Valdžiai užkliuvo net ir spalvotomis kreidelėmis grindinyje išpieštas žodis „TieSOS“

„Druskonio“ inf.

Druskininkuose – dar vienas kurorto valdžios akibrokštas. Už tai, kad spalio 23-ąją visuomeninės akcijos metu Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių skvere ant grindinio spalvotomis kreidelėmis buvo išpieštas žodis „TieSOS!“, šios akcijos organizatoriui, buvusiam kultūros ir švietimo ministrui Dariui Kuoliui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas. Žinomas Lietuvos visuomenės veikėjas kurorto valdžios keršto sulaukė už protestą prieš savivaldybės sprendimą nugriauti daugiau kaip du dešimtmečius Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių skvere stovėjusią druskininkiečio skulptoriaus Antano Balkės skulptūrą „Legenda“.

Buvusioje skulptoriaus Antano Balkės skulptūros „Legenda“ vietoje, Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių skvere stovėjusioje 23 metus ir vietos valdžios nurodymu nugriautoje pernai liepą, spalio 23-ąją vyko simbolinė protesto akcija. Buvusios skulptūros vietoje iškilo laikina meninė instaliacija – simbolinis raudonos spalvos klaustukas su iškabintomis fotografijomis ir aprašais, kaip šis skveras atrodė prieš šiuo metu čia vykdomus rekonstrukcijos darbus. Šioje iniciatyvoje dalyvavę keli visuomeninio judėjimo „Piliečių santalka“ nariai bei vienas jo steigėjų, buvęs kultūros ir švietimo ministras Darius Kuolys spalvotomis kreidelėmis ant grindinio išpiešė šūkį „TieSOS!“. „Mes atvažiavome čia išreikšti solidarumo dailininkui, kurio kūrinys buvo sunaikintas, taip pat išreikšti paramą tiems Druskininkų žmonėms, kurie nori gyventi laisvuose Druskininkuose“, – žurnalistų būriui tuomet teigė Darius Kuolys.

[…]

Jums Druskininkų savivaldybė pripaišė pažeidimą už spalvotomis kreidelėmis grindinyje išpieštą žodį „TieSOS“, kuris jau kitą dieną buvo stropiai nuplautas ir dingo kaip nebuvęs? Pagal tokią logiką dabar turėtų būti baudžiami visi vaikai, paišantys kreidelėmis ant grindinio.

Tai, suprantama, yra daugiau politinio pobūdžio reikalai. Ir Druskininkų atvejis, deja, ne vienas toks Lietuvoje. Mes matome daug valdžios savivalės proveržių. Valdžia savo savivalę mėgina pridengti teisės aktais, policijos veiksmais, teismų sprendimais. Tai rodo, kad nemaža dalis teisėsaugos, teisėtvarkos institucijų šiandien stoja valdžios savivalės pusėn ir tuo pačiu – prieš Konstituciją, kuri mums, Lietuvos piliečiams, garantuoja ir žodžio, spaudos laisvę, ir susirinkimų laisvę. Tos mūsų laisvės, teisės šiandien yra labai stipriai pažeidžiamos.

Įvykis Druskininkuose su Antano Balkės skulptūra yra simptomingas. Jeigu kurorto valdžia, kurios galva – šalies valdančiosios partijos vicepirmininkas, gali šitaip siautėti ir brutaliai naikinti meno kūrinius, šių dalykų nestabdant, toks ciniškas, barbariškas veikimas, nesiskaitant su piliečių nuomone, taps Lietuvos praktika, šalies kasdienybe. Druskininkai metė iššūkį civilizuotam bendrabūviui, ir į tai labai jautriai sureagavo Lietuvos mokslo, kultūros žmonės. Tokius dalykus reikia stabdyti iš karto. Kai Kėdainiuose kilo negeri dalykai, visi žiūrėjo pro pirštus – bala nematė, Kėdainiai toli. Bet paskui tas Kėdainių virusas apėmė visą Lietuvą: ir korupcija, ir cinizmas. Mes matėm, kuo tai virto. Ir šiuo atveju nesinori daryti daugiau klaidų. Gal Druskininkų meras pripažins klaidas ir pradės elgtis kitaip? Nes tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai Atgimimo laikais statyti meno kūriniai naikinami ir dar kūrėjui neparodomi, kas iš jų liko. A.Balkė tokią galimybę gavo tik pareikalavus Seimo nariui N. Puteikiui. Tai – visiškai barbariškas, rytietiškas valdžios veikimas. Labai keista, kad Druskininkų meras, norintis būti tarp Lietuvos elito, šitaip keistai elgiasi.

