V. Putinas leido suprasti, kad žmogui, kadaise vadintam “Putino virėju”, niekada nebus atleista

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pirmą kartą po savaitgalį įvykusio “Vagnerio” samdinių maišto kreipėsi į savo tautą, sakydamas, kad laikysis pažado ir leis šios grupės kovotojams persikelti į kaimyninę Baltarusiją.

Kitos jų galimybės buvo grįžti pas šeimas arba pasirašyti sutartis su Rusijos gynybos ministerija, – sakė jis.

V. Putino kalba nuskambėjo praėjus kelioms valandoms po to, kai “Vagnerio” vadas Jevgenijus Prigožinas vėl pasirodė internete paskelbtame vaizdo įraše, kuriame pareiškė, kad jo šeštadienio motyvas buvo išgelbėti grupuotę nuo pavaldumo Rusijos kariuomenei, o ne nuversti Rusijos prezidentą.

V. Putinas kalbėjo ir griežtu, ir taikiu tonu, sakydamas, kad “Vagnerio” maištą būtų numalšinusios Rusijos saugumo pajėgos, jei jis nebūtų sustabdęs savo veržimosi į Maskvą, tačiau taip pat teigė, kad “didžioji dauguma” “Vagnerio” kovotojų yra patriotai.

Po 22 val. Maskvos laiku pasakyta kalba atrodė skirta V. Putino pastangoms atkurti sukrėstos tautos kontrolę ir sumažinti susirūpinimą, kad maištas atskleidė gilias Rusijos saugumo spragas. Be to, rodės, kad jis  siekia nutildyti ir kritikus, kritikuojančius jo žingsnį panaikinti kaltinimus Prigožinui dėl maišto, nes  griežtosios linijos šalininkai teigė, jog su išdavikais nederėjo eiti į kompromisą.

“Nedelsiant buvo priimti visi būtini sprendimai, kad būtų neutralizuota iškilusi grėsmė”, – sakė V. Putinas. “Ginkluotas sukilimas bet kuriuo atveju būtų buvęs numalšintas”.

A. Prigožinas teigė, jog įsakė surengti sukilimą po to, kai Rusijos kariuomenė per raketų smūgį į vieną iš jo stovyklų nukovė apie 30 “Vagnerio” kovotojų. Pirmadienį “Telegram” paskelbtame 11 minučių trukmės garso kreipimesi jis sakė, sutikęs su susitarimu išvengti baudžiamojo persekiojimo ir persikelti į Baltarusiją, nes ten “Wagner” galėtų tęsti savo veiklą. Jis neatskleidė nei savo, nei savo kovotojų buvimo vietos.

Įžūlus V. Prigožino maištas sukėlė V. Putinui didžiausią iššūkį, su kuriuo jis susidūrė per daugiau nei 23 metus, kai tapo aukščiausiu Rusijos vadovu, – jis suabejojo sistemos stabilumu, kurioje teisinės valstybės principai  lengvai atmetami, kurioje oligarchai ir pareigūnai nuolat kovoja dėl prezidento palankumo, valstybės išmokų ir įtakos. Be to išryškėjo karšti nesutarimai dėl V. Putino elgesio dėl karo Ukrainoje, o mūšių lauke tai gali turėti rimtas pasekmes .

Ukrainos kariuomenė pirmadienį pareiškė daranti tolesnę pažangą, siekdama kontrpuolimu išstumti okupacines Rusijos pajėgas. Ukraina pranešė, kad perėmė kontrolę Rivnopilio – devintojo kaimo, kurį ji atkovojo šį mėnesį. Gynybos ministro pavaduotojas Hanna Maliaras sakė, kad nuo kampanijos pradžios Ukrainos pajėgos šalies pietuose atgavo maždaug 50 kvadratinių mylių.

