Vaikų paėmimo istorija, kuria sunku patikėti, arba Nuo institucinio smurto vaikus apsaugotų savivalda?

Supažindiname su Šiaulių miesto savivaldybės išplatinta informacija apie dar vieną šeimą, nukentėjusią nuo institucinio smurto. Nors pateikta palyginti nedaug detalių, istorija sukrečianti – tuoj bus dveji metai, kai sistema aiškinasi, būta ar nebūta smurto prieš vieną iš vaikų, o kol ji aiškinasi, išdraskyta šeima jau nubausta – motina įpareigota nebendrauti ir neieškoti ryšių su abiem vaikais.

Dar visai neseniai stebėjomės vaikų atėmimo iš šeimų istorijomis, kurios vyko Norvegijoje, tačiau dabar panašių situacijų jau turime ir Lietuvoje. Į Šiaulių miesto savivaldybę kreipėsi šiaulietė prašydama pagalbos. Moteris įsitikinusi, kad vaikus turinti apsaugoti sistema jiems kenkia. Šiaulių savivaldybėje šiuo klausimu vykusiame pasitarime išaiškėjo, kad institucijų veikloje iš tiesų trūksta elementaraus žmogiškumo, ir ši istorija turėtų būti pamoka vaiko teisių gynėjams, teisėsaugos ir teismų pareigūnams.

Beveik dvejus metus nuo savo vaikų atskirta šiaulietė, nebematydama vilties rasti žmogiškumo neva vaiko teises saugančioje sistemoje, kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę. Moters istorija išties skaudi. 2018 m. balandžio mėnesį jai buvo įteiktas pranešimas apie įtarimą, kad ji smurtaudama sukėlė fizinį skausmą vienam iš savo sūnų. Nors į Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus akiratį šeima nebuvo iki tol patekusi, paskirta gana griežta kardomoji priemonė – įpareigojimas nebendrauti ir neieškoti ryšių su abiem vaikais. Atskiriant vaikus nuo mamos, vienam iš jų buvo 10, kitam 5 metukai. Ši kardomoji priemonė nebuvo panaikinta net ir tada, kai po itin ilgai vykusio ikiteisminio tyrimo visi surinkti reikalingi įrodymai pagaliau buvo perduoti teismui.
Aiškindamasis situaciją, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas suorganizavo susitikimą, kuriame dalyvavo Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namų direktorius Rimantas Žąsinas, Savivaldybės tarybos narė Irina Barabanova, kuri šiuo metu padeda minėtai mamai, mero pavaduotojas Egidijus Elijošius ir mero patarėja Virginija Mickavičienė. Šiaulių apskrities vaiko teisų apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris susitikime dalyvauti negalėjo, taip pat nedelegavo ir atstovo, galinčio paaiškinti situaciją.

Posėdžio dalyvius bene labiausiai stebimo faktas, kad abu vaikai paimti iš šeimos beveik dvejus metus, nors ir nebuvo nustatyta aukštos rizikos veiksnių, kurių pagrindu reikėtų atimti vaikus.

„Vaiko teisių apsaugos sistema išsigimė ir pradėjo veikti prieš vaiko interesus. Sistema nubaudė ne tik mamą, bet ir vaikus, – teigė meras, – mamos ir vaikų ryšio neužtikrinimo pasekmės vaikams gali būti žymiai skaudesnės, nei galimai padaryta nusikalstama veika. Suardytas vaikų prieraišumas ir pažeista vaikų teisė į šeimos identitetą.“

Per šį konkretų pavyzdį ėmė aiškėti vaiko teisių apsaugos sistemos trūkumai. Pirmiausia, ypač ilgai užsitęsė ikiteisminis tyrimas. Bene daugiausiai laiko sugaišta dėl tokio pobūdžio bylose įprastai skiriamos vaiko psichiatrinės-psichologinės ekspertizės. Ekspertizės laukti reikia apie 6–8 mėnesius, o jos atlikimas ir akto surašymas trunka dar 2–4 mėnesius! Tokio pobūdžio tyrimus atlieka vienintelė įstaiga visoje Lietuvoje – Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai. Nors situacija akivaizdžiai neadekvati, teigiama, kad nėra lėšų priimti daugiau specialistų ar įsteigti daugiau tarnybos skyrių.

