V. Radžvilas: apie „raudonas linijas“ Rusijai tik kalbama – niekas jų nebrėžia

Aidanas Praleika | alfa.lt

Iš vienos pusės – pagalbos Ukrainai srautai ir skambūs šūkiai, iš kitos – akivaizdus vengimas greitai suteikti tokią pagalbą ir tiek, kiek Kyjivui realiai reikia.

Kodėl parama dozuojama, Alfa.lt svarstė kartu su filosofu prof. Vytautu Radžvilu. Jo nuomone, daugelis Vakarų lyderių dažnai veidmainiauja, sakydami viena, o darydami kitą. Tai verčia įtarti, kad kai kurios valstybės turi savanaudiškų tikslų, apie kuriuos garsiai nekalba.

Viena vertus, JAV parama Ukrainai yra tikrai didelė, tačiau vis kažkas kliūva – Lendlizo įstatymas nepasirašytas, kiekvienas sprendimas dėl sunkesnės ginkluotės svarstomas ilgai ir kebliai. Kaip tai vertinate?

Žinoma, ukrainiečiai ir artimiausi jų rėmėjai visada gali sakyti, kad agresiją patiriančiai šaliai pagalbos teikiama per mažai. Tačiau taip pat akivaizdu, kad kritika šiuo klausimu turi ir gilesnę priežastį. Daugybei žmonių padėtis darosi vis neaiškesnė ir natūraliai kyla klausimas, koks yra tikrasis JAV požiūris į Ukrainos karą. Kokie yra tikrieji galingiausios pasaulio valstybės interesai?

Akivaizdžiai matome atotrūkį tarp deklaracijų apie laisvę, demokratiją ir būtinybę ginti užpultą šalį bei to, kas visiškai pagrįstai vadinama pagalbos „arbatiniais šaukšteliais“ taktikos. Taip pat aišku, kad tokia nepakankama pagalba siaubingai daug kainuoja Ukrainai ir jos žmonėms. Toliau griaunami ekonominiai Ukrainos pajėgumai.

Koks gi yra tokios taktikos tikslas?

Susidaro įspūdis, kad siekiama ne tik susilpninti Rusiją, beje, taip pat ukrainiečių gyvybių kaina, bet ir leisti Ukrainai nukentėti tiek, kad po karo ji būtų bejėgė – deindustrializuota, susilpnėjusi. Tokia valstybė, kuriai po karo būtų galima primetinėti įvairias sąlygas. Nepamirškime, kad, ir prieš įsiplieskiant karui, Ukraina buvo spaudžiama vykdyti reformas, kurių pagrindinis tikslas – laisva ir neribota Vakarų kapitalo ekspansija Ukrainoje, galimybė naudotis Ukrainos gamtiniais ištekliais, pirmiausia nepaprastai derlinga žeme.

Be to, stebint, kaip klostosi įvykiai, tampa vis neaiškiau, ar Ukrainai bus leista laimėti. Kyla vis daugiau abejonių.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA

4.3 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
26 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
26
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top