Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (I)

Siūlome aktulumo nepraradusią 2008 m. „Lietuvos žinių“ publikaciją.

Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti

Mindaugas Velička | „Lietuvos žinios“

Susidorojimas su FNTT vadovais vyko pagal tą patį scenarijų, kaip ir išstumiant iš VSD pulkininką Vytautą Pociūną bei ištremiant jį į Baltarusiją. Nieko nuostabaus – šio scenarijaus autoriai ir vykdytojai yra tie patys asmenys. „Valstybininkai“.

„Daugiau nebegaliu. Ir viską padarysiu, kad visi viską žinotų“, – keletą savaičių iki mirties bendražygiui ištarė valstybės saugumo pulkininkas Vytautas Pociūnas. Kriminalinės policijos biuro itin slaptas tyrimas nustatė: V.Pociūnas žuvo porą valandų po to, kai Vakarų partneriams perdavė surinktą informaciją apie Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) ir Valstybės saugumo departamento (VSD) aukščiausių vadovų galimą korupciją savinantis Baltarusijos žmogaus teisių gynėjams ir opozicijai remti skirtas milžiniškas lėšas. Suspėjo, tačiau nesuspėjo prabilti.

Organizuota politinių nusikaltėlių grupuotė

Netrukus pulkininką ištiko siaubinga mirtis – jis mįslingai iškrito per viešbučio Breste, Baltarusijoje, devinto aukšto langą ir žuvo. Pulkininkas prieš nužudymą bendražygiams buvo išsakęs pasiryžimą kalbėti apie grupuotę, kurią apčiuopė, didelį tinklą asmenų, tarsi voratinklį, kuris raizgė aukščiausius politikus, teisėsaugos vadovus, žiniasklaidą ir smaugė Lietuvą. Ši grupuotė, jos lyderiai ne tik savinosi paramą Baltarusijos opozicijai, tačiau ir buvo gausiai finansuojami iš Rusijos gamtinių dujų tiekimo į Lietuvą gaunamo pelno bei Rusijos išorinės žvalgybos priedangos įmonės.

„Valdyboje yra atliekamas tyrimas, labai svarbus tyrimas. Tiek mano tiesioginio viršininko, tiek ir mano manymu, šis tyrimas yra kur kas svarbesnis nei Jurijaus Borisovo ar Viktoro Uspaskicho atžvilgiu, todėl, kad sukurta sistema yra veikianti, ji yra valstybė valstybėje ir nepriklauso nuo politinių vėjų, politinių jėgų, esančių valdžioje. Mes šitą suvokėme ir supratome. Dėl šio tyrimo iškilo didelė grėsmė būti atskleistai tai sistemai, kuri yra sukurta šitų žmonių. Didelė grėsmė sužlugti šiai sistemai“, – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui liudijo VSD Kontržvalgybos valdybos Ketvirtojo skyriaus viršininkas Kastytis Braziulis.

Tačiau ir šio tyrimo nebuvo leista baigti – klanas sunaikino pačią Lietuvos kontržvalgybą ir jos vadovus pulkininką Vytautą Damulį ir pulkininką-leitenantą K.Braziulį. Juos persekioja iki šiol. Antras Lietuvos teisėsaugos bandymas apginti valstybę žlugo dėl politikų, ypač Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų abejingumo ir bejėgystės. Politikai pasinaudojo parlamentiniu tyrimu laimėti Seimo rinkimus ir šią temą pasiskubino užmiršti.

Pralaimėtas mūšis, bet ne karas

Didžiulė kritika dėl valstybės užvaldymo ir oligarchizacijos, kurios simboliu buvo tapęs šios grupuotės proteguojamas „Leo LT“ projektas, tapo palankiu fonu buvusiai Algirdo Brazausko Vyriausybės finansų ministrei, tuomet Europos Komisijos komisarei Daliai Grybauskaitei siekti Respublikos Prezidento pareigų ir šiame poste pakeisti aptariamos grupuotės marionete ir besąlygišku valios vykdytoju tapusį prezidentą Valdą Adamkų. D.Grybauskaitė, buvusi URM aukšta diplomatė, žinojo ir nemėgo „valstybininkų“ klano. Tačiau jos neišvengiamam atėjimui į valdžią buvo gerai pasirengta, „valstybininkai“ sugebėjo išnaudoti jos valdingą charakterį bei polinkį į autoritarizmą ir tuo puikiai pasinaudoti siekdami savo tikslų bei interesų. D.Grybauskaitės pergalė prezidento rinkimuose – „valstybininkų“ pralaimėtas mūšis. Bet ne karas. Mat jie buvo per daug stiprūs.