Kitoje vaiko teisių apsaugos grandyje finansinių išteklių lyg ir netrūksta. Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namų direktoriaus Rimanto Žąsino teigimu, kas mėnesį už laikiną globą globėjams mokama apie 1000 Eur, tad šiuo konkrečiu atveju vieno iš vaikų globai per pusantrų metų paskirta nemenka suma – apie 18 000 Eur. O kur dar ikiteisminio tyrimo, teisminio nagrinėjimo išlaidos, išlaidos advokatui, kurį privačiai samdėsi vaikų mama, nes jos pajamos viršija nustatytus lygius nemokamai teisinei pagalbai gauti, išlaidos vaikui gydyti, nes galimai dėl patiriamo streso, kurį lėmė vaiko atskyrimas nuo mamos, vaiko būklė paūmėjo ir jis buvo gydomas ligoninėje ir kt. Sudėjus viską, suma galėtų viršyti 20 000 Eur.

Gal skiriant daugiau lėšų, kad tokio pobūdžio ekspertizės būtų atliekamos nedelsiant, valstybė galiausiai sutaupytų?

Be to, pastebėta, kad trūksta bendradarbiavimo tarp tiesiogiai vaiko teisėmis besirūpinančios institucijos ir teisėsaugos institucijų. Nors šeima nebuvo patekusi į Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus akiratį ir nenustatytas rizikos vaikams lygis, ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai, o vėliau ir teismas kažkodėl nusprendė, kad vaikus būtina laikyti atskirtus nuo mamos. Ar Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius neturėtų būti aktyvesnis šiame procese ir užtikrinti vaikų poreikius augti šeimoje?

„Šeima yra valstybės pagrindas. Šiauliai nori išlikti jaukus miestas šeimoms, galintis joms pasiūlyti patrauklią ir saugią gyvenamąją aplinką, todėl mes visi turime prisiimti atsakomybę už padarytą žalą ne tik konkrečiai šeimai, bet ir visiems gyventojams, kurie yra bauginami tokiais įvykiais. Visi šios situacijos dalyviai – ikiteisminio tyrimo institucija, teismas, Vaiko teisių apsaugos tarnyba, Vaikų globos namai – dirbo formaliai, pamiršdami žmogiškumą, to pasekmė – beveik dvejus metus skriaudžiami vaikai ir jų mama. Visi turime pasistengti, kad sistema būtų žmogiška, o tokio pobūdžio bylos būtų sprendžiamos ypač greitai,“ – susitikimo metu pabrėžė Šiaulių meras.

Sausio 16 dieną 9 val. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose teisėja Ilona Jakubėnienė baigs nagrinėti baudžiamąją bylą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 163 straipsnį – piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis.

„Norėtųsi tikėti, kad siekiai išplauti suteptą ikiteisminio tyrimo institucijų mundurą ir pateisinti pernelyg užsitęsusį procesą, neturės įtakos teisingam sprendimo priėmimui“, – vylėsi A. Visockas.

„Šiuo ir panašiais atvejais savivaldybėms yra paliktas tik stebėtojo vaidmuo. Esu įsitikinęs, kad būtina peržiūrėti sprendimus dėl vaiko teises saugančios tarnybos centralizavimo ir pavaldumo perdavimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Mes kalbame apie šeimas ir apie žmones, kurie gyvena miestuose ir kaimuose, taigi, ir sprendžiant vaiko teisių klausimus, būtent arčiau savo žmonių esanti savivalda turėtų turėti daugiau įtakos ir galių“, – komentavo Šiaulių miesto meras.

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

V. Lebedžio nuotraukos

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
25 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Papiktino

Ziauru..nu svolacynas veikia,baisu,Vaikai traumuoti visam gyvenimui!Geda valstybei,ziauru,bjauru,nera zodziu…

ah1

užsitęsė ikiteisminis tyrimas? Vadinasi greitai ir išsamiai nebuvo renkami objektyvūs įrodymai. Kodėl greitai ir išsamiai nerenkami objektyvūs šrodymai? Jei dėl kompetencijos stokos tai tokius ikiteismininkus lauk iš teisįsaugos, jei tokiu būdu ikiteismininkai dangsto melagingus įskundimus ir siekia susidoroti baudžiamuoju keliu pagal užsakymą – tokius ikiteismininkus lauk iš teisėsaugos, net neabejoju kad atėjo laikas apvalyti teisėsaugą – apvalyti išnagrinėjus kiekvieną tokį ikiteisminio tyrimo atvejį kai greitai ir išsamiai nebuvo renkami objektyvūs įrodymai, pirmiausia padarant registrą atvejų kai greitai ir išsamiai nebuvo renkami objektyvūs įrodymai. Valstybė be teisingumo – valstybė banditų gauja.

