamas žemes, tačiau po to buvo numuštas Malaizijos oro linijų lėktuvas, ir tai tapo rimtu smūgiu juos globojančiam Kremliui“.

Vokietija

Vienas pagrindinių Vokietijos žiniasklaidos leidinių, liberalusis „Süddeutsche Zeitung“ dėl lėktuvo katastrofos kaltina V.Putiną – net jeigu lainerį numušė ne Rusija, tik ji palaikė separatistus ir leido jiems jaustis nebaudžiamiems. Iškalbingai pavadinto straipsnio „Monstras, kurį sukūrė Putinas“ autoriai spėlioja: galbūt prezidentas jau ir pats nesidžiaugia teikęs paramą separatistams.

„Jeigu tyrimas nustatys, jog dėl lainerio „MH-17“ žūties yra kalti separatistai, Rusija turėtų patirti visą jai taikomų sankcijų svorį, taip pat ir iš Europos pusės. […] Greičiausiai, Vladimirui Putinui liko paskutinis šansas pakeisti šio konflikto kryptį – liautis remti separatistus ir neleisti jiems dalyvauti politikoje. Prezidentas iš butelio išleido džiną, pavirtusį monstru“.

Leidinys „Der Tagesspiegel“ apie „Boingo“ katastrofą kalba informatyviau cituodamas įvairių pusių atstovus: „Maskva parems lėktuvo „MH-17“ sudužimo tyrimą. Rytų Ukrainos separatistai „juodąsias dėžes“ perdavė Malaizijos ekspertams. Kijevo vyriausybė paskelbė apie dalinę mobilizaciją“.

Vienas pagrindinių leidinių – „Spiegel Online“ – analizuoja V.Putino reakciją į „Boingo“ katastrofą. Pasak žurnalistų, prezidentas yra sutrikęs ir, sprendžiant iš visko, nežino, kaip elgtis toliau: „Lėktuvo „MH-17“ žūties vietovės nuotraukos ir Vakarų įtūžis daro įtaką Kremliui. Vėlyvą naktį prieš televizijos kameras Putinas įrašė pranešimą, kur kvietė separatistus būti išmintingus. Ar Rusijos prezidentas užleidžia pozicijas?

Kuomet Putinas stovėjo prieš kameras, jo jau negelbėjo grimas. Prezidento pranešimai Rusijos televizijoje paprastai parodomi palankiausiu būdu. O dabar svarbiausiojo Kremliaus žmogaus paakiuose matyti gilūs šešėliai“.

Ispanija

„Už tokią įvykių eigą yra atsakinga ir Ukraina, ir Rusija, ir separatistai, ir Vakarai“, – rašo Ispanijos laikraštis „El Pais“.

Prancūzija

Prancūzų žurnalas „Le Nouvel Observateur“ prognozuoja, kad „Boingo MH-17“ katastrofa gali tapti naujos eros pradžia, bylojančia apie pasibaigiantį, anuomet dar Gorbačiovo skelbtą Rusijos ir Vakarų šalių suartėjimą. Straipsnio autoriaus nuomone, Europos šalių ir JAV sankcijos gali Putiną išprovokuoti pasielgti priešingai – sukelti dar didesnį konfliktą.

„Sunku įsivaizduoti, jog dėl Malaizijos lėktuvo katastrofos Rusijos prezidentas galėtų pripažinti savo kaltę. Negalima atmesti galimybės, jog jis pasirinks kitą – puolimo kelią“.

Stambiausias Prancūzijos laikraštis „Le Figaro“ situaciją vertina atsargiai. Maskvos nuolaidumo priežastį leidinys aiškina [Putino] nenoru „prarasti veidą“. „Patirdama tarptautinį spaudimą, Maskva jau verčiau sutinka pritarti nepriklausomam [katastrofos] tyrimui negu rizikuoti būti apkaltintai“.

„Le Figaro“ taip pat pabrėžia, jog ir iki Boingo katastrofos Putinas kalbėjo apie „taikos siūlymus“, o dabar ir vėl kviečia konfliktuojančias puses sėsti prie derybų stalo.

JAV

Nors dauguma Vakarų žiniasklaidos priemonių jau kitą dieną po tragedijos puolė kritikuoti Rusiją ir jos prezidentą, laikraštis „The New York Times“ kurį laiką nuo kritikos susilaikė. Liepos 18 dieną leidinys pirmajame puslapyje paskelbė nuotrauką iš „Boingo“ žūties vietos, tačiau Rusijos adresu jokių kaltinimų nepareiškė. Žurnalistės Sabrinos Tavernis paskelbtas, siaubingų detalių nestokojantis tragedijos vietos aprašymas išplito daugelyje socialinių tinklų. Toliau plėtodamas šią temą leidinys atsargiai užsimena apie tai, jog priešlėktuvinė sistema „Buk“ „greičiausiai, buvo pagaminta Rusijoje“.

Ir tik liepos 22 dieną pasirodė pirmosios, vienaip ar kitaip paliečiančios Rusiją publikacijos. Vienas tų straipsnių pavadintas: „Putino nusikaltimas, Europos bailumas“. „Jis (Putinas – censor.net.ua past.) mobilizavo blogiausias jėgas, kokias tik buvo galima rasti regione. Jis pasitelkė plėšikus, vagis, prievartautojus bei vandalus ir pavertė juos pusiau karinėmis formuotėmis. […] Jis stebėjo, kaip degtine permirkusi šių padugnių armija siaubia visuomeninius pastatus, ligonines, mokyklas…“ Toliau pateikiami dar svaresni kaltinimai. Tarp jų – ir separatistų rėmimas lėšomis bei ginkluote, jų apmokymai, kaip naudoti raketų sistemas „žemė-oras“.

