Lietuvos vartotojų ir žmogaus teisių organizacijos paragino Seimą ir Vyriausybę nutraukti prievartinį žmonių suvarymą pas tariamai nepriklausomus elektroo tiekėjus ir nenaikinti valstybinio elektros tiekėjo, kurio funkcijas iki šiol vykdo ESO.
Požiūris, kad elektros rinkoje valstybinis tiekėjas negali dirbti efektyviai, yra klaidingas. Valstybinis tiekėjas paskatintų konkurenciją, ko dabartinėje reformoje trūksta. Nepriklausomi tiekėjai turėtų įrodyti, kad elektros rinkoje privatus kapitalas dirba efektyviau už valstybinį. Jei taip atsitiks, nepriklausomi tiekėjai pritrauks klientus, jei ne, – bankrutuos. Tai nuspręs vartotojai, vertindami tiekėjų pasiūlymus klientams.
Konkurencija yra efektyvios rinkos ekonomikos pamatas, tačiau šiuo atveju, kai visi nepriklausomi tiekėjai perka elektrą toje pačioje biržoje, o savų elektros gamybos pajėgumų naujieji tarpininkai neturi, prielaidų efektyviai konkurencijai tiesiog nėra. Todėl tokią reformą reikėtų vadinti konkurencijos imitacija ir valstybinio elektros tiekimo savanoriška kapituliacija.
Ką tokia reforma duoda vartotojams? Tik jų ekonominės padėties pablogėjimą. Ši tariama reforma vykdoma labai nepalankiu metu, tvyrant didelei tarptautinei įtampai dėl karo Ukrainoje, Europos bei Vakarų valstybėms siekiant kuo greičiau atsisakyti naftos ir dujų importo iš agresorės Rusijos, kas įtakoja drastišką kuro ir energijos kainų kilimą.
Deja, Lietuvos valdžia, nepaisydama paprastų žmonių interesų, neatsižvelgdama į smarkiai išaugusias maisto, kuro kainas, nesitardama su visuomene, vartotojų organizacijomis, pasirinko prievartinį vartotojų išvarymą iš visuomeninio pas nepriklausomus tiekėjus.
Buitiniai elektros vartotojai spaudžiami kuo greičiau „pasirinkti“ nepriklausomą elektros tiekėją gąsdinant didelėmis elektros kainomis ateityje ir net atjungimu nuo elektros tinklo, jei pastarieji nepasirinks „nepriklausomų“ elektros tiekėjų, nutylėdami tai, jog Lietuvoje yra daug socialiai pažeidžiamų vartotojų, kuriems ES teisės aktai draudžia atjungti elektros energiją“.
Varydama gyventojus pas tariamai Nperiklausomi elektros tiekėjus ir grasindama už nepaklusnumą sankcijomis valdžia grubiai pažeidžia vartotojų teises. Esame įsitikinę, jog tai ir žmogaus teisių pažeidimas.
Manome, kad iki šiol neapsisprendę ir neturintys pakankamai informacijos dėl elektros tiekėjų siūlomų planų ir sutarčių elektros vartotojai neturėtų neapgalvotai rinktis tai, ko jie gerai nesupranta ir atidėti savo sprendimą iki tol, kol turės visą jam pagrįsti reikalingą informaciją. Valdžia neturi taikyti kokių nors grasinimų ar sankcijų tokiems iki nustatytų datų neapsisprendusiems vartotojams.
Raginimą -kreipiokąsį pasirašė Nacionalinė vartotojų konfederacija, Lietuvos vartotojų institutas, Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija, Lietuvos žmogaus teisių asociacija.
Visą kreipimosi tekstą galima rasti ČIA.