Pastaruoju metu lenda ir daugiau keistenybių iš mūsų valdžios gyvenimo: štai opozicija išsiaiškino, kad, gelbstint R.Malinausko kailį, Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai buvo pateikti galimai suklastoti dokumentai apie savivaldybės tarybos posėdį, kurio esą nebuvo.

Mes bendraujame su Druskininkų verslininkais ir žinome, kokia čia iš tiesų situacija. Tas Druskininkų vaizdas labai keistas. Panaši į Baltarusiją situacija. Minskas irgi šviečia iščiustytas, labai didingas, su gražiu naktiniu apšvietimu, bet bendroji tvarka ten labai antižmoniška. Šiuo atveju Druskininkai panašėja į tokią situaciją, kai labai daug investicijų, parodomasis vaizdas yra didžiulis, viešiesiems ryšiams skiriama daug dėmesio, mėginama pateikti vieną vaizdą, o žmonėms ten nėra labai jauku. Ir su žmonėmis ta valdžia visiškai nebesiskaito. Tai iš tikrųjų blogi simptomai. Tokia sovietijos reanimacija.

Druskininkų valdžios laikyseną, galvoseną labai atskleidė reagavimas į Lietuvos meno, kultūros žmonių laišką, kuriame jie pasipiktino tuo, kas padaryta su skulptoriaus A. Balkės kūriniu „Legenda“. Druskininkų valdžia į tai reagavo sovietinės demagogijos principais. Buvo pliūptelta melo, demagogijos, aiškinta žmonėms, kad prieš A. Balkės skulptūrą pasisako Druskininkų gyventojai, nors jie pasisakinėjo visai kitu klausimu. Toks elgesys yra visiškai neadekvatus. Jis būdingas valdžiai, kuri veikė sovietmečiu nekontroliuojamai, kai nebuvo spaudos laisvės, kai negalima buvo išsakyti kitos nuomonės, ir toks veikimas galėjo būti nekritikuojamas. Matosi, kad Druskininkų meras atprato veikti demokratijos sąlygomis. Druskininkuose gal ir įmanoma tokį vakuumą susikurti, bet Lietuvoje kol kas dar – demokratija. Mano supratimu, laisvi žmonės neturi leisti šitaip savivaliauti Druskininkų merui ir dar valdančiosios partijos vicepirmininkui. Jei tai būtų uždaro miestelio mažas karaliukas – jeigu tam miesteliui patinka, bala nematė. Bet juk šis asmuo yra šalies valdančiosios partijos vicepirmininkas! Jeigu jo partijos kolegos, bičiuliai šitokį elgesį toleruoja, tai Lietuva per šio Seimo kadenciją gali sulaukti tokio valdymo visoje Lietuvoje. Tai iš tikrųjų būtų labai spartus Lietuvos baltarusėjimas.

O kaip vertinti valdžios manipuliavimą nuo jos priklausomų žmonių nuomonėmis? Štai keli savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai mums prisipažino, jog Seimo rinkimų metu jie nori nenori turėjo „pasirašyti“ po savivaldybės parengtu agitaciniu straipsniu, šlovinusiu socdemų atstovę, vicemerę Kristiną Miškinienę ir pasmerkusiu du druskininkiečius, apie šią kandidatę pareiškusius savo kritinę nuomonę.

Toks manipuliavimas žmonėmis iš tikrųjų yra labai šiurkštus, grubus žmonių žeminimas. Įsivaizduokite, žmogus, kuris turi darbo vietą savivaldybėje, yra verčiamas baudžiauninku be savo nuomonės. Jo nuomone galima manipuliuoti, prisidengti, savinamasis jo požiūris, jo vardas. Tai yra patys brutaliausi sovietiniai metodai, skandalingas, neadekvatus elgesys. Atrodo, jog meras sau leidžia elgtis taip, tarsi miestas būtų totalitarinė valstybėlė, ir jis turėtų kažkokios valdančios chuntos įgaliojimus tvarkytis Druskininkuose. Bet šitaip juk nėra.

Ar Antano Balkės skulptūros nugriovimo istorija – išskirtinė Lietuvos mastu?

Tokia parodomoji keršto akcija, naikinant menininko kūrinį, nepriklausomoje Lietuvoje yra pirmoji. Druskininkų valdžia primityviai keršijo menininkui, kad šis jai nepaklūsta, kad elgiasi kaip laisvas pilietis. Jeigu mes nereaguosime į tokius dalykus, tai Lietuva iš tiesų darysis baisus kraštas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top