V. Raskevičius: jei nelegalas yra persekiojamas homoseksualas, jis turi būti įleistas į Lietuvą

Danas Nagelė | respublika.lt

Iš daugiau nei 3 tūkst. neteisėtai į Lietuvą patekusių ir prieglobsčio pas mus paprašiusių migrantų 44 nurodė keistoką, švelniai tariant, priežastį pasilikti – deklaravo esantys LGBT bendruomenės nariai. Tačiau Migracijos departamentui tai įspūdžio nepadarė ir jis pastarųjų prašymus atmetė. Bet Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako: jei migrantai įrodytų esantys homoseksualistai ir dar kad dėl to yra persekiojami savo kilmės šalyje, bilietą į Lietuvą jiems turėtume suteikti.

„Įsileiskit, nes esame gėjai“

Į „Vakaro žinias“ kreipėsi sunerimęs skaitytojas, kuris pranešė per Lietuvos radiją girdėjęs T.V.Raskevičiaus pasisakymą, kad dalį migrantų, kurie yra homoseksualistai, reikėtų pasilikti Lietuvoje. Skaitytojas sako buvęs pašiurpintas, kad netradicinė seksualinė orientacija gali būti pripažinta kaip privilegija, suteikianti teisę nebūti išsiųstam iš Lietuvos. Pasak jo, neaišku ir tai, kaip turėtų būti įrodyta, kad iš tikro esi netradicinės seksualinės orientacijos. Gal fiziškai? Juk kiekvienas gali apsiskelbti homoseksualistu, jei tai padėtų gauti bilietą į Lietuvą.

Migracijos departamentas baigė nagrinėti neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos patekusių migrantų prieglobsčio prašymus, kuriuos užregistravo vasarą ir rugsėjį dirbusios mobiliosios komandos. Iš 3272 prašymų prieglobstis suteiktas 54 užsieniečiams – kitų laukia išsiuntimas į kilmės šalis. Iš tų 3272 prašymų 44-iuose buvo nurodyta, kad žmonės prašosi prieglobsčio, nes yra homoseksualistai.

„Vakaro žinios“ pasidomėjo, kaip yra iš tikrųjų, ir su šiuo klausimu kreipėsi į patį T.V.Raskevičių.

Neprivalo nesiafišuoti

„Žmogaus seksualinė orientacija pati savaime nėra pakankama priežastis suteikti prieglobstį. Tačiau yra pakankama, jei žmogus savo kilmės šalyje yra dėl to persekiojamas. Ne giminaičių persekiojamas, o persekiojamas sankcionuojant valstybės vardu. Kitaip tariant, tokia turi būti valstybės politika“, – „Vakaro žinioms“ pareiškė parlamentaras.

Pasak T.V.Raskevičiaus, visi prašymai, pagrįsti seksualine orientacija, Migracijos departamento buvo atmesti.

„Nes istorijos, kurias jie pasakoja, buvo nenuoseklios. Aišku, ne mes kompetentingi tą vertinti, tą galės padaryti tik teismas“, – sakė Seimo narys.

Kaip įmanoma patikrinti, ar migrantas iš tikrųjų homoseksualus, nes kiekvienas, norintis prieglobsčio, gali tokiu apsiskelbti?

„Tikrai taip, kiekvienas gali apsiskelbti. Tačiau istorija turi būti nuosekli. Bet aš, skaitydamas tų istorijų fragmentus, tokio nuoseklumo nemačiau. Taip, jei žmogus atvyksta iš valstybės, kur taikomos baudžiamosios nuostatos dėl homoseksualumo, savaime tokio žmogaus prašymą reikia labai nuosekliai nagrinėti. Jei jis įrodo, kad jo valstybėje persekiojami homoseksualūs asmenys, tai būtų pagrindas suteikti prieglobstį“, – tikino T.V.Raskevičius.

O gal paprasčiausiai nereikia reklamuotis, kad esi LGBT narys, ir niekas tavęs nepersekios? Pasirodo, ne.

„Yra patvirtintos vidaus reikalų ministro rekomendacijos dėl prieglobsčio nagrinėjimo. Pagal ES Teisingumo Teismo praktiką argumentas, kad žmogus gali slėpti orientaciją, negali būti svarstomas nagrinėjant prieglobsčio prašymą“, – sakė parlamentaras, pasak kurio, veikiausiai didelė dalis minėtų asmenų Migracijos departamento sprendimus skųs teismui.

„Pritempta“ grėsmė

– Nė vienas prašymas suteikti prieglobstį, motyvuojant seksualine orientacija, nebuvo patenkintas? – „Vakaro žinios“ perklausė Migracijos departamento direktorės Evelinos Gudzinskaitės.

– Iki šios dienos (bet dar laukia peržiūros, teismai) nebuvo priimtas sprendimas suteikti prieglobstį būtent dėl šitos nurodytos priežasties.