Prigožinas teigė, kad “Vagnerio” kovotojai griežtai prieštaravo sutarčių su Rusijos gynybos ministerija pasirašymui –  jiems tai buvo įsakyta padaryti iki liepos 1 d., o tai reiškė faktišką grupės  išformavvimą.

Nors A. Prigožinas teigia  vadovaujantis 25 000 kovotojų, manoma, kad šis skaičius perdėtas; britų žvalgyba teigia, kad tikrasis jų skaičius yra apie 8 000.

Prigožinas išreiškė apgailestavimą dėl per šeštadienio sukilimą “Vagnerio” pajėgų žuvusių Rusijos oro pajėgų įgulų, “tačiau jos mėtė bombas ir smūgiavo raketomis”, – sakė jis.

Pasak atvirų šaltinių žvalgybos analitikų, per maištą “Wagner” numušė mažiausiai šešis sraigtasparnius ir vadavietės lėktuvą Il-22, o Rusijos kariniai tinklaraštininkai pranešė, kad žuvo mažiausiai 13 oro pajėgų darbuotojų. Savo kalboje V. Putinas pagerbė šeštadienį žuvusius kariškius.

Neįvardydamas V. Prigožino, V. Putinas leido suprasti, kad žmogui, kadaise vadintam “Putino virėju” dėl valstybinio maitinimo sutarčių, niekada nebus atleista, ir pareiškė, kad “maišto organizatoriai, išduodami savo šalį, savo tautą, išdavė ir tuos, kuriuos įviliojo į šį nusikaltimą”. Vis dėlto jis sakė, kad jiems bus leista išvykti į Baltarusiją.

Pirmadienį Prigožinas pateikė naują įžūlų pareiškimą, kad jo pajėgos “blokavo ir neutralizavo visus karinius dalinius ir aerodromus, kurie buvo kelyje”, bet nenužudė nė vieno Rusijos sausumos kariuomenės kario. Pasak jo, “Vagnerio” naikintuvai prie Maskvos priartėjo per 125 mylias, šis pasiekimas “atskleidė rimčiausias saugumo spragas visoje šalyje”.

Nors nebuvo galimybės iš karto patikrinti šio teiginio, Vakarų karinius analitikus nustebino greitas “Vagnerio” veržimasis Rusijos sostinės link, kai anksti šeštadienį grupuotė perėmė Pietų karinės apygardos štabo Rostove kontrolę.

Akivaizdžiai siekdamas paaiškinti, kaip “Vagnerio” kovotojams pavyko taip priartėti prie Maskvos nesulaukus veiksmingo pasipriešinimo, V. Putinas pareiškė, jog įsakė “vengti kraujo praliejimo”.

Jis teigė, jog reikėjo duoti “Vagnerio” kovotojams laiko suprasti, kad “jų veiksmus visuomenė ryžtingai atmeta ir prie kokių tragiškų, destruktyvių pasekmių Rusijos valstybei prives avantiūra, į kurią jie buvo įvelti”.

“Dėkoju tiems “Vagnerio” grupės kariams ir vadams, kurie priėmė vienintelį teisingą sprendimą. Jie nesileido į brolžudišką kraujo praliejimą. Jie sustojo ties paskutine linija”, – sakė V. Putinas.

Dar kartą demonstruodamas savo kontrolę, pirmadienį V. Putinas sušaukė saugumo vadovų pasitarimą, įskaitant gynybos ministrą Sergejų Šoigu – aršų Prigožino priešininką, kurio nebuvo matyti nuo šeštadienio.

Samdinių bosas perspėjo apie revoliuciją Rusijoje, bet jo paties surengta revoliucija buvo trumpalaikė

Rusijos sostinėje panaikinus nepaprastąją padėtį, rusai bandė suprasti, kodėl V. Putinas, apkaltinęs savo buvusį sąjungininką “išdavyste”, sudarė su juo sandorį. Daugelis pasaulio stebėtojų svarstė, ką tai galėtų reikšti artimiausiu metu vykstančiam karui Ukrainoje ir ilgalaikei V. Putino politinei ateičiai.