Regbgd

Čia net ramiai skaityti negalima, kas darėsi su vaikais ir mama neįsivaizduoju Ar jau nebebus kitaip? Ar valdžioje atsiras normalių vadovų? Gimstamumas mažėja, o ponai funkcijonieriai traumuoja esamus… Klaiku, Kukuraiti, ar kas nors jums rūpi be savos kėdės?

ha ha

taip. ir cia ne pirmas ir bijau kad ne paskutinis atvejis. cia tik norejau priminti, kad ne viena sakaliene ta Sistema idiege. ja palaike tiek valstieciai, tiek konservatoriai su socdemistais ir liberalistais. visi viename katile. tik atskiri zmones buvo pries, bet partijos- uz. primenu tam, kad nesidziaugtumete, kai valstieciai pasiekia kokia nors pergale pries konservus. nes ir vieni ir kiti tokie patys, tik kad siuo metu yra priesingose stovyklose kovojant del itakos ir valdzios

ah1

Pirma: vaikų namai negali dirbti arba nedirbti – nes vaikų namai tai pastatas nekrutantis, antra: jei kažkas dirbo blogai vaikų namuose tai tai taip darė arba dėl asmeninių savybių arba dėl blogai nustatytos tvarkos dirbantiems vaikų namuose ir patys ” vaikų namai” neprieko, trečia : išdrąskymas vaikų namų buvo bevaikės moters tikslas, moters kuriai svetima motinystė, moteris neturėjusi praktikos vaikų auginime ir auklėjime. Vaikų namų išdraskymas – tikslas bevaikės moters, geriausias pavyzdys kaip pavojinga turėti valdžioje bevaikius ir neturinčius praktikos, nesuprantančius kad reikia šalinti priežatis blogo veikimo, blogo darbo o ne pastatus, šiuo atveju likimo nuskriautų vaikų stipriausią užuovėją. Meilė vaikams už pinigus nenuperkama. Kai už vaikus mokami pinigia tai prekyba vaikais. Bevaikės tikslas sunaikinti vaikų namus turėtų būt susutabdytas… Skaityti daugiau »

ah1

asmuo nėra kaltas kol jo kaltė nenusatyta įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu pagal LR Konstituvojos nekaltumo prezumpciją. Biudžiutininkų antikonstituciniai veiksmai turėtų būt pasmerkti o tokie biudžetininkai atleisti iš darbo dėl antikonstitucinių veiskmų, asmenys nukentėją nuo biudžetininkų antikonstitucinių veiksmų gauti atlygį už žalą, o žalą regreso tvarka išskaičiuoti iš biudžetininkų dariusių antikonstitucinius veiksmus.

stasys

Kažką Jus čia brukate susitarę. Jau kuris laikas per Lietuva ritasi vaiku smurto klausimas ir visos tiesos niekas nesako . Nutylėtos detalės neleidžia susidaryti bendro vaizdo o viskuo tikėti kas rašoma ..jau tie laikai kaip ir praėjo . Sakykite tiesiai šviesiai mama buvo įvykusį uždarbiauti todėl nebuvo kam tu reikalu judinti .. ? tada bent butu aišku kas nutiko . Pavaryti ant sistemos , tam proto didelio nereikia ..kaip ir šūkčioti primetus vaiku gynėju .

