Arvydas Jockus | „Lietuvos žinios“
Europos Komisija po didinamuoju stiklu stebi Lietuvą ir vertina pagal šešis viešųjų pirkimų kriterijus. „Dėl kriterijaus „vienas tiekėjas“ prie Lietuvos žemėlapio nuolat „dega“ raudona lemputė. Todėl mes tikriname kiekvieną tokį atvejį ir ateityje ypatingą dėmesį skirsime konkursams, kuriuose pastebima nepakankama konkurencija“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė.
Taip VPT vadovė komentavo šios tarnybos atliktą tyrimą, kai buvo nustatyta, kad valstybės valdomos „Lietuvos energijos“ grupės įmonės Verslo aptarnavimo centro (VAC) 2015 metų gegužę vykdytas beveik 20 mln. eurų vertės pirkimas turi fiktyvaus pirkimo požymių. VPT atstovės nuomone, rengdamas konkursą VAC sukūrė tokias sąlygas, kad konkurso laimėtojas buvo nuspėjamas iš anksto.
„Lietuvos energijos“ įmonės skelbtu pirkimu susidomėjo 13 potencialių tiekėjų, rinkoje teikiančių automobilių nuomos paslaugas, tačiau pasiūlymą pateikė tik viena jos pačios grupės įmonė „NT Valdos“.
VPT daugiausia įtarimų sukėlė VAC viešųjų pirkimų konkurse nustatytas reikalavimas per 3 darbo dienas nuo sutarčių sudarymo patiekti keturiolikai skirtingų „Lietuvos energijos“ įmonių daugiau kaip 1100 automobilių. „Pasiteiraukime rinkoje, kiek įmonių per tris darbo dienas būtų pajėgios tenkinti šią konkurso sąlygą?“ – stebėjosi D. Vilytė.
Pasak jos, kai kuriose sutartyse nustatyti pažeidimai tik patvirtina, kad konkurso laimėtojas buvo žinomas iš anksto. „Pavyzdžiui tos pačios dienos, kaip ir sudaryta sutartis, pateiktuose užsakymuose nurodyta ne tik transporto priemonių markė, modeliai, bet ir valstybiniai numeriai. Transporto priemonės perduotos taip pat tą pačią dieną“, – sakė VPT vadovė.
„Lietuvos energijos“ 2012 metais vykdytą automobilių nuomos konkursą taip pat laimėjo „NT Valdos“. Tada konkurso sąlygose buvo nustatytas 3 mėnesių, arba 30 kartų ilgesnis, automobilių pristatymo terminas negu 2015 metais. Šiame konkurse taip pat dalyvavo vienas tiekėjas.
D. Vilytės nuomone, Lietuvoje neveikia masto ekonomika. Pagal įprastą verslo logiką, kai organizacija centralizuotai perka daug prekių, iš pardavėjų turėtų gauti nemažą nuolaidą. Bet taip būtų, jeigu prekes siūlytų ne vienas, o keli pardavėjai. „Jeigu konkurse dalyvauja viena įmonė, iš karto kyla įtarimų, kad viešasis pirkimas gali būti neskaidrus“, – „Lietuvos žinioms“ sakė D. Vilytė.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.