Laikraštis „Wall Street Journal“ rašo: „Iki Malaizijos lėktuvo katastrofos daug kas buvo linkę nepastebėti Rusijos nusikaltimų Ukrainoje. […] Tačiau daugiau jau negalima neigti Putino režimo prigimties. […] Tuo tarpu Kremliaus propagandinė mašina pateikia versiją, jog maištininkai rusų raketų neturėjo, nors turimi įrodymai šią versiją ir paneigia“.

Dėl „Boingo“ tragedijos Kremliaus žiniasklaida kaltina Ukrainą ir JAV, nors pasak Vakarų šalių vyriausybių pranešimų, sudužus lėktuvui, Rusija per sieną į savo teritoriją sugrąžino raketinę sistemą „SA-11“

Laikraštis „The Washington Post“ paskelbė kritišką, jei nepasakytume – pašaipų – straipsnį apie įvairias Rusijos gyventojų žurnalistams papasakotas lėktuvo žūties versijas.

„Jie skrido labai arti vienas kito, – sako moteris, sėdinti ant suolelio Maskvos parke ir rankų judesiais rodydama, kaip arti, jos manymu, skrido lėktuvai. – Ukrainiečių kariai norėjo numušti mūsų lėktuvą, bet štai kaip išėjo…“

Tai – viena versijų, kuri teigia, jog pradiniu taikiniu buvęs Rusijos prezidento lėktuvas.

Kitas žurnalisto pašnekovas išsako savąją versiją: „Daugelis liudininkų internete skelbė vaizdo įrašus ir sakė, jog lavonai buvo „nešvieži“, jog lėktuve buvę žmonės mirė gerokai seniau negu įvyko lėktuvo katastrofa“. Išlaikydamas publikacijos toną „The Washington Post“ priduria: „Pašnekovas atsisakė pasakyti savo pavardę, nes baiminosi, jog žurnalistas esąs amerikiečių šnipas“.

Leidinys „USA Today“ rašo: „Bet kuriuo atveju Putino palaikymo [Rusijoje] reitingas per pastaruosius šešrius metus gerokai išaugo ir ant euforiškos Sočio Olimpiados bei Krymo prijungimo bangos šiuo metu siekia rekordinius 83 nuošimčius. Tai savotiškas Putino rezervas Rusijoje. Tokiems duomenims bus nelengva pasikeisti, tačiau anksčiau ar vėliau Rusijos žmonės suvoks, jog rizikuoja atsidurti už pasaulio bendrijos ribų“.

censor.net.ua

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

* * *

Daugiau apie pasaulio žiniasklaidos reakciją į lėktuvo „Boeing MH-17“ žūtį skaitykite šioje Tiesos.lt publikacijoje:

Pasaulis gedi rusų teroristų aukų. Laikraščių vedamieji ir žurnalų viršeliai kaltina Putiną (fotoreportažas)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
MARAS

Taip, Rusija bus iškeldinta į Marsą, ir kas galės paneigti,kad Marse nėra gyvybės.Einu paseksiu anūkams pasaką,apie rusmarsietčius.jai miegotčiau manytčiau, kad sapnuoju.

Taigi

JAV visur pasaulyje karus ir chaosus kelia, tai Rusija kalta. Kodėl Škotija gali normaliai referendumą surengti ir nuo Didžiosios Britanijos atsiskirti, be jokių karų, britai armijos prieš škotų žemes nesiunčia.

Brinkazis

Prieš porą dienų, kai rusų diversantai pagrobė studentus iš Nigerijos, viename komentare leidau sau pajuokauti, kad juos perrengs kamufliažine uniforma ir surengs spektaklį apie sugautus JAV smogikus. Išsipildė. Moskovijos gaujų vadas Girkinas jau pasigyrė: „Продолжаются бои за высоту 1983 южнее населенного пункта Дубровка (…)В ходе этого боя были уничтожены четыре танка и четыре БТРа, все они сгорели. Среди убитых находятся наемники негроидной расы”, – заявил Гиркин. http://gordonua.com/news/separatism/Girkin-Na-meste-boya-obnaruzheny-ubitye-negrityanskie-naemniki-33824.html

Beta

Jau atsidūrė.

kom

http://www.youtube.com/watch?v=V0weNtllRU0 http://www.echo.msk.ru/blog/solonin/1366388-echo/ http://echo.msk.ru/programs/oblozhka-1/1364918-echo/#video http://aillarionov.livejournal.com/719513.html#comments July 28th, 2014 03:25 am – July 28th, 2014 10:11 am http://aillarionov.livejournal.com/719513.html#comments July 28th, 2014 02:37 pm вот оно ! Вот и очередной мотив. Решение судом в Гааге было вынесено 18-го (но оглашено только 28-го), но наверняка по ходу дела было ясно к чему идет. Вот и решили предупредить что будет в случае если решение будет неправильное. http://aillarionov.livejournal.com/719513.html#comments July 28th, 2014 05:56 pm Поддерживаю. У меня такое же предположение возникает. И это предположение в очередной раз заставляет усомниться в основном мотиве, который представлен хозяином блога как пожелание остановить военную операцию в Лубанде для сохранения существующей напряженности. Сообщения об увеличении концентрации военных сил РФ на границе с Украиной, информация об украинском самолете, сбитом российской ракетой – это… Skaityti daugiau »

ir kai tas burbulas sprogo

Новая сенсация рейса MH17: немецкие
эксперты указывают пальцем на самолет
военно-воздушных сил Украины Faktai ir tik faktai!Suraskite ta straipsni!

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top