V. Putinui leidus “Vagnerio” kovotojams vykti į Baltarusiją ir legaliai veikti vadovaujant Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, atrodė, kad grupuotė tęs savo veiklą Afrikoje ir kitose pasaulio dalyse, naudodamasi saugumo sutartimis ir politinės įtakos operacijomis mainais į kasybos koncesijas ir grynuosius pinigus.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad “Vagnerio” “instruktoriai” liks Malyje ir Centrinės Afrikos Respublikoje.

Tačiau panašu, kad šios grupuotės vaidmuo Ukrainoje gali būti baigtas, ir ji nebeturės galimybės gauti Rusijos valstybės paramos.

Vagnerio sukilimas – atpildas Putino valdžiai

Rusijos naujienų portalas “Verstka” pranešė, kad Baltarusijoje, į pietryčius nuo Minsko, statoma 8 000 karių skirta Vagnerio bazė. Nors šio pranešimo  nepriklausomiems šaltiniams nepavyko patvirtinti, žinomas Rusijos karinis tinklaraštininkas Michailas Zvinčiukas, kuris “Telegram” paskyroje pasivadinęs Rybar, pirmadienio vakarą teigė, jog “Wagner” daliniai įvažiavo į Baltarusiją su ginklais ir kita įranga.

Iki jo “Telegram”  apie Prigožiną nebuvo girdėti nuo šeštadienio, kai jis paliko pietinį Rostovo prie Dono miestą, sulaukęs palaikymo liaupsių ir šūksnių.

Galbūt reaguodamas į šias scenas, pirmadienį V. Putinas kalboje  tvirtino, kad jį palaiko visa Rusija. “Visus suvienijo ir sutelkė pagrindinis dalykas – atsakomybės už tėvynės likimą jausmas”, – sakė jis.

Rusijos ministras pirmininkas Michailas Mišustinas pirmadienį paragino imtis veiksmų Rusijos vienybei stiprinti, tvirtindamas, kad vyriausybė per krizę dirbo “sklandžiai ir aiškiai”.

“Svarbu užtikrinti Rusijos Federacijos suverenitetą ir piliečių saugumą, atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius”, – sakė M. Mišustinas per ministrų pirmininkų pavaduotojų susitikimą. “Būtina konsoliduoti visuomenę fone bandymo surengti ginkluotą sukilimą”.

S. Lavrovas sakė, kad JAV ambasadorė Rusijoje Lynne Tracy sekmadienį kalbėjosi su Rusijos vyriausybės atstovais ir perdavė Vašingtono nuomonę, jog įvykiai yra šalies “vidaus reikalas”, bei išreiškė viltį, kad Rusijos branduoliniai ginklai išliks saugūs.

“Manau, svarbu prisiminti, kad ponas Putinas vis dar vadovauja labai didelei ir labai pajėgiai kariuomenei. Ir didžioji tos kariuomenės dalis yra už sienos Ukrainoje”, – pirmadienį sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.

Putinas valdo rodydamas jėgą. Rusijos krizė atskleidė jo silpnumą.

Tačiau naujienų reportažai Rusijoje atskleidė, kaip giliai įvykiai sukrėtė autoritarinę V. Putino valstybę.

Laikraščio “Moskovskij komsomolec” nuomonių skiltyje buvo rašoma, kad pavyko išvengti “baisiausio scenarijaus” – kovų Maskvos gatvėse ir Rusijos karinių bei saugumo pajėgų skilimo.

“Rusija parodė savo pažeidžiamumą visam pasauliui ir sau pačiai. Rusija visu greičiu metėsi į bedugnę ir tokiu pat greičiu atsitraukė nuo jos”, – rašė dienraščio apžvalgininkas Michailas Rostovskis po antrašte “Prigožinas išeina, problemos lieka”: Gilūs politiniai nepavykusio perversmo padariniai”.