tikėjimas

Na štai, štazis teigia, kad sistema gera. Taip išeina, kad žmonės visi staiga išsigimė, vaikus gimdo vien tam, kad turėtų prieš ką smurtauti. Visi turintys nepilnamečių vaikų yra potencialūs psichopatai, todėl įtariamieji. Visa laimė, kad yra sistema, ji mus išgelbės. Tik va klausimas – kaip į sistemą patenka vien geriečiai, iš visuomenės, kurioje visi išsigimę? Visi išsigimę, ir, be to, kaip štazis tvirtina, dabar „visos tiesos niekas nesako”. Kaip ir nacių garbintojas Ismailovas. Kiek toje sistemoje kitų tokių ismailovų? Ir kaip atsitinka taip, kad nelabai geri ismailovai tą sistemą padaro gera? Kiek reformų buvo, kiek ministrų ir partijų keitėsi, bet niekaip nepavyksta sutvarkyti švietimo, sveikatos apsaugos sistemų. Rezultatai tik prastėja. Pradėjo reformuoti urėdijas, rezultatas – neliko miškų. Atrodytų, prie ko… Skaityti daugiau »

AČIŪ merui Artūrui Visockui

už pilietiškumą ir žmogiškumą. Kad daugiau tokių valdžios žmonių rastusi, gal kažkas tai imtų keistis.

fanė

Pagarba, pagarba, stiprybės, stiprybės mylimiems valstiečiams ginantiems vaikučių teises.

stasys

Reigardai nustok maivytis ..Visos tokios istorijos su iš medžio iškritusiais tėvais ..vertos tik detalaus klausimo nagrinėjimo .. kas iš tikro nutiko ir kokios tikros priežastys toje istorijoje .. nutylėtos .

štaziui

užsikrušk enkavėdistų grabais, maskovitų išgama. Tokia bjaurastis esi, kad nebent „žmogaus teisių” ar kokiame kitame „lyčių lygybės” taip vadinamame „institute” etatine interneto lakūdra dirbi. Praryk savo trisdešimt norveginių variokų ir užsigerk išlydytu švynu.

stasys

atsikvėpk grabu specialistę .

liberalizmo grimasos

Bėda tame, kad ministras Kukuraitis iki kaulų smegenų liberastas. Jo smegeninė nė nesuvokia tokių terminų ir reiškinių, kaip socialinė rūpyba, socialinė atsakomybė ar socialinis teisingumas. Nors tokius terminus girdi, juos kartoja, bet jų nesupranta. Ir nenori jų suprasti, nes jie jam, kaip liberalui, nepriimtini iš principo. Liberalas politikoje automatiškai reiškia, kad žmogus retai arba iš viso nesivadovaus patriotiškumu, sąžine, ar kitomis visuotinai pripažintomis moralės normomis. Gal todėl, kad jos vakarų visuomenėje iki šiol buvo siejamos su krikščionybe. Liberalas – tai žmogus tarsi su afiša ar iškaba, kurioje užrašyta – viskas perkama ir parduodama. Tai aksioma. Kartais tas afišas interesantas perskaitys kaip „už gerus darbu imu dėžėmis nuo viskio”, „bendrauju tulpių paštu”, „padedu pagerinti reitingus su MG Baltic pagalba”, bet esmė… Skaityti daugiau »

antihumanizmas

Palinkėkim panašiais atvejais tėvams stiprybės visas patyčias ne tik ištverti, bet nebijoti visus sistemos atstovus užtampyti po visas įmanomas institucijas ir teismus, apginti savo teises, ir už padarytą žalą prisiteisti bent po milijoną. Niekas nėra kaltas, kol to neįrodė teismas. Nei vienas kukuraitis, ismailovas, ar kitas idiotas neturi teisės taip grubiai kištis į šeimos gyvenimą ir pažeidinėti žmogaus teises, aiškindamas tai metus trunkančiomis egzpertizėmis, ar kitokiomis panašiomis nesąmonėmis. Kiekvienas toks absurdo epizodas turėtų teisiškai būti sumaltas į miltus ir sušertas patiems vaikų teisių rūpintojėliams ir egzpertams. Palinkėkim visuomenei absoliučios netolerancijos panašiems įvykiams.

Al.

Vieno šito nusikaltimo gali užtekti nebalsuoti už latifundininkus, nepaisant kai kurių nuopelnų. Ir nors mūsų naujoji opozicija erzinančiai apkiautus, turbūt teks balsuoti už juos.

nebalsuojančius šaudys?