„Valstybininkai“ – tai klaninės prigimties grupė asmenų, kuriuos sieja nuolatiniai tarpusavio ryšiai, vaidmenų ir užduočių tarp grupės narių pasiskirstymas, egzistuoja aiški hierarchinė grupės struktūra, aukštas jos organizavimo lygis. Ši grupė taip pat yra išplėtojusi ekstensyvų palaikymo tinklą. Šio klano veikla yra nuolatinio ir sisteminio pobūdžio. Grupės bendrininkai yra įsipareigoję atlikti arba faktiškai atlieka tam tikrus jiems priskirtus vaidmenis nuolat arba gana ilgą laiką, dalyvavimas klano veikloje nėra vienkartinis ar atsitiktinis. Grupuotės veiklos stebėsena leidžia pagrįstai teigti, kad jos nariai turi ir nuolatinius, ir pagal konkrečias aplinkybes bei interesus besikeičiančius vaidmenis. LŽ prieš keletą metų („Valstybės užvaldymas“, 2008-03-26) jau išviešino šios grupuotės narius ir juos demaskavo.

Po Seimo ir prezidento rinkimų, prie valstybės vairo stojus D.Grybauskaitei, ne vienas įtakingas „valstybininkas“ neteko pareigų ar įtakos, tačiau jie atsitraukė, persigrupavo ir vėl pradėjo puolimą prieš Lietuvą.

Tas pats braižas

Didelį pasipiktinimą sukėlė prieštaringos reputacijos vidaus reikalų ministro liberalcentristo Raimundo Palaičio sprendimas, pasitelkus VSD, iš Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktoriaus pareigų atleisti vidaus tarnybos generolą Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją vidaus tarnybos majorą Vytautą Giržadą.

Šie dori, sąžiningi ir drąsūs pareigūnai buvo apšmeižti ir be jokių paaiškinimų pašalinti iš pareigų, atimant iš jų teisę dirbti teisėsaugos sistemoje. Dešimtmečius kovojusiems su žiauriausiais nusikaltėliais ir sėkmingai pertvarkiusiems iki tol korupcijoje skendėjusią FNTT, dviem kriminalistams net nebuvo leista pateikti paaiškinimų.

„Vidaus reikalų ministras tėra mažas sraigtelis šioje tamsioje istorijoje“, – tiksliai pastebėjo majoras V.Giržadas. Lygiai taip pat buvo susidorota ir su VSD karininkais V.Damuliu bei K.Braziuliu. Braižas tas pats, nes tas pats ir režisierius. Kodėl su tokiu įniršiu VSD ir „valstybininkų“ klanas ėmėsi FNTT vadovų?

Pasitelkė kriminalistus

Paaiškėjo, kad Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Artūras Urbelis, principingai tiriantis pulkininko V.Pociūno nužudymą Baltarusijoje, šioje baudžiamojoje byloje pradėjo slaptą tyrimą dėl „valstybininkų“ grupuotės ir su jais dirbančių VSD pareigūnų trukdymo tyrimui aiškinantis karininko, žuvusio einant tarnybines pareigas, mirties aplinkybes. Kadangi „valstybininkų“ klanas atitinka organizuotos nusikalstamos grupės požymius, šį tyrimą pavesta atlikti Kriminalinės policijos biurui ir jo tuometiniam viršininko pavaduotojui, kuruojančiam organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinius, Vitalijui Gailiui, Biuro skyriaus viršininkas Vytautas Giržadas tapo šio tyrimo taktiniu vadovu. Tyrimas vyko labai intensyviai ir plačiai, apėmė net keletą valstybių, tačiau itin slaptai.

„Valstybininkų“ grupuotės nariai buvo sekami, vykdoma slapta telekomunikaciniais tinklais perduodamos informacijos kontrolė. Apie jį nežinojo net aukšti Generalinės prokuratūros vadovai, tik asmeniškai tuometis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, vykdęs šių asmenų slapto sekimo sankcionavimą. Tarp jų – ir buvusio prezidento V.Adamkaus patarėjo nacionaliniam saugumui Albino Januškos telefoninių pokalbių kontrolę, taip pat buvo kontroliuojama ir daugelis kitų įtakingų „valstybininkų“ grupuotės narių. VSD Kontržvalgybos valdyba tyrė Rusijos priedangos organizacijos veiklą Lietuvoje ir buvo sudaužyta dėl to, kad pavojingai priartėjo prie VSD ir URM vadovų. O Kriminalinės policijos biuras turėjo galimybę tiesiogiai tirti šią grupę ir aiškintis V.Pociūno žūtį – ir kodėl taip baiminamasi išaiškinti jo nužudymo tyrimo aplinkybes.

