Valdas Papievis bando pabėgti nuo savo knygų

Gintarė Čiuladaitė | „Lietuvos žinios“

Paryžiuje gyvenantis rašytojas Valdas Papievis – šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Premija – už egzistencinės patirties raišką ir atnaujintą romanų estetiką. 2015 metais išleista jo knyga „Odilė, arba Oro uostų vienatvė“, pernai – novelės „Žiebtuvėliai anarchistai“.

V. Papievis prisipažino nesitikėjęs, kad „Odilę“ atras ir pamėgs tiek daug skaitytojų. „Juk šioje knygoje nieko nevyksta arba vyksta mažai, ji lėta, turbūt nuobodoka, bent jau man“, – svarstė autorius.

Prancūzijoje rašytojas gyvena jau daugiau kaip du dešimtmečius. Ten (beje, minint Odilės dieną) buvo ir skelbiant Nacionalinės premijos laureatus. Vasarį, ją teikiant, lankėsi Lietuvoje. Nepraleido Vilniaus knygų mugės, kurioje ir pristatė kūrinį „Žiebtuvėliai anarchistai“.

Pats rašymas, pasak autoriaus, – vienatvė, egzistencinė būsena. Ja nori dalytis.

Įkvėpė kurti filmą ir leidyklą

„Knygos istorija nėra įprasta, kai autorius atneša rankraštį leidėjui, o šis pasiraukęs išleidžia, – „Žiebtuvėlius anarchistus“ pristatė Liudvikas Jakimavičius. – Šios knygos gimtadienis – Lietuvos ambasadoje Paryžiuje vykęs „Odilės“ pristatymas. V. Papievis, kalbėdamasis su dailininku Eugenijumi Varkulevičiumi, sumanė išleisti knygą, rištą autoriaus rankomis.“

E. Varkulevičius sukūrė 14 piešinių. 15 egzempliorių išspausdino Milda Kairaitienė Kaune, o Paryžiuje menininkei, knygrišei Rimai Puniškaitei buvo skirta sukurti viršelį. „Milda viską sudėjo į dėžę ir atsiuntė man. Siuvau, rišau, klijavau – taip į krūvą sudėjome 15 knygų. Nesitikėjau, kad per mėnesį jos visos išlakstys“, – pasakojo R. Puniškaitė.

Paskutinis egzempliorius parduotas XLVI Vilniaus aukcione už 180 eurų. Šia knyga debiutavo leidykla „Odilė“, išleidusi „Žiebtuvėlius anarchistus“ pusantro tūkstančio vienetų tiražu. Leidyklai vadovauja Bartė Kuolytė, pavadinusi ją pagal rašytojo knygą. Jaunos leidėjos šeima nuo seno bičiuliaujasi su V. Papieviu.

„Vieną apsakymų skaičiau dar Paryžiuje. Jis man paliko didelį įspūdį. Nieko keista, kad leidykla vadinasi „Odilė“. Pastaruoju metu daug kas klausia: „Ar tai asmeninė V. Papievio leidykla?“ – juokėsi B. Kuolytė. – Vyresnei kartai nereikėtų savintis Valdo. Paryžiuje jo draugai – nuo 5 iki 90 metų. Rašytoją supa daugybė studentų. Mano draugai, grįžę iš studijų Paryžiuje, pasakojo, kaip Valdas pristatė vieną iš penkiolikos knygų, skaitė ištraukas, ir tai juos taip paveikė, kad sutarė drauge kurti trumpametražį filmą.“

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top