„turbūt teks balsuoti už”
argi ne tipiškas lietuviško debilizmo pvz?

tiesa pagal štazį

1.Sistema yra gera ir teisinga. Sistema iš principo niekada negali būti bloga! 2.Viskas, ką sako tėvai, visuomenė – yra melas. Tėvai tiesiog nebesiorientuoja šiame pasaulyje, nes .. iškrito iš medžių. Išvada. Tiesiog bolševikiniai išminties perlai. Arba greičiau… štazio troškulys judo sidabriniams yra begalinis. Ypač savaitgaliais. Matyt tarifas dvigubas. Ir be atostogų (pailsės matyt kai numirs). Klausimas štaziui. Kas bus, jei kas nors nuspręs, kad jums mirusiam jūsų sidabrinių nebereikia, ir teks kaulus patiesti ant plikų grabo lentų?

stasys

tiesa pagal štazį 2020-01-19 12:40 > panašu kad Jus susiradote sau dievuką .:) Negaliu pasakyti kad aš sužavėtas tokia Tamstos dedukcija nuspėti apie ka galvoju . Vienok viduramžiais buvo įprasta nesuprastu pranašu ir mastytoju kaulais trešti gamtą , bent kol kas nesurastas geresnis būdas kaip susilieti su kūrėjo kūnu . Viena didžiausių problemų su kuria susiduria šiandienos tikėjimas , tai sureikšminta žmogaus asmenybė kuri jau nenori užleisti , be pėdsako , vietos sekančioms kartos mastytojams ir tikintiems į dievo žodį. Seniau ta problema greitai išspręsdavo kalavijo pagalba ir praretindavo minčių įvairove , deja šiandiena išeitis tokius siusti į mėnulį ar dar toliau užkariauti galaktikos .. PPP

štazi

Ką čia skiedžiat apie tikėjimą, komuniste? Klausimas buvo paprastas – ką darysit su visais Judo sidabriniais? Auksinį karstą perkat?

Kas darosi?

Ne vaikų turėjimas suteikia žmoniškumo:ministras K.turi keturis vaikus,o kur jo padorumas?Ir niekaip nesuprantu Jūsų,gerb.komentatoriai:negi Jūs negalite praleisti be komentarų to apgailėtino didžiojo priešgynos?Veliatės į kvailą karą,kas jam tik didina tariamą savimeilę.Palikim pagaliau jį ramybėje,tegul rašo.Daug kas net knygas leidžia,bet kiek jų dulka neskaitomų knygynuose ir bibliotekose.Kaip dainuuojama:pabandykite,gal pavyks,kai vieną dieną po stasio rašliava nebus nė vieno minuso.

Jebakavonė

Ta moteris kaip ir Kručinskienė buvo girta. Jeigu ir nebuvo skaitykite pirmą sakinį. Pagaliau ir mes feministės gyvensime kaip antstolės, Alfonsus iščiulpsime.

>>>>>Kas darosi?

Pritariu…. nepravardžiuokime, o I G N O R U O K I M E ypatą stasį…..0000000

Skurstanti šeima

Ieškome globėjų Durnių laive. Mums su keturiais vaikais trūksta tik pinigų norint juos išugdyti puikiais žmonėmis. Durnių laive švietimas taip sutvarkytas, kad mokyklos sugeba normaliai išugdyti tik valdžiagyvių vaikus. Kiti lieka už borto. Todėl būtinai reikia samdyti korepetitorius. Tenka brangiai mokėti. Todėl ieškome šeimos pačioje Durnyno sostinėje, kuri sutiktų globoti mūsų vaikus kai tik juos atims. Atims juos Žopienė su Jekabybiene iš karto kai pamatys mūsų nupieštas mėlynes ant vaikų užpakalių. Iš tikro vaikų prižiūrėti nereikės, na nebent kol Žopienė ateis patikrinti. Pinigų iš durnyno gausime po keturis tūkstančius ir mūsų skurdas baigsis. Vaikai bus išugdyti geriau už valdžiažmogių nepalyginamai geriau. Jeigu tai pasitvirtis duosime otkatą ir Durnių laivo vairininkams. Pirmyn Durnyne!

stasys

Skurstanti šeima 2020-01-21 17:38 > o darbo susirasti nebandėte ? Pabandykite , šiandiena sostinėje vis dar trūksta kiemsargiu . O ir korepetitoriams galima taupyti suradus panašu likimo brolį ..

25
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top