Susitikimo vieta – pirtis

Nustatyta daug faktų apie šią grupę ir jos veiklą, jos neskaidrią ir abejotiną veiklą. Fiksuoti jų nuolatiniai pasitarimai pirtyse Vilniaus Algirdo ir Trinapolio gatvėse, diskusijos ir net balsavimai dėl valstybės pareigūnų „nuėmimo“ ar paskyrimo, daug jų, beje, yra paskirta jau dabartinės prezidentės D.Grybauskaitės dekretais, seksualiniai „žaidimai“ „Crown Plaza“ viešbutyje M.K.Čiurlionio gatvėje, itin aštrūs vieno įtakingiausių VSD vadovų Aidžio Mieželio „potyriai“ Gruzijoje. Teigiama, kad net visko regėję kriminalistai buvo šokiruoti amoralumo mastų ir kai kurių asmenų seksualinių polinkių.

Jau tapę FNTT vadovais V.Gailius bei V.Giržadas tyrė ir vieno iš „valstybininkų“ grupuotės rėmėju laikomų verslininko Gedimino Žiemelio „flyLAL“ aferą, šioje byloje taip pat artėta prie minėtojo klano narių.

Kriminalinės policijos biuras pirtyse fiksavo pasitarimus, kuriuose nuolat dalyvaudavo Seimo vicepirmininko, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko Algio Čapliko patarėjas Dainius Dabašinskas, Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, taip pat žinomas kaip Siauras, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris, buvęs URM vienas vadovų Albinas Januška, buvęs ilgametis VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus, Rusijos garbės konsulo Marijampolėje Vidmanto Kučinsko versle dirbantis profesorius Raimundas Lopata, kiti nustatyti aukšti esami ir buvę valstybės pareigūnai bei politikai.

VSD provokatoriai

Tačiau informacija apie slaptą tyrimą šią vasarą nutekėjo tyrimo objektams. Tada prasidėjo įnirtingas Kriminalinės policijos biuro ir FNTT puolimas. Pradžioje atsirado teistas ir teisiamas provokatorius Mindaugas Žalimas, kuris, kaip dabar jau išaiškėjo, melavo apie tai, kad kriminalinė policija žinojo, tačiau nesiėmė veiksmų Kauno pedofilijos bylą lydėjusių žudynių byloje. Tada surengta VSD operacija ir prieš FNTT vadovus, šmeižikiškai juos įslaptintose VSD pažymose apkaltinus nutekinus informaciją „Snoro“ byloje.

Teisėsaugos bendruomenėje įtariama, kad VSD „žiurkė“ Kriminalinės policijos biure gali būti biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis, kuris palaiko intensyvius ir artimus santykius su VSD koordinacinės valdybos viršininku A.Mieželiu, Gruzijos „nuotykių“ herojumi.

Tačiau kaip „valstybininkų“ klanas sugebėjo taip sutvirtinti pozicijas, kai valstybei vadovauja D.Grybauskaitė ir konservatorių Vyriausybė, politinės jėgos, kurios tarsi jiems turėtų būti priešiškos?

„…mes su ja jau dirbam“

Dar 2008 metų lapkričio 18 dieną viena Lietuvos slaptoji tarnyba fiksavo tuomečio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko pokalbį su kitu valstybės tarnautoju Lukiškių aikštėje Vilniuje. Aptarta ir tai, kad prezidento rinkimus neabejotinai laimės D.Grybauskaitė. D.Dabašinskas paaiškino, kad jų grupuotėje vyko diskusija, ar siekti kandidatę kompromituoti ir viešinti turimą VSD medžiagą, ar pradėti jos aplinkos infiltravimą, siekti jos pasitikėjimo. D.Dabašinskas per pokalbį sako, jog prieita prie išvados, kad šiuo metu jos palaikymas žiniasklaidoje ir rinkėjų pasitikėjimas yra per didelis ir bet koks informacijos ar dezinformacijos paviešinimas neduotų norimo rezultato, todėl, VSD vadovo teigimu, „mes su ja jau dirbam“.

Tikrinant šią informaciją nustatyta, kad dar iki rinkimų būsima kandidatė pradėjo susitikinėti su VSD generaliniu direktoriumi Povilu Malakausku, vienu iš „valstybininkų“ klano šešėlinių veikėjų, pradėta jai teikti įvairi šiai grupei naudinga informacija, taip dezinformuojant pačią D.Grybauskaitę. Paraleliai, pavyzdžiui, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pirmasis pavaduotojas Aidenas Karpus D.Dabašinsko turimą kompromituojamąją medžiagą apie kitą rinkimų kandidatą perdavė D.Grybauskaitės rinkimų štabo vadovui Vitui Vasiliauskui. Tai buvo menkavertė informacija apie jokių šansų per rinkimus neturinčią Kazimierą Prunskienę, tačiau taip buvo „jaukinama“ būsimoji valstybės vadovė.