– Žmonės nesugebėjo įrodyti, kad yra homoseksualistai, nes kiekvienas, norintis leidimo gyventi ES šalyje, gali juo pasivadinti?

– Savaime aišku, kad neužtenka pasakyti „esu gėjus“, „priklausau opozicinei partijai“ ar dar kažką. Vienas dalykas – įrodyti, kad priklausai kokiai nors socialinei grupei, kitas – įrodyti, kad dėl priklausymo tai grupei kilmės šalyje gresia realus pavojus. Ir neužtenka, ypač gėjų atveju, pasakyti, kad į tave neigiamai žiūri šeimos nariai, nes ir pas mus neigiamai žiūri. Toks lygis nėra pakankamas pasakyti, kad nėra kur pasislėpti visoje šalies teritorijoje. Turi būti realus pavojus visos kilmės šalies mastu – iki tokio lygio reikia „pritempti“ tą grėsmę.

– Bet galima nesidemonstruoti, kad esi homoseksualus, ir niekas nepersekios…

– Taip, būtent.

Neigiami sprendimai dėl to ir buvo priimami: net jei kai kuriais atvejais ir patikėjome, kad prašytojas – gėjus, nepasitvirtino, kad jam nesaugu savoje šalyje. Kaip kad ir neužtenka pasakyti: jei liksiu savo kilmės šalyje, mane dėl vienokių ar kitokių priežasčių nužudys. Gal skamba žiauriai, tačiau reikia pagrįsti savo nuogąstavimus.

Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS:

„Prieglobsčio prašymas motyvuojant homoseksualumu yra akivaizdus piktnaudžiavimas seksualine orientacija. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija draudžia diskriminaciją lyties ar bet kokiu kitu atveju.

Vadinasi, jei moteris savo kilmės šalyje bus persekiojama dėl to, kad yra moteris, – nepriimame, o jei jau gėjus – priimame? Tas prieštarauja tarptautinės teisės dokumentams, kuriuose nenumatyta, kad privilegija neteikiama, jei esi tradicinės orientacijos, ir teikiama, jei esi netradicinės.

Tai būtų diskriminacija ir piliečių segregacija lytinės orientacijos principu“, – „Vakaro žinioms“ teigė V.Budnikas.

Žmogaus teisių gynėjas pastebėjo, kad homoseksualumas Lietuvoje vis dažniau pripažįstamas kaip didžiulis pliusas, jau yra netgi pasitaikę atvejų, kai valstybinės įstaigos siūlo darbą, pirmenybę suteikdamos našlaičiams, neįgaliesiems ar… LGBT bendruomenės nariams.

„Tokie siūlymai yra nepagrįsti teise. Ir šis procesas vis plečiasi. Nes visuomenė su tuo sutinka ir tam nesipriešina“, – akcentavo V.Budnikas, pridurdamas, kad dėl to nereikėtų stebėtis, jei jau netolimoje ateityje atviru tekstu kaip pagrindinis reikalavimas bus pateikiamas priklausymas seksualinėms mažumoms.

Pašnekovas atkreipia dėmesį ir dar į vieną keistenybę, susijusią su nelegaliais migrantais. Pasak jo, Baudžiamajame kodekse yra straipsnis, numatantis bausmę už nelegalų valstybės sienos kirtimą, todėl tai yra nusikaltimas.

Tačiau politikai vis tiek sako, kad nusikaltėlių reikia gailėtis, nes jiems sunku. Nors kirsdami sieną jie žino darantys nusikaltimą. Ir retoriškai klausia: gal tada ir vagių gailėkimės ir nebauskime, jei jie sako, kad vagia, nes yra sunku, neturi ką valgyti? Arba nebauskime asmens, nuvariusio svetimą mašiną, nes jis neturėjo už ką nusipirkti Vilniečio kortelės?

„Seimas yra priėmęs rezoliuciją, kad sieną kertantys migrantai lyg ir pažeidžia įstatymus, tačiau jiems turi būti taikomos pabėgėlių konvencijos nuostatos – pagal tarptautinę teisę jie turi būti ginami.

Kitaip tariant, viena vertus, jie pripažįstami nusikaltėliais, tačiau, kita vertus, juos reikia ginti.

Žmogaus teisių organizacijos reikalavo Seimo ir prezidento panaikinti šią dviprasmybę, nes tai – hibridinio karo dalyviai, ekonominiai migrantai, tačiau jokiais būdais ne pabėgėliai.

Jie juk žino, kad daro nusikaltimą, perėję sieną kažkaip vis pameta pasus, tačiau nepameta išmaniųjų telefonų. Tačiau nei Seimas, nei prezidentas dviprasmybės nepanaikino“, – apgailestavo V.Budnikas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top