Pasirodė ženklų apie galimą susidorojimą su Rusijos privačiomis karinėmis bendrovėmis, pasigirdo raginimų jas sutramdyti, nors Rusijoje jos jau dabar techniškai yra neteisėtos.

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) šeštadienį surengė reidus dabartinių ir buvusių Vagnerio samdinių adresais, pranešė Rusijos žiniasklaidos priemonė “Svarbios istorijos”.

Vis dėlto, pasak valstybės kontroliuojamos naujienų agentūros “Tass”, “Wagner” verbavimo biurai Novosibirske ir Tiumenėje vėl pradėjo veikti, o grupuotės biuras Sankt Peterburge taip pat dirba įprastu režimu. Daugelis Rusijoje “Wagner” laiko prestižiškesnėmis, elitinėmis ir veiksmingesnėmis pajėgomis nei Rusijos kariuomenė.

Andrejus Kartapolovas, Rusijos Valstybės Dūmos, žemųjų parlamento rūmų, gynybos komiteto pirmininkas, laikraščiui “Vedomosti” sakė, kad nėra reikalo uždrausti “Vagner”, kurią jis pavadino geriausiai kovai pasirengusiomis šalies pajėgomis.

Kartapolovas sakė, kad “Wagner” kovotojai galėtų ir toliau tarnauti kare Ukrainoje, jei pasirašytų sutartis su kariuomene. Toks kelias greičiausiai būtų nepriimtinas daugumai “Vagnerio” kovotojų, kurie yra labai lojalūs Prigožinui. Būtent jų pirminis atsisakymas pasirašyti sutartis padėjo kilti maištui.

Kelias į Maskvą: Vagnerio sukilimo vaizdinė laiko juosta

Kitas laikraštis “Nezavisimaja gazeta” sekmadienį paragino, atsižvelgiant į “šiandienos politinę realybę”, nuginkluoti visas ginkluotas formuotes, kurios oficialiai nepriklauso saugumo struktūroms.

“Tapo aišku, kad žmogus su ginklu, jei jis nėra valstybės pareigūnas, kelia realią grėsmę valstybei ir valstybingumui”, – nuomonių skiltyje rašė laikraščio redaktorius Konstantinas Remčiukovas. “Rusijoje neturėtų būti ginkluotų žmonių, kurie pirmiausia yra lojalūs savo vadams ir tik antroje vietoje – kam nors kitam”.

Šeštadienį buvo užblokuoti socialinės žiniasklaidos puslapiai, susiję su Vagneriu, Prigožinu ir pagrindiniais su juo susijusiais asmenimis. Iki sekmadienio daugelis prokremliškų “Telegram” kanalų skubėjo diskredituoti “Vagnerio” lyderį.

Sankt Peterburge vietos žiniasklaida paskelbė nuotraukas aukso luitų, padirbtų pasų, milijonų grynaisiais ir “baltųjų miltelių”, kuriuos, kaip pranešama, iš jo turto konfiskavo valdžios institucijos.

Rytų Ukrainoje kovojančio promaskvietiško bataliono “Vostok” vadovas Aleksandras Chodakovskis paskelbė istoriją, kurioje teigė, kad Prigožinas liepė  sumušti iki sąmonės netekimo vieną iš savo pavaldinių, kai šis samdinių lyderiui patreiškė, jog neįmanoma įvykdyti rusų belaisvių verbavimo kvotų.

“Šis incidentas man pasakė viską: aš sudariau apytikslį Prigožino psichoportretą ir visus įspėjau apie augančią grėsmę”, – rašė M. Chodakovskis. “Man buvo aišku, kad tokių manierų žmogus tarnauja tik savo interesams”, – pridūrė jis.

Prie šio pranešimo prisidėjo Davidas L. Sternas Kijeve, Ukrainoje.

Šaltinis: washingtonpost.com

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top