Ne veltui V.Vasiliauską paskyrus Lietuvos banko valdybos pirmininku, A.Karpus, pasižymėjęs STT tik kaip „taurelės“ kilnotojas, įsitaisė šiltame ir gerai mokamame poste šioje įstaigoje. Žvalgybinės pozicijos aplink prezidentę D.Grybauskaitę labai sustiprėjo VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju ir laikinuoju VSD vadovu paskyrus D.Dabašinsko kurso draugą ir jo interesų patarnautoją Romualdą Vaišnorą. Pastarasis buvo VSD atstovas Briuselyje ir priklausė vadinamajam lietuvių „Briuselio klubui“. Infiltruota ir pati prezidentės komanda, „valstybininkų“ pergale galima laikyti prezidentės vyriausiųjų patarėjų paskyrimą: ekonomikos – Nerijų Udrėną, buvusį Valdo Adamkaus patarėją ir VSD pareigūno Ryčio Muraškos kontaktą, Joną Markevičių – nacionalinio saugumo, taip pat teisės patarėją Ernestą Rimšelį. Atsistatydinus Linui Balsiui, atstove spaudai tapo Daiva Ulbinaitė, tiesiogiai dirbanti su LRT generaliniu direktoriumi Audriumi Siaurusevičiumi ir Egidijumi Kūriu. Daug ką suklaidino Antro departamento ūkvedžio Jono Markevičiaus paskyrimas, neva tai krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės proteguotas kandidatas. Iš tiesų, taip. Tačiau VSD turi reikšmingos informacijos, kuri kompromituoja šį asmenį: neskaidrūs viešieji pirkimai, VSD pareigūno Juro Abromavičiaus žūties aplinkybių galimas slėpimas, Rusijos karinei žvalgybai informaciją teikusio karininko išsukimas nuo atsakomybės, tarp daugelio kitų.

„Vestuvių generolas“ ir seni kadrai

Paskyrus „vestuvių generolą“ Gediminą Griną VSD generaliniu direktoriumi, VSD neįvyko jokių permainų. Priešingai, „valstybininkų“ grupuotė tik sustiprėjo. Nevykėlis VSD vadovas apsuptas senųjų kadrų: R.Vaišnoras dirba generalinio direktoriaus pavaduotoju, A.Mieželis, neteisėto asmenų sekimo, kompromitavimo organizatorius, išvengė baudžiamosios atsakomybės ir jam dar buvo paaukštintos pareigos – visi operatyviniai VSD padaliniai teikia jo Koordinacinei valdybai informaciją, kuri vėliau „tinkamai“ susisteminta keliauja į prezidentūrą. G.Grina tėra paštininkas, nuvežantis prezidentūrai reikiamas pažymas, kuriomis ši kliaujasi priimdama sprendimus. Visi VSD teritorinių padalinių vadovai taip pat išliko veikiami D.Dabašinsko įtakos. Vidaus reikalų viceministru, kuruojančiu visas VRM pavaldžias teisėsaugos įstaigas, dirba D.Dabašinsko statytinis Mindaugas Ladiga. STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju prezidentė neseniai paskyrė kitą VSD įtakos veikiamą pareigūną Saulių Urbanavičių, kuris palaiko labai artimus santykius su VSD operatyvių padalinių koordinatoriumi A.Mieželiu. Pastarojo valdyboje dirba ir S.Urbanavičiaus sutuoktinė, o D.Dabašinsko žmona Milda Jankauskaitė yra Policijos departamento Imuniteto valdybos, kuri vykdė Kriminalinės policijos biuro naikinimo operaciją, pareigūnė.

Generolas V.Gailius patvirtina, kad jo pavaduotoju dirbęs majoras V.Giržadas tyrė ir Medininkų žudynių bylą. Generolo teigimu, Kriminalinės policijos biure yra informacijos, leidžiančios teigti, kad Medininkų žudynių ir saugumo pulkininko V.Pociūno nužudymo bylose nustatyti ir figūruoja tie patys asmenys, trukdantys atskleisti tiesą ir kaltuosius patraukti atsakomybėn.

Šios publikacijos kitos dalys:

Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (II)
Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (III)
Susidorojimo su FNTT vadovais užkulisiai ir pasekmės. Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (IV)
Valstybės užvaldymas: apsigink, Lietuva (V)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top